سرمایه+>سرمایه‌گذاری>مقصد سرمایه‌گذاری در یک ماه و نیم آینده/ سایه نااطمینانی بر بازارها یک ماه پس از انتخابات>

مقصد سرمایه‌گذاری در یک ماه و نیم آینده/ سایه نااطمینانی بر بازارها یک ماه پس از انتخابات

  • اشتراک‌گذاری
  • 9
  • 0

بررسی گزینه‌های سرمایه‌گذاری نشان می‎‌دهد پس از برگزاری انتخابات آمریکا در ۳ نوامبر (۱۳ آبان) تاکنون بازارهای دارایی با نوساناتی همراه بوده‌اند. در واقع بازارهایی مانند طلا و دلار پس از کاهش قیمت حدودا ۲۵ روزه، بار دیگر تا حدودی رشد کردند. این موضوع تا حدودی ناشی از خبرهای سیاسی متنوعی است که از احیای برجام به گوش می‌خورد. به نظر می‌رسد این نااطمینانی در یک ماه و نیم آینده و رفتن ترامپ از کاخ سفید همچنان برقرار باشد. در واقع، ترس از اقداماتی از سوی برخی کشورهای منطقه یا تلافی‌های آن هنوز هم سایه‌ای بر بازار انداخته است. اکنون سوال اینجاست در این مدت کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟ چه بازاری برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است؟ در ادامه به بررسی بازارهای طلا، دلار، بورس، ارزهای دیجیتال و صندوق های سرمایه‌گذاری می‌پردازیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

نوسانات طلا و سکه

بررسی‌های سرمایه پلاس حاکی از این است که قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار که در پایان روز ۱۲ آبان سال جاری به یک میلیون و ۳۱۵ هزار تومان رسیده بود، تاکنون به حدود یک میلیون و ۱۰۹ هزار تومان کاهش یافته است. با این حال، نباید نوسانات این بازار را فراموش کرد. قیمت طلا در روزهای پس از انتخابات آمریکا کاهش یافت و تا پایان هفته اول آذر حتی به یک میلیون و ۳۵ هزار تومان هم رسید. از این زمان به بعد طلا روندی صعودی داشته است. در مجموع درست است که طلا پس از انتخابات آمریکا ۱۵ درصد از ارزش خود را از دست داده اما در ۱۰ روز اخیر تا حدودی افت خود را جبران کرده است.

هر سکه امامی نیز که در پایان روز ۱۲ آبان به قیمت ۱۴ میلیون و ۴۶۴ هزار تومان معامله می‌شد، از نیمه آبان روند کاهشی خود را طی کرد و در ۸ آذر ماه به قیمت ۱۰ میلیون و ۷۵۱ هزار تومان رسید. از این زمان به بعد، سکه رشد داشته و اکنون به ۱۲ میلیون و ۲۱۳ هزار تومان رسیده است. تغییرات قیمت طلا و سکه که در واکنش به قیمت دلار صورت گرفته‌اند، نشانه‌ای از نوسانات اخیر در بازار هستند که تا یک ماه و نیم دیگر نیز احتمالا ادامه خواهد یافت.

دلار وابسته به احیای برجام؟

بهای دلار در بازار آزاد به هنگام برگزاری انتخابات آمریکا حدود ۲۸ هزار و ۹۰۰ تومان بود که پس از انتخابات و اخبار سیاسی مبنی بر پیروزی بایدن رو به کاهش گذاشت. بهای دلار تا ۸ آذر حتی به ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان نیز کاهش یافت، اما در روزهای اخیر مجددا افزایش یافته است. در حال حاضر بهای دلار در بازار آزاد نزدیک به ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان معامله می‌شود. به نظر نمی‌رسد با توجه به سیاست‌های خزانه‌داری آمریکا و نیز تمایل بایدن به بازگشت به برجام، حتی با وجود مشکلات آن، آینده دلار خیلی صعودی باشد. برعکس در صورت دستیابی به توافق و آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران روند نزولی دلار چندان دور از انتظار نیست.

بورس؛ صعود با احتیاط

شاخص کل بورس در پایان روز ۱۲ آبان به عدد یک میلیون و ۲۶۴ هزار واحد رسیده بود. پس از انتخاب آمریکا به مدت حدودا دو هفته بازار رشد چندانی را تجربه نکرد. اما از اواخر آبان بورس رشد خود را شروع کرد و حتی به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار وارد شد. بورس تهران از معدود بازارهای دارایی است که پس از انتخابات آمریکا صعود کرده است. با این حال، روزهای اخیر شاهد نوساناتی در بازار هستیم و به نظر می‌رسد در دو سه روز گذشته رشد بازار اندک بوده است.

ارزهای دیجیتال؛ بیم و امید در یک سرمایه‌گذاری ریسکی

یکی از سرمایه‌گذاری‌هایی که در روزهای اخیر بسیار جالب توجه بوده، ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت کوین است. بیت کوین در یک سال اخیر شاهد رشد قابل توجهی بوده و رکورد خود را نیز جابجا کرده است. با این حال بیت کوین دارایی ریسکی است. تجربه سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که کاهش شدید قیمت این دارایی اصلا دور از انتظار نیست. فقدان هر گونه کنترل کننده نوسانات قیمت در کنار عدم آشنایی بسیاری از سرمایه‌گذاران با این ارزها و نحوه استخراج آنها، مشکلاتی است که استقبال از آنها را با مشکلاتی روبرو می‌کند.

صندوق ‌های سرمایه‌گذاری؛ گزینه معقول؟

صندوق ‌های سرمایه‌گذاری یکی از گزینه‌های مناسب در روزهای اخیر بوده‌اند. بازدهی برخی از صندوق ‌های سهام در یک ماه گذشته از بورس نیز بیشتر بوده است. علاوه بر این، صندوق ‌های فوق ریسک کمتری نسبت به بازار سهام دارند.

بیشتر بخوانید: راه‌های سرمایه گذاری با پول کم: با 500 هزار تومان کجا می‌شود سرمایه‌گذاری کرد؟

جمع‌بندی

در یک ماه و نیم آینده تا رفتن ترامپ از کاخ سفید، به نظر می‌رسد بازارهای دارایی با نوساناتی روبرو باشند. این نوسانات عمدتا ناشی از وقایع سیاسی و انتظارات و نااطمینانی‌هایی است که سرمایه‌گذاران حدس می‌زنند رخ دهند. با توجه به این نااطمینانی‌ها و نوساناتی که ممکن است بازارهای متفاوت با آن روبرو باشند، به نظر می‌رسد صندوق‌های سرمایه‌گذاری گزینه مناسبی باشند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...