عوامل موثر بر بازار ارزهای دیجیتال در هفته جاری

چه بر سر بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال می‌آید؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 179
  • 0
  چه بر سر بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال می‌آید؟
  بازار ارزهای دیجیتال از ماه نوامبر به بعد، یعنی حدودا دو ماه گذشته، با افت همراه بوده است. بیت کوین و برخی ارزها مانند اتریوم پس از رسیدن به یک سقف تاریخی در سال 2021 روندی نزولی را تجربه کردند. به عنوان مثال، اتریوم در دو هفته اخیر از حدود 4 هزار دلار به 3150 دلار افت کرده است.

  در روزهای اخیر وضعیت بازار ارزهای دیجیتال جالب نیست و هراس‌هایی را برای برخی سرمایه‌گذاران آن ایجاد کرده است. قیمت بیت کوین در دو هفته اخیر از 50 هزار دلار به 41 هزار دلار افت کرده است و کل بازار رمزارزها نیز به همین دلیل متاثر شده‌اند. دلایل زیادی برای افت قیمت بیت کوین وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. علاوه بر این سعی می‌کنیم با استفاده از تحلیل موسسه fxempire نشان دهیم چه بر سر بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین خواهد آمد.

  عقب‌نشینی بازار ارزهای دیجیتال

  بازار ارزهای دیجیتال از ماه نوامبر به بعد، یعنی حدودا دو ماه گذشته، با افت همراه بوده است. بیت کوین و برخی ارزها مانند اتریوم پس از رسیدن به یک سقف تاریخی در سال 2021 روندی نزولی را تجربه کردند. به عنوان مثال، اتریوم در دو هفته اخیر از حدود 4 هزار دلار به 3150 دلار افت کرده است.

  بیت کوین و روزهای ناخوش بازار

  در هفته منتهی به یکشنبه 9 ژانویه، 19 دی ماه، بیت کوین 11.5 درصد افت کرد تا این هفته را در کانال 41 هزار دلار به پایان برساند. به این ترتیب 7 روز اخیر را می‌توان یکی از بدترین هفته‌های بیت کوین در نظر گرفت. اکنون دو عامل اصلی برای قیمت بیت کوین وجود دارد. یکی این که این ارز دیجیتال مهم برای هفتمین روز متوالی افت نکند و دیگری این که به کمتر از 40 هزار دلار نرسد. آخرین باری که بیت کوین 7 روز پشت سر هم افت کرده بود، به سال 2018 برمی‌گردد. موارد دیگر هم بهتر نبودند. همان طور که گفتیم اتریوم هم هفته خوبی نداشت.

  اگر به کل بازار ارزهای دیجیتال نگاه کنیم، می‌بینیم ارزش کل بازار کاهش چشمگیری یافته است. در نوامبر، یعنی زمانی که بازار ارزهای دیجیتال در اوج خود قرار داشت و پیش از این که بازار با افت قابل توجهی روبرو شود، ارزش بازار از 3 هزار میلیارد دلار فراتر رفته بود. با این حال، ارزش کل بازار در حال حاضر به کمتر از 2 هزار میلیارد دلار رسیده است.

  پیشران‌های کلیدی بازار ارزهای دیجیتال

  یکی از پیشران‌های کلیدی بازار ارزهای دیجیتال در هفت روز اخیر، اجلاس مربوط به کمیته بازار آزاد فدرال رزرو یا به عبارتی بانک مرکزی ایالات متحده بود. بیت کوین در لحظات اولیه ارائه این گزارش 2.7 درصد افت کرد. در هفته‌های اخیر روی بیت کوین فشار زیادی بوده است. ظاهرا اخبار مربوط به پیش آمدن جلسه‌ای برای استماع اثرات استخراج رمزارزها و بیت کوین روی محیط‌زیست در کنگره آمریکا، موجب شده ریسک‌های افت در بازار ارزهای دیجیتال همچنان برقرار باشند.

  علاوه بر این، تنش‌های اخیر قزاقستان هم در افت قیمت بیت کوین نقش داشت. اعتراضات اخیر در این کشور موجب اختلال چشمگیر در اینترنت شده بود. این کشور پهناور در حال حاضر بر اساس آمار موجود، در رتبه دوم استخراج بیت کوین قرار دارد. به این ترتیب افت عرضه می‌تواند روی قیمت آن تاثیر بگذارد.

  عوامل موثر بر بازار ارزهای دیجیتال در هفته جاری

  اکنون که سرگذشت بیت کوین در این چند هفته را بررسی کردیم، به این پرسش می‌رسیم که در هفته آینده چه بر سر بیت کوین خواهد آمد؟ اگر به تقویم اقتصادی ایالات متحده نگاهی بیندازیم، می‌بینیم که ارقام تورمی برای دسامبر روی بازار ارزهای دیجیتال تاثیر خواهند گذاشت. در صورت افزایش فشار تورمی، احتمال اقدامات سیاستی فدرال رزرو تشدید می‌شود و ممکن است شاهد اثر منفی در بازار ارزهای دیجیتال باشیم.

  همچنین، اگر بخش سیاست پولی را در نظر بگیریم، رئیس فدرال رزرو، جروم پاول، در روز سه‌‎شنبه شهادت دهد. بر اساس زمزمه‌های موجود، این کار می‌تواند اثرات منفی روی بازار رمزارزها داشته باشد.

  علاوه بر این، اخبار مرتبط با قانون‌گذاری برای ارزهای دیجیتال می‌توانند روی بازار اثر بگذارند. هر نوع اتفاق جدید در دادخواست مربوط به کمیسیون بورس و اوراق بهادار علیه ریپل، به پایش و رصد نیاز دارد. همچنین باید به شایعات پیرامون سایر قانون‌گذاران مهم در این زمینه توجه کنیم.

  قیمت بیت کوین در این هفته به کجا می‌رسد؟

  برای آن که بیت کوین بتواند مسیر نزولی این روزهایش را تغییر دهد، باید در هفته جاری به 43 هزار و 500 دلار برسد. در صورتی که بیت کوین از این سد عبور کند، می‌تواند مسیری صعودی طی کند و نخستین مقاومت خود را در سطح 46 هزار و 167 دلار خواهد دید. رسیدن به این سطح می‌تواند جلوی افزایش بیشتر قیمت بیت کوین را بگیرد.

  از سوی دیگر، ناکامی در رسیدن به 43 هزار و 500 دلار، در این هفته هم بازاری کم‌رونق برای بیت کوین ایجاد می‌کند. در چنین شرایطی بیت کوین ممکن است تا سطح حمایت اول خود یعنی 39 هزار دلار نیز افت کند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها