مواد غذایی در اسفند 1400 چقدر گران شد؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 243
  • 0
  مواد غذایی در اسفند 1400 چقدر گران شد؟
  صدرنشینان افزایش قیمت در بازه یک ساله برنج و سیب‌زمینی هستند که نقش مهمی در سبد غذایی خانوارهای ایرانی دارند. افزایش قیمت آنها می‌تواند اقتصاد خانوارها را با مشکلاتی روبرو کند.

  آمارهای منتشر شده از مرکز آمار ایران نشان می‌دهد قیمت کالاهای خوراکی امسال افزایش قابل توجهی داشته است. گران شدن قیمت خوراکی‌ها باعث شده تا بسیاری از خانوارها در وضعیت اقتصادی خود دچار مشکل شوند و میزان پس‌انداز آنها نیز کاهش یابد. در ادامه به وضعیت افزایش قیمت خوراکی‌ها در سال 1400 می‌پردازیم و بیشترین و کمترین افزایش قیمت برای اقلام مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در پایان نیز راهکاری برای فرار از این تورم معرفی می‌کنیم.

  تورم خوراکی‌ها در اسفند 1400

  اول فروردین بود که مرکز آمار در گزارشی به بررسی میزان تورم در اسفند سال گذشته پرداخت. بر اساس این گزارش، میزان تورم در اسفند ماه به 1.3 درصد رسیده که نسبت به ماه‌های قبل کاهش یافته است. تورم نقطه‌ای نیز در اسفند ماه 1400 به 34.7 درصد رسیده است. تورم خوراکی‌ها در اسفندماه پایین‌تر از نرخ تورم کل بود و به 1.1 درصد رسید. این یعنی متوسط قیمت خوراکی‌ها در اسفند ماه رشد کمی داشته است، مثلا اگر شما در بهمن 1400 یک میلیون تومان صرف خرید سبدی از کالاهای خوراکی می‌کردید، در اسفند ماه باید حدود یک میلیون و 11 هزار تومان برای همان سبد می‌پرداختید که نسبت به ماه‌های قبل بهتر شده است. همچنین اگر در اسفند 1399 برای خرید یک سبد از کالاهای خوراکی مبلغی مثلا یک میلیون پرداخت می‌کردید، اسفند امسال باید حدود 41 درصد بیشتر برای خرید همان محصولات پرداخت می‌کردید.

  فلفل، برنج و سیب‌زمینی در صدر افزایش قیمت اسفندماه

  نگاهی به گزارش تازه مرکز آمار به ما می‌گوید 5 کالای خوراکی از 51 کلمه مورد بررسی، در اسفندماه ارزان‌تر شده‌اند. رکورددار کاهش قیمت نیز مربوط به هویج است که در اسفندماه حدود 7 درصد ارزان‌تر شده است. قیمت 45 کالای مورد بررسی در این گزارش با افزایش قیمت روبرو بوده و یک کالا هم بدون تغییر مانده است. در مجموع، قیمت 29 کالا از 51 کالای مورد بررسی، بیش از نرخ تورم ماهانه خوراکی‌ها رشد کرده است. صدرنشینان افزایش قیمت در آخرین ماه سال 1400 فلفل دلمه‌ای با 45 درصد رشد، برنج ایرانی درجه یک با حدود 11 درصد رشد قیمت و سیب‌زمینی با 8 درصد افزایش بها بوده‌اند.

  تغییرات قیمت خوراکی‌ها در بازه یک ساله

  اگر بازه قیمتی مورد بررسی را گسترش دهیم و آن را از اسفند سال 1399 تا اسفند امسال در نظر بگیریم، نتایج قابل توجهی به دست می‌آید. از 51 کالای خوراکی موجود در این گزارش، قیمت 23 کالا بیش از نرخ تورم نقطه‌ای رشد کرده و بهای 4 کالای خوراکی کاهش یافته است. موز بیشترین کاهش قیمت را در این بازه زمانی داشته و 27 درصد نسبت به اسفند سال قبل ارزان‌تر شده است. قیمت سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی و برنج ایرانی درجه یک در این بازه بیش از دو برابر شده است. قیمت سیب‌‌زمینی 180 درصد در طول یک سال گران‌تر شده، بهای گوجه‌فرنگی 136 درصد رشد کرده و قیمت برنج ایرانی نیز 113 درصد بالا رفته است. نکته مهم این است که صدرنشینان افزایش قیمت در بازه یک ساله برنج و سیب‌زمینی هستند که نقش مهمی در سبد غذایی خانوارهای ایرانی دارند. افزایش قیمت آنها می‌تواند اقتصاد خانوارها را با مشکلاتی روبرو کند.

  قیمت کالاهای اساسی چقدر گران شد؟

  قیمت کالاهای اساسی و پرمصرف در یک سال اخیر با رشد قیمت روبرو بوده است. در اینجا به چند مورد از مهمترین کالاها اشاره می‌کنیم. هر کیلو برنج ایرانی درجه یک در اسفند ماه 1400 تا کیلویی 82 هزار تومان هم رسید. برنج خارجی درجه یک نیز تا کیلویی 31 هزار و 500 تومان رسیده است که نسبت به اسفند سال گذشته حدود 30 درصد رشد کرده است. درست است که این میزان رشد کمتر از میانگین تورم سالانه بوده، اما باز هم برای خانوارهای کشور شدید است. علت رشد کمتر این نوع اقلام، رشد نسبتا کم دلار در سال گذشته بوده که باعث شده قیمت کالاهای وارداتی افزایش خارق‌العاده‌ای نداشته باشد.

  قیمت گوشت نیز در یک سال اخیر رشد کمتری نسبت به سایر خوراکی‌ها داشته است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفند 21 درصد رشد کرده و به حدود 157 هزار تومان رسیده است. این در حالی است که قیمت گوشت گاو 33 درصد افزایش یافته و به 155 هزار تومان هم رسیده است. هر کیلو مرغ ماشینی هم با رشد قیمت 20 درصدی در طول یک سال گذشته، کیلویی 31 هزار تومان فروخته می‌شود. البته این حداکثر قیمت است.

  برخی اقلام پرمصرف مانند سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی هم همان طور که اشاره کردیم رشد زیادی را شاهد بوده است. سیب‌زمینی که در اسفند سال 1399 کیلویی حدود 5200 تومان بود، در اسفند امسال به 14500 تومان رسیده است. گوجه‌فرنگی هم در این بازه زمانی از 5300 تومان به 12500 تومان افزایش یافته است.

  جمع‌بندی

  در بالا به بررسی قیمت خوراکی‌ها در یک سالی که گذشت اشاره کردیم و بهای اقلام پرمصرف را نیز مورد بررسی قرار دادیم. همان طور که مشخص است در یک سال اخیر قیمت کالاهای خوراکی رشد قابل توجهی داشته است. این تورم به دلیل ماهیت غذایی که دارد، خانوارها را با مشکلات زیادی روبرو می‌کند. مهمترین نکته‌ای که این حجم از تورم به ما یادآوری می‌کند، این است که اگر سرمایه‌گذاری درستی انجام ندهیم، در یک اقتصاد تورمی با مشکلات اقتصادی و افت قدرت خرید روبرو خواهیم شد. بهترین راه برای سرمایه‌گذاری مناسب و اصولی برای خانوارهایی که دانش اقتصادی خوبی ندارند، استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری معتبر است. این صندوق‌ها با استفاده از متخصصانی که دارند، بازدهی مناسب و معقولی برای شما ایجاد می‌کنند و به نوعی نقش یک سپر دفاعی را در برابر تورم بازی می‌کنند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها