قیمت خوراکی‌ها در شهریور چقدر بالا رفت؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 67
  • 0
  قیمت خوراکی‌ها در شهریور چقدر بالا رفت؟

  طبق گزارش مرکز آمار متوسط قیمت هر کیلو برنج ایرانی درجه یک در شهریور 1400 حدود 43 هزار تومان بود که نسبت به مرداد 11 درصد گران‌تر شده و در مقایسه با شهریور سال قبل حدود 56 درصد افزایش قیمت یافته است. هر کیلو برنج خارجی درجه یک نیز به 26 هزار تومان رسیده است که در مقایسه با ماه پیش 3 درصد و در مقایسه با شهریور سال قبل 37.5 درصد رشد کرده است.

  آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد قیمت کالاهای خوراکی در شهریور رشد بالایی داشته است. بر اساس این آمار از میان 53 قلم کالای خوراکی مورد بررسی، 47 مورد در آخرین ماه تابستان با افزایش قیمت روبرو شده و 6 مورد کاهش قیمت داشته‌اند. در ادامه بیشتر به وضعیت قیمت کالاهای خوراکی در شهریور ماه می‌پردازیم.

  بیشترین افزایش قیمت متعلق به کدام خوراکی است؟

  طبق گزارش قبلی مرکز آمار ایران، متوسط قیمت خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در شهریور امسال 5 درصد در مقایسه با ماه قبل افزایش یافته است. از میان اقلام موجود، 26 مورد بیش از 5 درصد رشد داشته‌اند. بررسی این آمار نشان می‌دهد که پرتقال با افزایش 40.5 درصدی در ماه ششم سال، بیشترین افزایش قیمت را داشته و پس از آن هم هندوانه با 27.1 درصد قرار داشته‌اند. روغن نباتی با افت قیمت 3 درصدی و پس از آن مرغ ماشینی با افت 2.4 بیشترین کاهش قیمت را در این ماه ثبت کرده‌اند.

  بیشتر بخوانید: تورم نیمه اول 1400 با قدرت خرید مردم چه کرد؟

  بیشترین و کمترین رشد یکساله خوراکی‌ها

  بر اساس گزارش قبلی مرکز آمار ایران، قیمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در یک سال منتهی به شهریور امسال 61.6 درصد افزایش یافته است. در میان اقلام مورد بررسی خوراکی‌ها، 29 کالا بیش از متوسط رشد قیمت خوراکی‌ها یعنی 61.6 درصد رشد کرده‌اند. بیشترین افزایش قیمت در یک سال اخیر مربوط به هویج فرنگی با افزایش 294.2 درصدی است. در واقع در یک سال اخیر قیمت هویج 3 برابر شده است. علاوه بر این، 7 کالای دیگر بیش از 100 درصد رشد کرده‌اند که عبارتند از: هندوانه، گوجه فرنگی، نخود، قارچ، کره، پیاز و هلو. کمترین افزایش قیمت در یک سال اخیر نیز مربوط به مغز گردو با افزایش 17.5 درصدی و ماکارونی با رشد 25.9 درصدی است.

  قیمت کالاهای اساسی چقدر گران شد؟

  در اینجا نگاهی به رشد قیمت برخی کالاهای اساسی می‌اندازیم. طبق گزارش مرکز آمار متوسط قیمت هر کیلو برنج ایرانی درجه یک در شهریور 1400 حدود 43 هزار تومان بود که نسبت به مرداد 11 درصد گران‌تر شده و در مقایسه با شهریور سال قبل حدود 56 درصد افزایش قیمت یافته است. هر کیلو برنج خارجی درجه یک نیز به 26 هزار تومان رسیده است که در مقایسه با ماه پیش 3 درصد و در مقایسه با شهریور سال قبل 37.5 درصد رشد کرده است.

  هر کیلو گوشت گوسفند در شهریور امسال از 141 هزار تومان گذشت که در مقایسه با ماه قبل 2 درصد و در قیاس با شهریور سال قبل 34.6 درصد افزایش یافته است. هر کیلو گوشت گاو هم به 144 هزار تومان رسید که در مقایسه با ماه قبل 4.5 درصد و در قیاس با ماه مشابه سال پیش 62.6 درصد رشد داشته است. مرغ ماشینی هم در پایان شهریور امسال حدود کیلویی 30 هزار تومان بود که در بازه یک ساله 63 درصد افزایش قیمت نشان می‌دهد.

  تازه‌ترین‌ها