سرمایه+>بورس>بازگشت عرضه اولیه‌ها بعد از سه ماه>

بازگشت عرضه اولیه‌ها بعد از سه ماه

  • اشتراک‌گذاری
  • 13
  • 0

عرضه اولیه، نامی است آشنا برای کسانی که در بورس و معاملات سهام فعال هستند. زمانی که نام عرضه‌های اولیه به گوش می‌رسد، صف‌های طولانی برای خرید آن‌ها تشکیل می‌شوند و دلیل این صف کشی این است که هر سهمی که عرضه می‌شود تا چند هفته و در مواردی تا چند ماه سوددهی به همراه دارند. طبق نظر کارشناسان، دلیل سوددهی عرضه‌های اولیه، صف خریدهای هیجانی و البته حمایت مالی شرکت‌های مربوطه آن سهم‌ها هستند. اما در سه ماه گذشته به دلیل شرایط بازار بورس، زمان مناسبی برای ارائه اولیه هیچ سهمی وجود نداشت و حالا که شرایط بورس با بهبود همراه بوده است، عرضه‌های اولیه جدید در راه هستند. چه سهم‌هایی در صف هستند؟ تکلیف عرضه‌های اولیه قبل از این سه ماه چه شد؟ به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

عرضه اولیه های سه ماه گذشته

پیزد و بگیلان دو عرضه اولیه سه ماه گذشته بوده‌اند که پیزد با رشد همراه بود و بگیلان با منفی در بازار کار خود را شروع کرد. بگیلان که نماد معاملاتی برق گیلان بود با حجم ۷ میلیون سهم عرضه شد و در همان مدت کوتاه ۱۹ هزار معامله در این سهم انجام شد. اشخاص حقیقی ۵ میلیون سهم را از آن خود کردند که معادل ۸۲ درصد کل سهام می‌شد و باقی را هم که یک میلیون سهم یعنی ۱۸ درصد می‌شد نصیب اشخاص حقوقی شد. با بسامدهای پیش آمده در روند قیمت بگلیلان، این سهم همچنان در حالت منفی البته بهتر از سه ماه پیش قرار دارد.

پیزد چه شد؟

و اما پیزد! صنایع لاستیک سازی یزد با نماد معاملاتی ((پیزد)) اقدام به عرضه اولیه کرد. این سهم بر خلاف نماد بگیلان ورود خوبی به بازار بورس داشت. این سهم از همان آغاز با رشد روزی ۵ درصد به مسیر صعودی خود ادامه داد تا این که با نزول و ریزش شاخص بورس، مدتی با سود کم‌تر و بعد از آن با حالت منفی ادامه داد تا این که آبان و آذر ۹۹ رشد صعودی البته نه مانند روزهای اول عرضه داشته است.

عرضه اولیه های جدید در راه هستند!

بعد از بهبود حال بازار سرمایه، حالا نوبت به حضور دوباره عرضه اولیه های جدید در بازار است. چخزر و بوعلی سهم‌هایی هستند که برای روزهای آتی عرضه خواهند شد و شاید حضورشان این خوش یمنی را به همراه داشته باشد که بازار بورس باز هم به روزهای شکوهمند اردیبهشت ماه خود بازگردد.

چخزر آماده عرضه اولیه

قرار بر این است که چهارشنبه، دوازدهم آذرماه، شرکت چوب خزر کاسپین با نماد ((چخزر)) عرضه اولیه شود. تعداد سهامی که این شرکت در حال آماده سازی برای عرضه دارد ۳۵ میلیون است که معادل ۱۷ درصد از کل سهام ((چوب خزر کاسپین)) است. بنا بر پیش بینی‌ها، به هر کد بورسی ۲۰ سهم خواهد رسید و در صورتی که از این عرضه اولیه استقبال ۶ تا ۷ میلیونی شود، باز به هر کد، ۷ سهم دیگر اختصاص پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: عرضه بلوکی چیست؟ سهام عدالت با عرضه بلوکی چه تغییری می‌کند؟

بوعلی، عرضه اولیه بعدی

با این که هنوز معلوم نیست که در هفته جاری نوبت به بوعلی می‌رسد یا خیر اما این سهم یکی از نمادهای آینده در عرضه اولیه خواهد بود. بوعلی سهام یکی دیگر از شرکت‌های پتروشیمی است که در راه بورس گام بر می‌دارد. هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس قصد دارد تا در اسرع وقت، سهامی را عرض کند که ۹ درصد آن به عرضه عمومی اختصاص داده می‌شود و ۳ درصد آن نیز به صندوق‌ها داده می‌شود. پتروشیمی بوعلی سینا برای عرضه اولیه خود چهارشنبه همین هفته جاری را انتخاب کرده است و قرار است که به طور کلی، ۱۲ درصد از سهام کل شرکت را به عرضه برساند. ۴۲۰ میلیون از سهم این شرکت در دامنه ۵ درصد و با سقف قیمتی ۴۱۳۲ تومان به فروش خواهد رسید.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...