قیمت خوراکی‌ها در آبان 1400 چقدر افزایش یافت؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 93
  • 0
  قیمت خوراکی‌ها در آبان 1400 چقدر افزایش یافت؟

  بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، بهای هر کیلو برنج ایرانی درجه یک در یک سال اخیر حدود 56 درصد رشد کرده و تنها در یک ماه منتهی به آبان 5.1 درصد افزایش قیمت داشته است. در آبان امسال قیمت هر کیلو برنج ایرانی درجه یک تا 54 هزار تومان نیز رسیده است.

  بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، از میان 53 قلم کالای مورد بررسی در آبان، بهای 12 کالای خوراکی نسبت به مهر ماه کاهش یافته و بهای 41 کالا با افزایش قیمت روبرو بوده است. افزایش قابل توجه قیمت کالاهای خوراکی در یک سال اخیر، برای مردم دشواری‌هایی ایجاد کرده و روی سطح زندگی و پس‌انداز آنها تاثیر گذاشته است. در ادامه به بررسی میزان افزایش قیمت خوراکی‌ها در آبان ماه خواهیم پرداخت و رشد بهای برخی از کالاهای اساسی در یک سال اخیر را نیز بررسی می‌نماییم.

  افزایش قیمت‌ها در آبان ماه

  همان طور که گفتیم قیمت اغلب کالاهای خوراکی در یک ماه اخیر افزایش یافته‌اند. دامنه این افزایش قیمت‌ها بین 33.5 تا 24.5- درصد بوده است. گوجه‌فرنگی بیشترین میزان افزایش قیمت را در یک ماه اخیر داشته و بهای آن در آبان ماه نسبت به مهر با 33.5 درصد رشد همراه بوده است. در میان کالاهای خوراکی قیمت هویج هم نسبت به مهر ماه 24.5 درصد افت کرده است. میانگین تورم کالاهای خوراکی در آبان 3.1 درصد بوده که 21 قلم از کالاهای خوراکی مورد بررسی مرکز آمار بیش از این نرخ رشد داشته‌اند.

  خوراکی‌ها در یک سال اخیر چقدر گران شدند؟

  در گزارش مرکز آمار ایران، از میان 53 قلم کالای خوراکی 31 قلم بیش از تورم نقطه به نقطه مواد خوراکی رشد کرده‌اند. بیشترین میزان افزایش قیمت در یک سال منتهی به آبان 1400 متعلق به هندوانه با 198 درصد، هویج با 128 درصد و هلو با 127 درصد هستند. کمترین میزان افزایش قیمت نیز متعلق به گوجه‌فرنگی با 0.8 درصد است.

  بیشتر بخوانید: نکات مهم تورمی آبان ماه

  کالاهای اساسی در آبان چقدر افزایش یافت؟

  کالاهای اساسی که بیشترین مصرف را در سفره خانوارها دارند، در یک سال اخیر افزایش قابل توجهی پیدا کرده‌اند. در گزارش‌های مرکز آمار، تورم ماهانه آبان 2.5 درصد و تورم نقطه‌ای یک ساله اخیر 35.7 درصد بوده است. البته میزان تورم ماهانه کالاهای خوراکی در آبان ماه بالاتر بوده و به 3.1 درصد می‌رسد. تورم نقطه‌ای یک سال منتهی به آبان 1400 هم برای کالاهای خوراکی 46.4 درصد بوده است.

  قیمت برنج ایرانی در محدوده کانال 50 هزار تومانی

  در میان این کالاها، برنج اهمیت دارد. هر کیلو برنج ایرانی درجه یک در یک سال اخیر حدود 56 درصد رشد کرده و تنها در یک ماه اخیر 5.1 درصد افزایش قیمت داشته است. قیمت هر کیلو برنج ایرانی درجه یک در آبان به 54 هزار تومان نیز رسیده است. این در شرایطی است که هر کیلو برنج خارجی درجه یک در یک سال اخیر حدود 19 درصد و در آبان ماه 2.7 درصد رشد داشته است. هر کیلو برنج خارجی درجه یک تا 32 هزار تومان نیز بالا رفته است.

  بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه‌‎گذاری با پول کم

  افزایش قابل توجه گوشت سفید

  در آبان ماه قیمت هر کیلو گوشت مرغ تا 34 هزار تومان هم رسید، هرچند میانگین قیمت گوشت مرغ در آبان به حدود 32 هزار تومان است. قیمت هر کیلو مرغ در یک سال منتهی به آبان 1400 حدود 31 درصد افزایش یافته و تنها در آبان ماه 7.8 درصد رشد داشته است. هر کیلو ماهی قزل‌آلا هم به طور متوسط در آبان به 85 هزار تومان رسید، در حالی که حداکثر قیمت آن تا 110 هزار تومان به ازای هر کیلو هم گزارش شده است. هر کیلو قزل‌آلا در یک سال منتهی به آبان 88 درصد رشد کرده و تنها در آبان 1400 افزایش قیمت 6.9 درصدی داشته است. افزایش قابل توجه گوشت سفید در حالی است که گوشت قرمز رشد چندانی نداشته است. هر کیلو گوشت گاو در آبان نسبت به مهر تنها 0.7 درصد رشد کرده و در یک سال اخیر 36.1 درصد بالا رفته است. قیمت هر کیلو گوشت گوساله در پایان آبان به طور متوسط به 146 هزار تومان رسیده است.

  تازه‌ترین‌ها