بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته سوم اردیبهشت 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 180
  • 0
  بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته سوم اردیبهشت 1401
  با توجه به شرایط فعلی، دو سناریو پیش روی افراد قرار دارد. اگر برجام احیا نشود یا تورم انتظاری بالا باشد، فرصتی برای سرمایه‌گذاری در بازارهای سرمایه‌گذاری از جمله سهام وجود دارد. اگر دانش و آگاهی کافی در خصوص بازارها ندارید، می‌توانید از صندوق‌های سرمایه‌گذاری که بازدهی خوبی هم دارند، استفاده کنید. صندوق‌های درآمد ثابت هم می‌توانند برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری افراد مورد استفاده قرار بگیرند.

  در هفته سوم اردیبهشت، دلار افزایش قابل توجهی را تجربه کرد و بازارهای سرمایه‌گذاری نیز همراه با آن افزایش یافتند. طلا در این هفته رشد زیادی را پشت سر گذاشت و بازار سهام نیز با رشد همراه بود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف هم از این رشد تاثیر پذیرفتند. در ادامه به بررسی بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته سوم اردیبهشت 1401 خواهیم پرداخت و آنها را با بازارها مقایسه خواهیم کرد.

  تحولات دلار در هفته سوم اردیبهشت

  در این هفته دلار روندی صعودی طی کرد. بهای هر دلار که در ابتدای هفته سوم اردیبهشت حدود 28 هزار و 850 تومان بود، در پایان هفته به کانال 30 هزار تومانی رسید. در این هفته دلار رشدی در حدود 6.7 درصدی در مقایسه با ابتدای آن هفته مشاهده کرد. رشد قیمت دلار در بازار آزاد موجب شد بهای طلا هم با رشد قابل توجهی روبرو شود.

  بازار سهام، صعودی با شیب ملایم

  در هفته گذشته، بازار سهام هم با رشد روبرو بود. شاخص کل بازار سهام به دلیل تعطیلات هفته دوم اردیبهشت تنها تا اواسط هفته فعال بود. از 12 اردیبهشت که بازار تعطیل شد تا پایان هفته پیش، شاخص کل بازار سهام از یک میلیون و 530 هزار واحد به یک میلیون و 564 هزار واحد افزایش یافت و رشد 2.27 درصدی را تجربه کرد. شاخص کل بازار سهام در این بازه زمانی حدود 16 هزار واحد رشد کرد و به این ترتیب 3.77 درصد بازدهی داشت. در واقع به نظر می‌رسد پس از حدود یک سال و نیم افت، شرکت‌های کوچک‌تر بورسی چندین هفته است که صعود خوبی را تجربه می‌کنند.

  صندوق‌های سهامی در هفته سوم اردیبهشت چقدر سود دادند؟

  در این بازه زمانی، صندوق‌های سهامی نیز بازدهی خوبی کسب کردند. این صندوق‌ها به طور میانگین حدود 3.7 درصد عایدی داشتند. این میزان سود از رشد شاخص کل سهام بالاتر است و تقریبا برابر با رشد شاخص هم وزن است. این در حالی است که صندوق‌های سهامی کیان بیشتر از این مقدار سوددهی داشته‌اند. صندوق آهنگ سهام کیان در این بازه زمانی 5.2 درصد رشد کرده است و صندوق آوای سهام کیان نیز 3.98 درصد عایدی داشته است. به این ترتیب سوددهی این صندوق‌ها بسیار بهتر از شاخص کل و هم وزن و همچنین میانگین صندوق‌های سهامی بوده است.

  رشد طلا در میانه بهار با اهرم دلار

  در هفته سوم اردیبهشت ماه قیمت طلا نیز با افزایش روبرو بود. این افزایش عمدتا ناشی از رشد قیمت دلار در بازار آزاد بود. بازار طلا برخلاف سهام در روز پنجشنبه باز بود و بنابراین بازده آن در فاصله 15 تا 22 اردیبهشت حساب شده است. هر سکه امامی در هفته سوم اردیبهشت با رشد 12 درصدی همراه بود و تا حدود 14 میلیون و 800 هزار تومان هم رسید، هرچند در روزهای این هفته با افت روبرو شد.

  صندوق‌های طلا در هفته سوم اردیبهشت 1401

  در هفته سوم اردیبهشت، صندوق‌های طلا هم با صعود روبرو شدند. البته از آنجا که این صندوق‌ها در بازه 12 اردیبهشت تا 21 اردیبهشت قابل معامله بودند، بازدهی آنها با بازدهی سکه طلا متفاوت است. به طور متوسط صندوق‌های طلا 5.64 درصد عایدی داشتند. صندوق سکه طلا کیان با بازدهی 5.61 درصدی تقریبا بازدهی به اندازه متوسط صندوق‌های طلا داشته است.

  سوددهی بانکی و صندوق‌های درآمد ثابت در هفته سوم اردیبهشت

  برای این که عایدی صندوق‌های درآمد ثابت و بانک‌ها را با هم مقایسه کنیم، باید با توجه به تعطیلات هفته دوم اردیبهشت، آنها را از بازه 12 اردیبهشت تا 21 اردیبهشت سنجش کنیم. با توجه به این که بانک‌ها بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار باید برای سپرده‌های یک ساله خود 16 درصد سود سالانه بدهند، عایدی آنها در این بازه زمانی 0.39 درصد خواهد شد. این در حالی است که میانگین سود صندوق‌های درآمد ثابت به 0.45 درصد می‌رسد که بالاتر از سود بانکی است. این در حالی است که صندوق‌های درآمد ثابت کیان بهتر عمل کرده‌اند. صندوق درآمد ثابت کیان در این بازه زمانی 0.46 درصد عایدی داشته است و صندوق ندای ثابت کیان هم با توجه به تقسیم سودی که در این بازه زمانی داشته، 0.58 درصد بازدهی کسب کرده است.

  جمع‌بندی

  با توجه به نکاتی که در این گزارش گفتیم، در هفته قبل صندوق‌های سرمایه‌گذاری عایدی خوبی داشته‌اند. همان طور که می‌بینید، در این بازه زمانی صنوق‌های سهامی بهتر از شاخص کل عمل کرده‌اند و صندوق‌های درآمد ثابت نیز بهتر از بانک‌ها ظاهر شده‌اند. در این میان صندوق‌های سهامی و درآمد ثابت کیان از میانگین صندوق‌ها هم بهتر پدیدار شده‌اند. با توجه به شرایط فعلی، دو سناریو پیش روی افراد قرار دارد. اگر برجام احیا نشود یا تورم انتظاری بالا باشد، فرصتی برای سرمایه‌گذاری در بازارهای سرمایه‌گذاری از جمله سهام وجود دارد. اگر دانش و آگاهی کافی در خصوص بازارها ندارید، می‌توانید از صندوق‌های سرمایه‌گذاری که بازدهی خوبی هم دارند، استفاده کنید. صندوق‌های درآمد ثابت هم می‌توانند برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری افراد مورد استفاده قرار بگیرند. ضمنا در صورت احیای برجام و کاهش تورم انتظاری، این صندوق‌ها گزینه معقولی هستند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها