مزایای صندوق درآمد ثابت چیست؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 1457
  • 0
  مزایای صندوق درآمد ثابت چیست؟
  صندوق های درآمد ثابت به دلیل ریسک اندکی که دارند، می‌توانند به خوبی بخشی از پورتفو را به خود اختصاص دهند و در سبد سرمایه گذاری ما جایی را به خود اختصاص دهند.

  بازارهای مختلف در روزهای اخیر با وضعیت نااطمینانی فزاینده‌ای روبرو شده‌اند. در چنین شرایطی که نااطمینانی‌های سیاسی-اقتصادی تمام بازارها را به لرزه انداخته‌اند، گزینه بهینه سرمایه گذاری چیست؟ پول و حاصل دسترنج سال‌های خود را چگونه می‌توانیم از دستبرد فروش‌های ناشی از ترس و ریسک در امان داریم؟ ذکر دو نکته در این میان مهم است. نخست اینکه در سرمایه گذاری باید دید بلندمدت داشته باشید. با داشتن نگاه کوتاه مدت تنها ممکن است به زیان سرمایه گذاری خود کار کنید. نکته دوم توزیع ریسک در گزینه‌های مختلف دارایی است. سعی کنید سبدی از دارایی‌های مختلف داشته باشید. در این میان جایگاه و مقایسه صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت به دلیل ریسک پایینی که دارند، مهم است. اما شاید این سوال پیش بیاید که دلیل تاکید روی صندوق درآمد ثابت چیست؟ در ادامه بیشتر به موضوعات مطرح شده می‌پردازیم.

  وضعیت بازارها و آینده سنجی

  نگاهی به عملکرد روزهای اخیر بازارها گویای نکات مهمی برای آینده بازارها است. در هفته اخیر دوران زمامداری ترامپ در کاخ سفید به اتمام می‌رسد و با توجه به پیروزی دموکراتها در تمام جبهه‌های تاثیرگذار سیاست‌گذاری در این کشور، انتظار احیای برجام برای بسیاری از فعالان بازار و مردم ایجاد شده است. همین مساله منجر به این دیدگاه شده است که بهای دلار در برابر ریال با کاهش قابل توجهی روبرو خواهد شد. بازارهای مختلف نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داده‌اند. بازار سهام افت قابل توجهی یافته است و طلا و سکه نیز به شدت متاثر شده‌اند. این وضعیت به سمتی پیش می‌رود که به نظر می‌رسد صندوق‌های درآمد ثابت در حال حاضر تبدیل به امن‌ترین جایگاه برای قرار دادن پول در حال حاضر شده‌اند. این وضعیت تا زمانی که خبرهای بیشتری از توافق احتمالی برسد و ارزش دلار در بازار به تثبیت برسد، نااطمینانی‌هایی را در بازار در پی خواهد داشت.

  مزیت صندوق درآمد ثابت چیست ؟

  صندوق های درآمد ثابت به دلیل ریسک اندکی که دارند، می‌توانند به خوبی بخشی از پورتفو را به خود اختصاص دهند و در سبد سرمایه گذاری ما جایی را به خود اختصاص دهند. این گزینه ها در شرایطی مانند حال حاضر می‌توانند به داد سرمایه گذاران برسند و زیان آنها را کاهش دهند. این صندوق‌ها به خصوص برای افراد ریسک گریز گزینه خوبی محسوب می‌شوند. در این مورد آنها رقیب بانک ها به حساب می‌آیند اما یک تفاوت عمده بین آنها و بانک‌ها وجود دارد. صندوق های درآمد ثابت از نظر ریسک پایین مشابه بانک‌ها هستند اما مزیتی که نسبت به بانک دارند، بازدهی آنها است. بازدهی پایین بانک ها در مواردی حتی با تورم ماهانه نیز همگام نیست و آن را پوشش نمی‌دهد. بنابراین اهمیت صندوق درآمد ثابت را می‌‎توان از این بُعد نگاه کرد. جدا از مزیت قابل توجه‌ای که به آن اشاره شد باید گفت که صندوق درآمدثابت دارای مزایای دیگری هم هست.

  سود روزشمار

  می‌دانیم زمانی که حساب بانکی باز می‌کنیم باید قوانینی را که به طور مستقیم به سودآوری اندوخته‌مان مربوط می‌شود بپذیریم. یکی از این قوانین این است که سود اندوخته ما تنها زمانی کامل می‌شود که پول به مدت اعلام شده در حساب بانکی‌مان بماند. این در حالی است که صندوق درآمد ثابت کیان به صورت روزشمار اقدام به تعیین سود برای سرمایه افراد سرمایه گذار می‌کند.

  عدم جریمه شکست

  شادی عبارت «جریمه شکست» برای عده‌ای از سرمایه گذاران ملموس نباشد. باید گفت عدم جریمه شکست همان عدم جریمه در صورت برداشت زودهنگام مبلغ سرمایه گذاری است. به طور معمول اگر اقدام به برداشت پول از حساب بانکی زودتر از موعد قرارداد کنیم، بانک از سود ما به عنوان جریمه شکست کم می‌کند. در حالی که صندوق بادرآمد ثابت چنین جریمه‌ای برای سرمایه گذاران خود در نظر نمی‌گیرد و آن‌ها می‌توانند در هر روز کاری بدون جریمه شکست اقدام به ابطال واحدهای سرمایه گذاری خود کنند.

  سرمایه گذاری با پول کم

  بسیاری از افراد هستند که علاقمند به سرمایه گذاری هستند. اما زمانی که میزان وجه نقد خود را در نظر می‌گیرند و متوجه کم بودن آن می‌شوند، تمرکز بر سرمایه گذاری را کنار می‌گذارند. این یک واقعیت است که سرمایه گذاری در زمینه‌های سرمایه گذاری که می‌‎شناسیم تنها با پول قابل توجه امکان‌پذیر است. اما گفتنی است که ابزار مالی نوینی مانند صندوق درآمد ثابت کیان این امکان را برای سرمایه گذاران فراهم کرده است که بتوانند سرمایه گذاری با پول کم را شروع کنند. خرید واحد سرمایه گذاری با 500 هزار تومان در صندوق درآمد ثابت امکان‌پذیر است.

  سود معاف از مالیات و سرمایه گذاری بدون کارمزد کارگزاری

  در صورتی که کسب سود در بسیاری از زمینه‌های سرمایه گذاری شامل مالیات می‌شود، سود حاصل از صندوق درآمد ثابت کیان معاف از مالیات است. به این معنی که هیچ مالیاتی شامل سود سرمایه گذار نمی‌شود. از طرفی دیگر، اگر از طریق پلتفرم‌های کارگزاری کیان، اپلیکیشن کیان دیجیتال و سامانه آنلاین درساتریدر اقدام به خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق درآمد ثابت کیان کنیم، 100 درصد تخفیف کارمزد کارگزاری را از آن خود کرده‌ایم.

  مقایسه صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت با سایر گزینه ها

  نگاهی به وضعیت بازارها در روزهای اخیر، نشان می‌دهد چرا در حال حاضر این گزینه را توصیه می‌کنیم. بازار سرمایه در یک ماه اخیر، یعنی از روز ۲۷ آذر تا ۲۷ دی ماه، افت ۱۶ درصدی را در شاخص کل شاهد بوده است. شاخص کل بازار سهام در این مدت از یک میلیون و ۴۱۳ هزار واحد به حدود یک میلیون و ۱۸۷ هزار واحد کاهش یافته است. این در حالی است که سکه امامی در این مدت از ۱۱ میلیون و ۹۵۲ هزار تومان به ۱۰ میلیون و ۲۷۲ هزار تومان رسیده است. این افت قیمت به معنی کاهش ۱۴ درصدی ارزش سکه در یک ماه مورد بررسی است. از سوی دیگر، هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در همین بازه زمانی از یک میلیون و ۱۳۷ هزار تومان به یک میلیون و ۴۵۰۰ تومان کاهش پیدا کرده است. این افت قیمت به معنای کاهش تقریبا ۱۱٫۷ درصدی در ارزش هر گرم طلا است. بهای دلار در این مدت از ۲۵ هزار و ۸۵۰ تومان به ۲۲ هزار و ۸۸۰ تومان رسیده است که به معنی افت ۱۱٫۵ درصدی در برابری ریال و دلار است. به نظر می‌رسد گمانه‌زنی و انتظارات در خصوص آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران در شرق آسیا دلیل مهمی در این کاهش باشد.

  مقایسه صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک در ۳۰ روز گذشته

  همان طور که در بالا می‌توان مشاهده کرد، گزینه‌های سرمایه گذاری در طول یک ماه مورد بررسی و با نزدیک شدن به تحلیف بایدن به شدت افت کرده‌اند. حال نگاهی به صندوق های درآمد ثابت می‌اندازیم. بررسی و مقایسه صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت در ۳۰ روز گذشته، حاکی از آن است که در این بازه زمانی ۸۹ درصد از صندوق‌های درآمد ثابت بازدهی مثبت داشته‌اند و تنها حدود ۱۱ درصد از آنها بازدهی منفی را تجربه کرده‌اند. البته حتی در میان صندوق‌هایی که بازدهی منفی را شاهد بوده‌اند، میزان بازدهی بسیار کمتر از زیان سایر بازارها بوده است. به طور متوسط بازدهی ماهانه صندوق‌های درآمد ثابت حدود ۱٫۳۲ درصد در یک ماه اخیر بوده است. علاوه بر این، نکته مهمی که وجود دارد به انتخاب صندوق درآمد ثابت مناسب برمی‌گردد. بیش از ۵۸ درصد صندوق های درآمد ثابت بازدهی ماهانه بیش از ۱٫۵ درصدی در این روزها داشته‌اند.

  این به معنی آن است که اگر صندوق مناسبی را انتخاب کنید، علاوه بر اینکه در این وضعیت از نوسانات بازار دور می‌ماندید، در مقایسه با بانک (که سود ۱۸ درصد سالانه دارد) نیز بازدهی بالاتری کسب کرده بودید. بیش از ۲ درصد صندوق‌ها نیز عایدی برابر بانک در این بازه مورد بررسی به شما می‌دادند. در واقع بیش از ۶۰ درصد صندوق‌های درآمد ثابت در این وضعیت بازار عملکرد بهتری نسبت به بانک و سایر بازارها داشتند. همین موضوع نشان می‌دهد چرا در روزهای اخیر بر نقش مهم وجود صندوق درآمد ثابت در پورتفوی سرمایه گذاری تاکید می‌کنیم. به خصوص اینکه مشخص نیست شرایط نااطمینانی تا کی به طول بیانجامد. نکته آخر این است که در چنین شرایطی، صندوق‌های درآمد ثابت حتی بازدهی ۷٫۲۳ درصدی را در ۳۰ روز اخیر شاهد بوده‌اند.

  صندوق درآمد ثابت کیان در میان صندوق های درآمد ثابت در بازه مورد بررسی عملکرد خوبی داشته است. نگاهی به آمار این صندوق نشان می دهد در ۳۰ روز اخیر این صندوق بازدهی ۱٫۷۹ درصدی داشته است. به این ترتیب می‌توان گفت این صندوق نه تنها از زیان بازارها دور مانده، بلکه با بازدهی بیش از بانک در میان بهترین صندوق‌های ۳۰ روز اخیر قرار گرفته است.

  انواع صندوق های بادرآمد ثابت

  می‌توان این اطمینان را داشت که تا به این‌جا با صندوق بادرآمد ثابت و ساختار و مزایای آن به طور کامل آشنا شده‌ایم. اما جالب است بدانیم که صندوق بادرآمد ثابت دارای نوعی دیگری هم هست. صندوق درآمد ثابت با تقسیم سود دوره‌ای نوع دیگری از صندوق بادرآمد ثابت است که ویژگی متمایز کننده‌ای دارد. صندوق بادرآمد ثابت با توجه با ساختار و سبدی که دارد می‌تواند با ریسک کم برای سرمایه گذاران سود بالاتر از حساب‌های بانکی به همراه داشته باشد. اما گفتنی است که بسیاری از افراد برای این که بتوانند از سود ماهانه نیز برخوردار شوند به انتخاب بعضی از حساب‌های بانکی برای اندوخته خود می‌پردازند. صندوق بادرآمد ثابتی که تقسیم سود دوره‌ای داشته باشد می‌تواند این ویژگی مهم را برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد. در حال حاضر صندوق ندای ثابت کیان با سبدی متشکل اوراق قرضه و سپرده‌های بانکی این ویژگی مهم تقسیم سود دوره‌ای را به همراه دارد. صندوق ندای ثابت کیان با تقسیم سود دوره‌ای در میانه هر ماه و سود روزشمار می‌تواند جایگزینی پویا و کارآمد برای آن دسته از سرمایه گذارانی باشد که تمایل به دریافت سود در هر ماه دارند.

  جمع‌بندی

  در این نوشته سعی کردیم به بررسی بازدهی صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت بپردازیم و علت توصیه آن را شرح دهیم. با توجه به شرایط ریسکی روزهای آتی، توصیه می‌شود دست به انتخاب یک صندوق درآمد ثابت مناسب بزنید و بخشی از سرمایه خود را در آن قرار دهید. این موضوع موجب می‌شود بخشی از سرمایه شما در این روزها با ریسک پایینی مواجه باشد و شاید حتی بتواند بخشی از زیان شما در گزینه‌های دیگر سرمایه گذاری تان را پوشش دهد.

  صندوق های درآمد ثابت به دلیل ریسک اندکی که دارند، می‌توانند به خوبی بخشی از پورتفو را به خود اختصاص دهند و در سبد سرمایه گذاری ما جایی را به خود اختصاص دهند. این گزینه ها در شرایطی مانند حال حاضر می‌توانند به داد سرمایه گذاران برسند و زیان آنها را کاهش دهند. این صندوق‌ها به خصوص برای افراد ریسک گریز گزینه خوبی محسوب می‌شوند. در این مورد آنها رقیب بانک ها به حساب می‌آیند اما یک تفاوت عمده بین آنها و بانک‌ها وجود دارد. صندوق های درآمد ثابت از نظر ریسک پایین مشابه بانک‌ها هستند اما مزیتی که نسبت به بانک دارند، بازدهی آنها است. بازدهی پایین بانک ها در مواردی حتی با تورم ماهانه نیز همگام نیست و آن را پوشش نمی‌دهد. بنابراین اهمیت صندوق درآمد ثابت را می‌‎توان از این بُعد نگاه کرد.
  پیشنهاد ما برای مطالعه مطالب طبقه بندی شده مربوط به صندوق درآمد ثابت
   مقالات مرتبط
   پربازدیدهای اخیر
   تازه‌ترین‌ها