معرفی یک بازار سودده در روزهای پرنوسان بازار

بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته چهارم شهریور 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 464
  • 0
  بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته چهارم شهریور 1400

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه‌گذاری از افت قیمت دلار تاثیر پذیرفتند و همگام با کاهش ارزش دلار در بازار آزاد حرکتی نزولی داشتند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند صندوق‌های سهامی و طلا نیز از همین روند تبعیت کردند. اما یک گزینه سرمایه‌گذاری هم وجود داشت که به رغم افت بازارها، در هفته گذشته سود عاید سرمایه‌گذاران خود کرد. در ادامه به بررسی وضعیت کلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته چهارم شهریور می‌پردازیم. در واقع، اگر در هفته چهارم پولمان در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بود، چقدر عایدی کسب کرده بودیم؟

  حرکت آسانسوری دلار در هفته گذشته

  بهای دلار در هفته قبل به دلیل بحث‌های مربوط به توافق هسته‌ای میان ایران و آژانس بین‌المللی با نوسان همراه بود. چهارشنبه دو هفته قبل قیمت دلار 27 هزار و 700 تومان بود که تا فردای آن به 27 هزار و 900 تومان هم صعود کرد. با این حال، با انتشار خبرهای مثبتی از تعامل میان ایران و آژانس و رفع مساله صدور قطعنامه در شورای حکام، قیمت دلار در بازار آزاد در هفته گذشته روندی نزولی طی کرد و در میانه هفته به 27 هزار تومان رسید. با این حال هنوز هم نااطمینانی‌هایی در خصوص برجام وجود دارد که باعث شد دلار در چهارشنبه هفته گذشته در محدوده 27 هزار و 370 تومان معامله شود. این افت و خیز دلار باعث نوسان در بازارهای سرمایه‌گذاری نیز شد. به نظر می‌رسد تا انتشار خبر مثبتی در خصوص احیای برجام دلار در محدوده 27 تا 28 هزار تومانی نوسان کند.

  صندوق‌های سهامی در هفته چهارم شهریور

  همان طور که اشاره کردیم، در هفته گذشته بازار سهام همگام با افت دلار در بازار آزاد نزول کرد. با این افت، شاخص کل به کانال 1.4 میلیون واحدی بازگشت. کاهش 38 هزار واحدی بورس در هفته قبل موجب شد شاخص کل 2.47 درصد افت کند. شاخص هم وزن نیز در این بازه، 3.22 درصد نزول کرد. صندوق‌های سهامی نیز از این وضعیت متاثر شدند.

  صندوق آوای سهام کیان در هفته گذشته حدود 2 درصد و صندوق آهنگ سهام کیان 1.3 درصد افت کردند. درست است که عملکرد این دو صندوق نزولی بوده اما باز هم بهتر از شاخص کل بازار بوده است. مراجعه به سایت fipiran نشان می‌دهد صندوق آهنگ سهام کیان با همین بازدهی در میان 10 صندوق برتر هفته قبل قرار داشته است. به نظر می‌رسد فعلا بورس با ترس افت دلار و برجام روبرو شده اما تغییری در خود قیمت دلار دیده نمی‌شود. به این ترتیب، اگر خبرهای مثبت برجامی به زودی نرسد احتمال بازگشت بازار به کانال 1.5 میلیون واحدی محتمل است.

  بیشتر بخوانید: چرا صندوق سهامی بخریم؟

  صندوق‌های طلا در هفته گذشته

  چهار صندوق طلا در هفته قبل همگی بازدهی منفی داشتند. این بازدهی ناشی از کاهش قیمت دلار در بازار آزاد بود. در روز چهارشنبه هفته قبل قیمت هر گرم طلای 18 عیار به یک میلیون و 155 هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته پیش از آن 2.2 درصد کاهش یافته بود. قیمت سکه نیز در این بازه زمانی از 12 میلیون و 174 هزار تومان به 11 میلیون و 933 هزار تومان رسید که افت قیمت حدود 2 درصدی را نشان می‌دهد. در این میان، صندوق‌های طلا نیز متاثر از افت قیمت طلا دچار کاهش ارزش شدند. صندوق‌های طلا در هفته قبل به طور متوسط 2.1 درصد افت داشتند.

  بیشتر بخوانید: اگر دلار افت کند، کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

  صندوق‌های درآمد ثابت، تنها گزینه سودده هفته قبل

  در حالی که بازارها در هفته قبل با افت همراه بودند، صندوق‌های درآمد ثابت توانستند سود عاید سرمایه‌گذاران خود کنند. در این میان صندوق درآمد ثابت کیان یکی از بهترین صندوق‌های درآمد ثابت در طول یک هفته اخیر بوده است. بازده هفتگی این صندوق 0.5 درصد است که آن را در میان 5 صندوق برتر درآمد ثابت قرار می‌دهد. این صندوق در یک سال اخیر بیش از 21 درصد سود داده که بالاتر از سود بانکی است.

  نکته پایانی

  در پایان ذکر یک نکته مهم است. به دلیل شرایط فعلی اقتصاد ایران، با اخبار مثبت یا منفی برجامی قیمت دلار در بازار آزاد تغییر می‌کند و بازارها را نیز دچار نوسان می‌کند. در کوتاه‌مدت اگر دلار افت کند، بهترین گزینه صندوق‌های درآمد ثابت و اگر دلار رشد کند، صندوق‌های سهامی هستند. از آنجا که فعلا قطعیتی در این خصوص وجود ندارد، توصیه ما این است که اول میزان ریسک‌پذیری و ریسک‌گریزی خود را مشخص کنید. سپس بر اساس آن دست به متنوع‌سازی دارایی خود بزنید. یعنی بخشی از آن را به صندوق سهامی، بخشی را به صندوق طلا و بخشی را به صندوق درآمد ثابت اختصاص دهید. اگر ریسک‌گریز هستید بیشتر روی صندوق درآمد ثابت تکیه کنید و بیشتر دارایی خود را به آن اختصاص دهید و اگر ریسک‌پذیر هستید، بیشتر دارایی‌تان را در صندوق سهامی قرار دهید. در پایان این که در ورود به صندوق‌های سهامی سعی کنید دید بلندمدت داشته باشید. اگر کوتاه‌مدت نگاه کنید، ممکن است عایدی لازم را به دست نیاورید.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها