بازدهی صندوق‌های سهامی در هفته اول خرداد 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 187
  • 0
  بازدهی صندوق‌های سهامی در هفته اول خرداد 1401
  در هفته اول خرداد صندوق‌های طلا عملکرد خوبی داشتند و توانستند برای سرمایه‌گذاران خود سودده باشند. با این حال، این صندوق‌‎ها تا حد زیادی وابسته به قیمت دلار در بازار آزاد و وضعیت تورمی در ایران هستند.

  در هفته اول خرداد 1401 بازارهای سرمایه‌گذاری واکنش‌های متفاوتی داشتند و سرمایه‌گذاران آنها نیز تجارب مختلفی از گزینه‌های خود کسب کردند. در این هفته قیمت دلار در بازار آزاد افزایش اندکی داشت و همین مساله روی طلا تاثیرگذار بود. این در حالی است که بورس تهران با افت کمی روبرو شد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم از شرایط کلی بازارها تاثیر پذیرفتند. در ادامه به بررسی وضعیت بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف می‌پردازیم و عایدی آنها را با شرایط کلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مقایسه می‌کنیم. در این میان به بازدهی صندوق‌های کیان هم اشاره خواهیم کرد.

  رشد اندک دلار در روزهای آغازین خرداد

  در هفته‌ای که سپری شد، قیمت دلار در بازار آزاد با رشد کمی روبرو بود. قیمت دلار که در 28 اردیبهشت ماه به بهای 30 هزار و 180 تومان معامله می‌شد، در پایان روز 4 خرداد به قیمت 30 هزار و 240 تومان هم رسید. به این ترتیب دلار در این بازه زمانی بازدهی 0.86 درصدی را پشت سر گذاشت. این رشد در روزهای بعد نیز ادامه پیدا کرده است.

  وضعیت صندوق‌های سهامی و بورس در هفته اول خرداد 1401

  در هفته‌ای که گذشت، بازار سهام با افت روبرو شد. بورس که در هفته گذشته تا مرز یک میلیون و 600 هزار واحدی هم بالا رفته بود، در پایان هفته اول خرداد در به عدد یک میلیون و 564 هزار واحد افت کرد. به این ترتیب، شاخص کل بورس در این یک هفته 1.91 درصد افت کرده است. همگام با افت این شاخص، صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی نیز با افت روبرو شدند. بررسی‌های کیان دیجیتال از عایدی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی نشان می‌دهد به طور متوسط صندوق‌ها عایدی 1.97- درصدی داشته‌اند. این در حالی است که صندوق‌های سهامی کیان عملکرد بهتری داشته‌اند. صندوق آوای سهام کیان در این بازه یک هفته‌ای حدود 1.9 درصد افت کرده اما صندوق آهنگ سهام کیان با افت 1.38 درصدی روبرو شده است.

  البته شاخص هم وزن در این بازه زمانی بهتر عمل کرده و 1.3 درصد افت کرده بود. در واقع پس از مدت زیادی افت شرکت‌های کوچک بورسی، این شرکت‌ها در روزهای اخیر عملکرد بهتری نسبت به شرکت‌های بزرگ‌تر داشته‌اند. صندوق شاخصی هم وزن کیان که به تازگی تاسیس شده، با توجه به این شرایط می‌تواند بازدهی خوبی کسب کند.

  صندوق طلا بهتر است یا سکه امامی؟

  گفتیم که در هفته اول خرداد قیمت دلار کمی در بازار افزایش یافت و بهای سکه را نیز بالا برد. نگاهی به وضعیت سکه در هفته اول خرداد نشان می‌دهد در بازه 28 اردیبهشت تا 4 خرداد امسال 2.6 درصد رشد کرده است. در واقع قیمت هر سکه امامی در این بازه زمانی از 14 میلیون و 130 هزار تومان به 14 میلیون و 504 هزار تومان رسید. این در حالی است که صندوق‌های طلا بازدهی بهتری ثبت کرده‌اند. در همین بازه زمانی میانگین صندوق‌های طلا بازدهی 3.8 درصدی داشته است. صندوق سکه طلا کیان در این بازه زمانی 3.76 درصد عایدی داشته است که بهتر از سکه طلا بوده است.

  صندوق‌های درآمد ثابت و بانک‌ها در هفته اول خرداد

  در بازه هفته اول خرداد 1401 صندوق‌های درآمد ثابت بازدهی مثبتی داشتند اما به دلیل این که بخشی از دارایی آنها با بورس مرتبط است و بورس هم با افت روبرو بود، عملکرد همیشگی خود را نداشتند. صندوق‌های درآمد ثابت در این هفته به طور میانگین 0.23 درصد عایدی داشتند. این در حالی است که سود بانکی یک ساله در همین بازه زمانی تقریبا 0.3 درصد است. البته صندوق‌های درآمد ثابت کیان عملکرد بهتری ثبت کرده‌اند. صندوق درآمد ثابت کیان در این بازه یک هفته‌ای توانسته است عایدی 0.43 درصدی ثبت کند که بسیار بهتر از متوسط صندوق‌ها و عایدی بانکی است. ندای ثابت کیان هم که یک صندوق تقسیم سودی است، عایدی 0.38 درصدی در یک هفته اخیر به ثبت رسانده است. این صندوق‌ها از طریق اپلیکیشن کیان دیجیتال هم قابل خریداری هستند.

  جمع‌بندی

  در بالا به بررسی وضعیت بازارهای سرمایه‌گذاری پرداختیم و بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف را نیز مورد بررسی قرار دادیم. همان طور که دیده می‌شود، در هفته اول خرداد صندوق‌های طلا عملکرد خوبی داشتند و توانستند برای سرمایه‌گذاران خود سودده باشند. با این حال، این صندوق‌‎ها تا حد زیادی وابسته به قیمت دلار در بازار آزاد و وضعیت تورمی در ایران هستند. از سوی دیگر، در صورت بهبود بازار سهام صندوق‌های سهامی هم می‌توانند عایدی مناسبی نصیب سرمایه‌گذارانشان کنند. به طور کلی رشد این صندوق‌ها بر صندوق‌های درآمد ثابت هم تاثیر خواهد گذاشت، با این حال، صندوق‌های درآمد ثابت تا حدود زیادی برای افراد ریسک‌گریز مناسب هستند و برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری هم به کار می‌روند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها