سرمایه+>موفقیت>نگاهی به تورم اقلام یلدایی/ خرج شب یلدا برای یک خانواده ۴ نفره چقدر است؟>

نگاهی به تورم اقلام یلدایی/ خرج شب یلدا برای یک خانواده ۴ نفره چقدر است؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 25
  • 0

هر ساله شب یلدا به عنوان یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی برگزار می‌شود و مردم با خرید تنقلات و میوه‌های خاصی از طولانی‌ترین شب سال استقبال می‌کنند. با این که امسال به دلیل شیوع کرونا امکان برگزاری جشن‌ها و دورهمی‌ها از میان رفته است، اما بیشتر خانوارها دست به خرید اقلام این جشن برای خود می‌زنند تا درون خانه‌ها این جشن را برگزار کنند. اما علاوه بر تورم عامل دیگری نیز شب یلدا را نشانه گرفته است. افزایش تورم به خصوص در کالاهای خوراکی در یک سال اخیر، موجب شده است توان خانوارها برای خرید تحت تاثیر قرار بگیرد. در ادامه نگاهی خواهیم انداخت به میزان تورمی که خوراکی‌های شب یلدا در یک سال اخیر طی کرده‌اند. علاوه بر این، قیمت فعلی اقلام شب یلدا را نیز بررسی می‌کنیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

انار و هندوانه چقدر گران شد؟

بررسی‌های سرمایه پلاس از تغییرات قیمت خوراکی‌ها نشان می‌دهد تورم کالاهای خوراکی در یک سال اخیر افزایش قابل توجهی یافته است. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در پایان آبان ماه امسال هر کیلو هندوانه از ۱۲۰۰ تومان به ۲۵۰۰ تومان رسیده است. این میزان به معنی این است که قیمت هر کیلو هندوانه در مناطق شهری به طور متوسط دو برابر شده است. البته دامنه نوسان قیمت هر کیلو هندوانه بین ۱۷۰۰ تا ۴۱۰۰ تومان بوده است که در تهران به سقف دامنه نزدیک‌تر هستیم. قیمت هر کیلو انار نیز در آبان ماه سال ۹۸ حدود ۷۵۰۰ تومان بوده که در آبان سال ۹۹ با افزایش ۷۰ درصدی به ۱۲۷۵۰ تومان رسیده است. البته دامنه نوسان آن در مناطق شهری مختلف و برحسب انواع آن، بین ۱۰۹۰۰ تا ۱۴۶۵۰ تومان بوده است.

قیمت پرتقال هم در یک سال منتهی به آبان ۹۹ با رشد ۱۰۸ درصدی روبرو بوده است. متوسط بهای یک کیلو پرتقال از ۶۱۰۰ تومان در آبان ۹۸ به ۱۲۷۰۰ تومان رسیده است. البته این قیمت در تهران حدود ۱۵ هزار تومان بوده است. در روزهای اخیر نیز قیمت در میدان مرکزی تره‌بار تهران و برحسب انواع مختلف برای انار از ۱۰ تا ۲۱ هزار تومان و برای هندوانه از ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ اعلام شده است. طبیعتا قیمت این میوه‌ها در میوه‌فروشی‌ها بالاتر خواهد بود. قیمت یک کیلوگرم پرتقال در میدان تره‌بار نیز بین ۸ تا ۱۹ هزار تومان و قیمت نارنگی بین ۸ تا ۱۵ هزار تومان اعلام شده است.

قیمت آجیل شب یلدا چند؟

علاوه بر این، رئیس اتحادیه خشکبار تهران در روزهای گذشته اعلام کرد که قیمت هر گیلوگرم آجیل شب یلدا بین ۱۲۰ تا ۱۷۰ هزار تومان است. سازمان میادین میوه و تره بار شهر تهران به تازگی قیمت‌ اقلام آجیل را اظهار کرده که بر اساس آن قیمت انواع پسته از ۱۶۲ هزار تومان تا ۱۹۲ هزار تومان و مغز پسته ۲۸۰ هزار تومان، قیمت بادام درختی با پوست کاغذی ۱۲۰ هزار تومان و مغز بادام درختی ۱۹۵ هزار تومان، قیمت انواع تخمه آفتابگردان از ۳۸ هزار تومان تا ۴۲ هزار تومان و قیمت نخودچی سفید ۳۰ هزار تومان اعلام شده است.

بیشتر بخوانید: بار تورم بیشتر روی دوش چه کسانی است؟

هزینه شب یلدا برای هر خانوار چقدر است؟

اگر فرض کنیم هر خانوار ۴ نفره (بعد خانوار در ایران تقریبا ۳٫۵ نفر است) در تهران یک کیلو هندوانه، یک کیلو انار، یک کیلو آجیل و یک کیلو سیب و پرتقال برای شب یلدا خریداری کند، هزینه‌ای که لازم است برای آن بپردازد تقریبا ۲۰۰ هزار تومان است. این میزان به دلیل افزایش تقریبا دو برابری قیمت میوه‌ها در یک سال اخیر است.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...