قیمت واکسن کرونا چند؟ محبوبترین واکسن جهان کدام است؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 166
  • 0
قیمت واکسن کرونا چند؟ محبوبترین واکسن جهان کدام است؟

در یکی دو روز گذشته بحث واکسن کرونا در جهان بسیار داغ شده است، به خصوص پس از اینکه یک مقام اروپایی قیمت‌ واکسن‌ها را اعلام کرد. علاوه بر این، شناسایی نوع جهش‌یافته‌ای از ویروس کرونا در بریتانیا موجب افزایش مجدد نگرانی‌ها شده است. این نگرانی‌ها حتی موجب افزایش قیمت طلای جهانی و تا حدودی هراس مجدد در بازارهای دارایی و سرمایه شده است. سرعت انتقال این گونه جدید ۷۰ درصد بیشتر است. این در حالی است که هنوز هم واکسیناسیون ویروس کووید-۱۹ انجام نشده است و حتی برخی کشورها برنامه مشخصی را نیز در مورد آن اعلام نکرده‌اند. در ادامه به قیمت انواع واکس کرونا و محبوبترین آنها که بیشترین تقاضا را دارد، خواهیم پرداخت.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

ارزانترین و گرانترین واکسن‌های کرونا

همان طور که گفتیم به تازگی یکی از مقامات بلژیکی در توییتر خود قیمت‌ واکسن‌ها را اعلام کرد. در این توییت که به زودی حذف شد، وزیر بودجه بلژیک گرانترین واکسن را مدرنا و ارزانترین را دانشگاه آکسفورد (آسترازنکا) عنوان نمود. بر اساس توییت خانم اوا دی بلیکر، بهای واکسن مدرنا ۱۸ دلار به ازای هر دوز است. این در حالی است که واکسن کیورواک ۱۰ یورو، بیون‌تک/ فایزر ۱۲ یورو، سانوفی ۷٫۵۶ یورو، جانسون و جانسون ۸٫۵ دلار و دانشگاه آکسفورد/آسترازنکا تنها ۱٫۷۸ یورو است.

نابرابری خرید واکسن در جهان

در حال حاضر کشورهای پردرآمد بیش از ۴ میلیارد و ۱۲ میلیون دوز واکسن سفارش داده‌اند. این در حالی است که کشورهای با درآمد پایین‌تر از متوسط حدود یک میلیارد و ۷۶۰ میلیون دوز و کشورهای با درآمد بالاتر از متوسط حدود یک میلیارد و ۹۶ میلیون دوز واکسن سفارش داده‌اند. موسسات جهانی و ائتلاف کوواکس نیز در مجموع ۸۷۰ میلیون دوز واکسن تدارک دیده‌اند. این اعداد و ارقام حاکی از این است که اگر مساعدت جهانی نباشد، مشکل شیوع کرونا و واکسیناسیون در کشورهایی با درآمد پایین‌تر از متوسط ادامه‌دار خواهد بود.

پرطرفدارترین واکسن جهان

در حال حاضر کشورهای مختلفی اقدام به خرید واکسن کرونا کرده‌اند که بیشترین تقاضا از واکسن دانشگاه آکسفورد/ آسترازنکا بوده است. این واکسن برای کشورهای کم‌درآمد و درآمد متوسط بسیار پرطرفدار بوده است. تاکنون و بر اساس آخرین آمار موجود یک میلیارد و ۴۶ میلیون دوز از این واکسن برای کشورهای فوق تدارک دیده شده است. بیش از یک میلیارد و ۲۲۸ میلیون دوز از آن نیز برای کشورهای پردرآمد سفارش داده شده است. علاوه بر این، ۴۷۰ میلیون دوز از واکسن آکسفورد/ آسترانکا نیز از سوی موسسات جهانی خریداری شده است. بر همین اساس در مجموع تاکنون حدود ۲ میلیارد و ۷۴۴ میلیون دوز از آن سفارش داده شده است.

بیشتر بخوانید: آسترازنکا در صدر تقاضای واکسن ها در جهان / ۵ واکسن پرطرفدار دنیا

دیگر واکسن‌های محبوب

پس از این واکسن، «نوواواکس» قرار دارد. یک میلیارد و ۳۰ میلیون دوز از آن از سوی کشورهای کم‌درآمد و متوسط سفارش داده شده است. کشورهای پردرآمد نیز حدود ۳۰۸ میلیون دوز از آن سفارش داده‌اند.

شرکت فایزر در رده سوم پرطرفدارترین واکسن‌های جهان قرار دارد. بیش از ۱۶۲ میلیون دوز از این واکسن از سوی کشورهای کم‌درآمد و متوسط تدارک دیده شده است. این در حالی است که ۶۴۷٫۵ میلیون دوز از آن از سوی کشورهای ثروتمند سفارش داده شده است. سانوفی که یک شرکت فرانسوی است، نیز از سوی کشورهای پردرآمد مورد توجه قرار دارد و ۵۳۲ میلیون دوز از آن توسط آنان سفارش داده شده است. موسسات جهانی نیز قرار گذاشته‌اند ۲۰۰ میلیون دوز از آن را توزیع کنند. واکسن مدرنا نیز با ۴۹۰٫۵ میلیون دوز سفارش در ده پنجم قرار دارد.

در رتبه‌های بعدی تقاضا نیز به ترتیب جانسون و جانسون با ۳۷۴ میلیون دوز، موسسه تحقیقات گامالیای روسیه با ۳۰۴ میلیون دوز، سینوواک چینی با ۲۸۹ میلیون دوز، کیورواک با ۲۲۵ میلیون دوز و کوواکس با ۲۰۰ میلیون دوز قرار دارند. ۶ واکسن دیگری که سهم اندکی در تقاضای واکسن‌ها دارند، عبارتند از: مدیکاگو، سینوفارم، والنا، کانسینو بیولوجیکس، آرکتوروس تراپوتیکس و کواکس ایکس که بین ۲ تا ۷۶ میلیون دوز واکسن تدارک می‌بینند.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها