سرمایه+>موفقیت>برندگان و بازندگان عصر ترامپ>

برندگان و بازندگان عصر ترامپ

  • اشتراک‌گذاری
  • 11
  • 0

با انتشار نتایج اولیه انتخابات آمریکا این احتمال وجود دارد که بار دیگر دونالد ترامپ ریاست جمهوری این کشور را برای ۴ سال دیگر در دست گیرد، هرچند هنوز این پیروزی قطعی نشده است و ممکن است با شمارش نهایی آرا نتیجه عوض شود. چهار سال نخست زمامداری و عصر ترامپ برای ایران و ایرانیان پیامدهای اقتصادی و سیاسی فراوانی به همراه داشت. خروج از برجام، اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران، رشد قیمت دلار، کاهش فروش نفت ایران و برخی موارد دیگر از جمله اتفاقاتی بود که ترامپ در چند سال اخیر در آنها نقش داشته است. با این حال، اگر از نظر اقتصادی به این موضوع نگاه کنیم، حضور ترامپ در کاخ سفید، برندگان و بازندگانی در ایران داشته است. در صورت پیروزی مجدد ترامپ، ممکن است این اتفاقات تداوم یابد. در ادامه سعی می‌کنیم این برندگان و بازندگان را بشناسیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

بازندگان پیروزی ترامپ

پیروزی ترامپ و سیاست‌هایی که در برابر ایران پیش گرفت، یکی از عوامل مهم کاهش فروش و در نتیجه افت درآمدهای نفتی بود. با توجه به نقش پراهمیت نفت در اقتصاد ایران، افت درآمدهای نفتی یکی از عواملی است که می‌تواند کسری بودجه را تشدید کند و تهدیدی برای رشد اقتصادی کشورهای صادرکننده نفت است.

ترامپ در اردیبهشت سال ۹۷ از برجام خارج شد و شوک‌هایی به اقتصاد ایران وارد کرد. تمام وقایعی که در این مدت اتفاق افتاد و عصر ترامپ نیز در آن سهم داشت، منجر به کوچک‌تر شدن اقتصاد ایران در دو سال اخیر شده است. علاوه بر این، کاهش مداوم ارزش ریال در برابر ارزهای معتبر نیز بخش بزرگی از شهروندان ایرانی را در تنگنای اقتصادی قرار داد و از سرمایه آنها کاست. شاید بتوان تورم را یکی از مهمترین موضوعات انتخاب ترامپ بر مردم ایران دانست.

تغییرات نرخ تورم در ایران

بر اساس اعلام بانک مرکزی، تورم ایران در سال ۱۳۹۶ حدود ۹٫۶ درصد بود و در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به ۳۱٫۲ و ۴۱٫۲ درصد رسید. البته نرخ اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران تا حدودی پایین‌تر از بانک مرکزی است. همچنین، بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم نقطه‌ای مهرماه سال ۱۳۹۹ نسبت به مهر سال گذشته ۴۱٫۴ درصد بوده است.

۴ دسته مهم بازندگان

کارمندان و کارگران

اولین دسته از بازندگان در عصر ترامپ و این تورم قابل توجه، مردمی هستند که درآمد ثابت ریالی داشته‌اند. کارمندان و کارگران از جمله این افراد به حساب می‌آیند. به طور کلی افرادی که قرارداد ثابت ریالی در ازای انجام کاری می‌بندند، در تورم بالا زیان می‌بینند. این افراد عموما در طبقات متوسط و پایین‌تر زندگی می‌کنند.

افراد فاقد دارایی‌های ثابت و سرمایه‌گذاری مناسب

معمولا در شرایط تورمی در عصر ترامپ قیمت دارایی‌های ثابتی مانند مسکن، طلا و امثال آن رشد می‌کند. در این حالت، حتی ممکن است کسانی که پس‌انداز کرده‌اند، در صورت عدم انتخاب سرمایه‌گذاری مناسب، سرمایه خود را از دست بدهند. به عنوان مثال سود بانکی را در نظر بگیرید. این سود تقریبا ثابت و ریسک آن اندک است، اما در شرایط تورم بالای ۲۰ درصد عملا از سرمایه مشتری کم می‌کند. این در حالی است که سرمایه‌گذاری مناسب، دارایی فرد را دست کم همگام با نرخ تورم و شاید بالاتر از آن افزایش می‌دهد.

صاحبان کسب‌وکارهای کوچک

یکی از پیامدهای اصلی تورم این است که قدرت خرید را کاهش می‌دهد. کاهش قدرت خرید نیز به معنی این است که تقاضای برخی محصولات کاهش می‌یابد و ممکن است میزان فروش آنقدر کاهش پیدا کند که یک بنگاه اقتصادی کوچک نتواند هزینه‌های خود را پوشش دهد. در این شرایط احتمال ورشکستگی و تعطیلی کسب‌وکارهای کوچک بالا می‌رود.

وام‌دهندگان

در شرایط تورمی معمولا کسانی که با نرخ ثابت و ریالی وام بدهند، زیان می‌بینند. علت هم این است که احتمالا هنگام بازپرداخت ارزش واقعی پول کاهش یافته است.

برندگان عصر ترامپ و راهکارهای پیش رو

برندگان زمامداری و عصر ترامپ در ۴ سال اخیر کسانی بودند که به نوعی خود را در برابر تورم و کوچک‌تر شدن اقتصاد بیمه کرده بودند. کسانی که وام گرفته بودند یا درآمد ثابت نداشتند یا سرمایه‌گذاری مناسبی کرده بودند، از این دسته‌اند. به نظر می‌رسد سفره برخی از مردم و دهک‌های درآمدی در این شرایط، به دلیل سرمایه‌گذاری نامناسب یا مشکلاتی از این دست کوچک‌تر شد اما اگر گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری مناسب انتخاب می‌شد، اهمیت این موضوع کمتر می‌شد. در این شرایط اهمیت حفظ سرمایه و گزینه‌های مناسب برای این کار مشخص می‌شود.

عمده برندگان عصر ترامپ را کسانی تشکیل می‌دهند که سرمایه‌گذاری به موقعی انجام داده بودند. کافی است نگاهی به بازدهی بازارهای مختلف بیندازید. در یک سال اخیر، ارزش دارایی کسانی که در بورس، مسکن، طلا و مواردی از این دست سرمایه‌گذاری کرده بودند، بیش از تورم افزایش یافته است. بنابراین شاید بهتر باشد برای مقابله با شرایط، این بار جدی‌تر به سرمایه‌گذاری مناسب فکر کرد.

نکته‌ای که نباید از نظر دور داشت این است که حتی در شرایطی که ارزش دارایی‌ها بیش از نرخ تورم رشد کرده باشد، باز هم مخارج افزایش یافته است و این هزینه‌ها در بلندمدت بر رفاه همه مردم تاثیرگذار است.

بیشتر بخوانید: ۴ سیگنال‌ نهایی شدن پیروزی بایدن/ خواب زمستانی کدام بازارها از راه می‌رسد؟

نکته‌های کلیدی:

  • برای سرمایه‌گذاری لازم نیست حتما ثروت کلانی داشته باشید. ابزارهایی برای حفظ سرمایه خرد نیز وجود دارند که می‌توانند از سرمایه شما، هر قدر هم کوچک باشد، دست کم تا حدودی حفاظت کنند.
  • اگر از آموزش اقتصادی و دانش کافی برخوردار نیستید، گزینه‌هایی مانند صندوق‎های سرمایه‌گذاری یکی از انتخاب‌های مناسب برای حفظ ثروت به شمار می‌روند. ریسک این صندوق‌ها معمولا بالا نیست و بازدهی آنها هم معقول است.
  • سعی کنید به موقع سرمایه‌گذاری کنید. تشخیص زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری یکی از عواملی است که می‌تواند سرمایه شما را حفظ کند.
مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...