سرمایه+>ارز دیجیتال>ظهور پرچم قرمز بر فراز بیت کوین؟ / بیت کوین می ‌ریزد ؟>

ظهور پرچم قرمز بر فراز بیت کوین؟ / بیت کوین می ‌ریزد ؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 25
  • 0

  این روزها اخبار معاملات بیت کوین و رشد قابل توجه آن در بسیاری از خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی شنیده می‌شود. همین خبرها مانند یک ارابه موسیقی بسیاری از سرمایه‌گذاران را نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان به خود جذب کرده است. این ارز دیجیتال در طول یک سال گذشته حدودا ۳ برابر شده است و حتی دیروز در طول ۲۴ ساعت رشد ۱۵ درصدی را تجربه کرد. با این همه، سوال مهمی وجود دارد. آیا بیت کوین همچنان به رشد ادامه می‌دهد؟ یا اینکه بیت کوین می ‌ریزد ؟

  نگاهی به تغییرات قیمتی اخیر بیت کوین

  نگاهی به روند قیمتی بیت کوین نشان می‌دهد این ارز دیجیتال در دو هفته و نیم اخیر از ۱۸ هزار دلار به ۳۳ هزار دلار رسیده است. این میزان به معنی رشد تقریبا ۸۰ درصدی بهای بیت کوین در این مدت کوتاه است. البته سقف بهای بیت کوین در این مدت به ۳۴ هزار و ۵۰۰ دلار نیز رسید. این رشد علاوه بر اینکه سرمایه‌گذاران بیت کوین را خوشحال کرده است، با خود نگرانی‌هایی نیز در پی دارد. این موضوع افزایش ریسک را در پی دارد و در صورت فروش یکباره بیت کوین از سوی برخی از نهنگ‌های بیت کوین (کسانی که مقادیر زیادی بیت کوین دارند) یا برخی تحولات دیگر، احتمال وقایعی مانند افت تاریخی بیت کوین در اوایل سال ۲۰۱۸ دور از ذهن نخواهد بود.

  بررسی شاخص‌ «ترس و حرص» / بیت کوین می ‌ریزد

  یکی از مواردی که در حال حاضر باید به آن توجه کرد، شاخص‌ مربوط به ترس و حرص است. نگاهی به این شاخص‌ نشان می‌دهد مقدار آن به ۹۴ از ۱۰۰ رسیده است. این رقم بسیار بالا است و نشان دهنده حرص زیاد برای خرید بیت کوین از سوی متقاضیان است که البته باید آن را این گونه تعبیر کرد که احتمال اصلاح در بازار زیاد است. در واقع، مدت زیادی است که بیت کوین در این حد مورد اشتیاق فراوان قرار گرفته است. بررسی‌ها حاکی از آن است که از اوایل ماه نوامبر شاخص ترس و حرص بیت کوین از عدد ۷۲ به ۹۰ افزایش پیدا کرد و در این دو ماه در محدوده ۹۰ واحد نوسان کرده است. این میزان بسیار قابل توجه است و بیانگر ریسک فعلی بیت کوین است.

  اولین نشانه کاهش؟

  امروز تا این لحظه بیت کوین با کاهش ۳ درصدی به ۳۲ هزار و ۶۰۰ دلار رسیده و این در حالی است که ارزهای دیجیتال دیگر رشدهای قابل توجهی را تجربه کردند. اتریوم و ریپل به ترتیب در ۲۴ ساعت اخیر رشد ۳۷ و ۱۴ درصدی را تجربه کردند. برخی از کارشناسان، این کاهش قیمت برخلاف روند بازار را نشانه‌ای احتمالی از کاهش قیمت بیت کوین در نظر گرفته‌اند.

  بیشتر بخوانید: قیمت بیت کوین و اتریوم در هفته جاری چه می‌شود؟

  جمع‌بندی: آیا بیت کوین می ‌ریزد ؟

  پیش‌بینی آینده ارزهای دیجیتال به دلیل ماهیت آنها کار بسیار دشوار و حتی ناممکنی است. این ارزها ریسک زیادی با خود دارند و به دلیل فقدان نهادی برای حمایت از آنها در هنگام ریزش یا صعود، نوسانات چشمگیری در مدت کوتاهی خواهند داشت. همین موضوع می‌تواند سرمایه‌گذاری افراد را به همین میزان متاثر کند. در حال حاضر نشانه‌های بیت کوین نشان می‌دهند خرید آن ریسک زیادی دارد. هرچند همان طور که گفتیم به دلیل ماهیت این ارزها، به طور قطعی نمی‌توان چنین چیزی اظهار کرد اما احتمال آن در حال حاضر بالا رفته است. در صورتی که تمایل به سرمایه‌گذاری در چنین بازاری دارید، گزینه‌های دیگر را نیز در نظر بگیرید تا ریسک خود را توزیع کرده باشید.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...