عبور قیمت مسکن از متری 32 میلیون تومان

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 130
  • 0
  عبور قیمت مسکن از متری 32 میلیون تومان

  بر اساس گزارش بانک مرکزی، در آبان ماه امسال معاملات مسکن شهر تهران در مقایسه با مهر ماه 33.5 درصد رشد کرده و به 7304 مورد رسیده است. علاوه بر این، تعداد معاملات مسکن در آبان ماه امسال در مقایسه با آبان سال گذشته افزایش 63.5 درصدی داشته است.

  تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از تحولات مسکن در آبان ماه حاکی از آن است که قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به طور متوسط به 32 میلیون تومان رسیده است. این گزارش همچنین نشان می‌دهد میزان معاملات آبان در مقایسه با مهر ماه افزایش یافته است. در ادامه بیشتر به جزییات این گزارش خواهیم پرداخت.

  رشد معاملات مسکن در میانه پاییز

  اولین نکته تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از وضعیت مسکن شهر تهران مربوط به تعداد معاملات انجام شده در آبان ماه است. بر اساس این گزارش، در هشتمین ماه سال معاملات مسکن در مقایسه با ماه گذشته 33.5 درصد رشد کرده و به 7304 مورد رسیده است. علاوه بر این، میزان معاملات مسکن در آبان امسال در مقایسه با آبان 1399 افزایش 63.5 درصدی داشته است. اگر بخواهیم تعداد معاملات را در مناطق مختلف شهر تهران بررسی کنیم، می‌توانیم ببینیم که بیشترین معاملات در آبان ماه به ترتیب مربوط به مناطق 5، 10 و 2 بوده است. از سوی دیگر، کمترین تعداد معاملات متعلق به مناطق 19، 20 و 22 است. به نظر می‌رسد این افزایش معاملات همگام با رشد دلار در بازار آزاد بوده است. به این ترتیب، اگر روند افزایش قیمت دلار در بازار ادامه یابد، احتمالا شاهد رکود مسکن نباشیم و احتمال افزایش قیمت اسمی مسکن وجود دارد.

  قیمت مسکن در آبان چقدر شد؟

  در بخش دیگری از این گزارش می‌توانیم قیمت متوسط هر متر مربع مسکن در شهر تهران را برای آبان امسال مشاهده کنیم و آن را با ماه قبل و سال گذشته مقایسه نماییم. بر این اساس، در آبان امسال قیمت هر متر مربع مسکن به طور متوسط به 32 میلیون تومان رسیده که در مقایسه با مهرماه 1.2 درصد و در مقایسه با آبان 1399 رشد 17.7 درصدی یافته است. اگر بخواهیم قیمت را در مناطق مختلف شهر تهران بررسی کنیم، می‌توانیم ببینیم که بیشترین قیمت هر متر مربع در آبان ماه به ترتیب مربوط به منطقه 1 با 72.7 میلیون تومان، منطقه 3 با 59.8 میلیون تومان و منطقه 2 با 50 میلیون تومان بوده است.

  بیشتر بخوانید: ایرانیان صدرنشین خرید خانه در ترکیه

  رشد اجاره‌بها در مناطق شهری کشور

  نگاهی به بخش آخر گزارش حاکی از آن است که شاخص کرایه مسکن برای شهر تهران در مقایسه با آبان سال گذشته 51.6 درصد رشد کرده است. این در حالی است که نرخ رشد اجاره‎بها برای کل مناطق شهری کشور بالاتر بوده است. میزان اجاره‌بها در کل مناطق شهری به 54.9 درصد می‌رسد.

  جمع‌بندی

  در بالا تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی در خصوص تحولات مسکن را مورد بررسی قرار دادیم. همان طور که دیدیم، تعداد معاملات و قیمت مسکن شهر تهران در هشتیمن ماه سال 1400 با صعود همراه بوده است. به نظر می‌رسد روند آتی مذاکرات احیای برجام و قیمت دلار نقش مهمی در رکود مسکن و تغییرات قیمت آن داشته باشد. در صورتی که احیای برجام با مشکلاتی روبرو باشد، دلار در بازار آزاد روند صعودی طی می‌کند و همگام با افزایش تورم انتظاری، ممکن است تقاضا برای مسکن بالا رود. همین موضوع می‌تواند موجب افزایش قیمت اسمی و واقعی مسکن شود. این در حالی است که افت قیمت دلار در بازار آزاد یا تثبیت آن، در کنار کنترل تورم می‌تواند تقاضای مسکن را محدودتر نگه دارد، احتمال رکود در این بازار را افزایش دهد و در مورد قیمت هم می‌تواند موجب شود قیمت واقعی مسکن افت کند، یعنی یا قیمت اسمی کاهش یابد یا قیمت کمتر از سطح تورم رشد می‌کند.

  تازه‌ترین‌ها