اجاره در کدام استان‌ها بیشتر رشد کرده است؟

لوکس ترین معاملات مسکن در تابستان 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 100
  • 0
  لوکس ترین معاملات مسکن در تابستان 1400
  بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، لوکس‌ترین معامله تابستان 1400 در شهر تهران بوده و به ازای یک متر مربع واحد مسکونی 218 میلیون تومان پرداخت شده است. پس از تهران، بیشترین قیمت پرداختی در استان فارس با 98 میلیون تومان به ازای هر متر مربع بوده است.

  گزارش‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نرخ اجاره‌بها در کشور در یک سال گذشته افزایش زیادی یافته است. این افزایش در نقاط مختلف کشور متفاوت بوده است. علاوه بر این، گزارش‌های این مرکز نشان می‌دهد که قیمت هر متر مربع از واحدهای مسکونی در استان‌های مختلف تا چه میزان بالا رفته است و حداکثر قیمت فروش هم چه مقدار بوده است. در ادامه به بررسی این دو گزارش خواهیم پرداخت.

  دورنمای افزایش اجاره‌بها در فصل زمستان 1400

  تورم فصلی اجاره واحدهای مسکونی در کشور افت کرده است، یعنی اگر کل کشور را در نظر بگیریم، اجاره خانه به طور متوسط در زمستان 1400 نسبت به پاییز 1400 با افزایش 6.4 درصدی روبرو شده است. در پاییز تورم اجاره نسبت به تابستان 7.7 درصد بود. البته زمستان معمولا فصلی است که معاملات مسکن و اجاره با رکود همراه می‌شود و از این جهت، رشد کمتر اجاره‌بها هم می‌تواند موجه باشد. میزان افزایش اجاره نسبت به زمستان سال قبل هم 28.1 درصد بوده است.

  در زمستان اجاره‌بهای کدام استان‌ها بیشتر رشد کرد؟

  در بالا به میزان متوسط رشد اجاره‌بها در کل کشور اشاره کردیم. در استان‌های مختلف رشد اجاره‌بها متفاوت بوده است. بیشترین افزایش قیمت اجاره در فصل زمستان سال قبل مربوط به استان یزد بوده که 8.6 درصد رشد کرده است. کمترین افزایش قیمت اجاره‌بها در آخرین فصل سال پیش نیز مربوط به استان سیستان و بلوچستان با 1.5 درصد بوده است. نرخ رشد اجاره در شهرهای استان تهران برای فصل چهارم 1400 حدود 8.1 درصد بوده است.

  اجاره کدام استان‌ها در یک سال اخیر کمتر بالا رفت؟

  آمارهای منتشر شده از سوی مرکز آمار نشان می‌دهد در میان استان‌های مختلف بیشترین مقدار تورم در اجاره‌بها در بازه یک ساله متعلق به استان سیستان و بلوچستان بوده است. در واقع، نرخ تورم اجاره در این استان در طول یک سال تنها 11.8 درصد بوده است که بسیار کمتر از میانگین نرخ تورم اجاره برای کل کشور است. بیشترین میزان تورم اجاره هم متعلق به لرستان با 40 درصد بوده است. در یک سال اخیر، نرخ اجاره در تهران در مقایسه با زمستان 1400 رشد 29.2 درصدی داشته است. به این ترتیب، مناطق شهری استان تهران تقریبا میانگین صعود کرده‌اند.

  قیمت ملک در کدام استان‌ها بیشتر رشد کرده؟

  در گزارش دیگری از مرکز آمار ایران، قیمت فروش هر متر مربع خانه مسکونی در تابستان 1400 برای کل کشور به طور متوسط به 11 میلیون و 362 هزار تومان رسیده است. این رقم از نظر قیمتی، در مقایسه با سال قبل رشد 58 درصدی داشته اما از نظر تعداد معاملات حدود 28 درصد افت کرده است. این در حالی است که بیشترین قیمت متعلق به استان تهران با حدود 26 میلیون تومان بوده و پس از آن هم قم با حدود 11 میلیون تومان و البرز با 10 میلیون تومان جای داشته‌اند.

  ارزان‌ترین استان‌ها از نظر قیمت مسکن

  در بالا به گران‌ترین استان‌ها از نظر قیمت ملک و زیربنای مسکونی اشاره کردیم. اما جالب است بدانید استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با یک میلیون و 360 هزار تومان، خراسان جنوبی با 2.8 میلیون تومان و کرمان با همین حدود، ارزان‌ترین استان‌ها برای اقامت در کشور محسوب می‌شوند.

  لوکس‌ترین معاملات کشور در تابستان 1400

  اگر نگاهی به قیمت فروش یک متر مربع واحد مسکونی در تابستان سال 1400 بیندازیم، خواهیم دید که حداکثر قیمت پرداختی در استان تهران بوده است. بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، در این معامله، به ازای یک متر مربع واحد مسکونی 218 میلیون تومان پرداخت شده است. پس از تهران، بیشترین قیمت پرداختی در استان فارس با 98 میلیون تومان به ازای هر متر مربع بوده است. در رتبه سوم هم آذربایجان شرقی قرار دارد که حداکثر قیمت فروش در تابستان 1400 به 82 میلیون تومان به ازای هر متر مربع می‌رسد. لوکس‌ترین خانه معامله شده در تابستان 1399 در استان تهران و با قیمت حدودا 131 میلیون تومان به ازای هر متر مربع بود.

  تعداد معاملات مسکن کشور در تابستان 1400

  طبق این گزارش، در تابستان سال قبل 71592 خانه معامله شده و بیشترین تعداد معاملات به ترتیب متعلق به تهران با 24175 واحد، البرز با 13971 واحد و فارس با 4708 واحد است. از نظر سن بناهای معامله شده نیز میانگین کشور در تابستان 1400 برابر با 12 سال است. بناهای معامله شده در استان‌های بوشهر، مازندران، خراسان شمالی و هرمزگان کم‌سن‌ترین بناها بوده‌اند اما متوسط سن بناهای معامله شده در چهارمحال و بختیاری با 16 سال بیشترین میزان است. این در حالی است که در تابستان 1399 کل معاملات 98871 مورد بود و متوسط سن بناهای در حال ساخت به 12 سال می‌رسید.

  جمع‌بندی

  به نظر می‌رسد تعداد معاملات تابستان سال 1400 در کشور نسبت به تابستان 99 با افت نسبتا زیادی روبرو بوده است. با این حال، مذاکرات برجام در سمت‌وسوی بازار مسکن نقش زیادی خواهد گذاشت. اگر برجام به جایی نرسد، احتمال این که دلار افزایش یابد و استقبال از خرید مسکن بالاتر برود، بیشتر می‌شود اما اگر برجام احیا شود، حداقل در کوتاه‌مدت می‌توان شاهد ورود مسکن به رکود بود. در این شرایط تقاضای سرمایه‌گذاری برای مسکن چندان مناسب نخواهد بود.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها