نگاهی به کارنامه بازار سهام در هفته دوم مهر 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 44
  • 0
  نگاهی به کارنامه بازار سهام در هفته دوم مهر 1400

  افزایش 51 هزار واحدی این هفته در شرایطی رخ داد که قیمت دلار در محدوده 28 هزار تومان قرار داشت. اما به نظر می‌رسد هنوز هم سایه نااطمینانی بر سر بازار سهام از نوسان چشمگیر شاخص جلوگیری کرده است.

  در هفته‌ای که گذشت شاخص کل بازار سهام به مرز 1.5 میلیون واحد نزدیک شد. افزایش 51 هزار واحدی این هفته در شرایطی رخ داد که قیمت دلار در محدوده 28 هزار تومان قرار داشت. اما به نظر می‌رسد هنوز هم سایه نااطمینانی بر سر بورس از نوسان چشمگیر شاخص جلوگیری کرده است. همچنین امروز خبرهایی مانند انتخاب رییس جدید بانک مرکزی و گمانه‌زنی‌هایی در خصوص انجام مذاکرات مطرح شدند و دلار را تا 27 هزار و 900 تومان هم پایین برد اما فعلا اثر خاصی روی بازار سهام نداشته‌اند. در ادامه نگاهی به تحولات دلار و بازار سهام در هفته دوم مهر ماه می‌اندازیم.

  تغییرات دلار در هفته دوم مهر 1400

  در هفته دوم مهر قیمت دلار در بازار آزاد با افت همراه بود. بهای دلار که در چهارشنبه هفته گذشته به قیمت بین 28 هزار و 160 تا 28 هزار و 350 تومان معامله می‌شد، در چهارشنبه این هفته به کانال 27 هزار تومان بازگشت. هرچند تا زمان باز بودن بازار سهام دلار حدودا 28 هزار تومان بود، اما در ساعت‌های بعدی تا 27 هزار و 910 تومان هم پایین آمد. با این حال، افت دلار نتوانست بورس را متاثر کند. به نظر می‌رسد یک دلیل این باشد که هنوز وضعیت احیای برجام خیلی مشخص نیست و دلیل دیگر می‌تواند این باشد که در شرایط فعلی و با این قیمت دلار بازار و سهم‌های موجود در آن ارزنده هستند. با این حال، سایه نااطمینانی هنوز بر بازار سهام وجود دارد و عدم رشد یا صعود چشمگیر روزهای اخیر نیز می‌تواند همین موضوع باشد.

  بیشتر بخوانید: چرا صندوق سهامی بخریم؟

  رشد شاخص کل در هفته دوم پاییز

  شاخص کل بازار سهام در این هفته با رشد روبرو بود. این شاخص که در پایان هفته قبل به یک میلیون و 437 هزار واحد رسیده بود، در پایان هفته دوم پاییز به یک میلیون و 488 هزار واحد افزایش یافت. این رشد 51 هزار واحدی به معنی این است که بازار سهام در این هفته 3.57 درصد رشد کرده است.

  برندگان این هفته بازار سهام

  در پایان هفته قبل شاخص کل بازار سهام به حدود 420 هزار و 794 واحد رسیده بود. در این هفته مقدار شاخص کل به 427 هزار و 283 واحد افزایش یافت. این افزایش 6489 واحدی به معنی آن است که شاخص هم وزن در این هفته 1.54 درصد رشد کرده است. اگر رشد شاخص کل و شاخص هم وزن را با هم مقایسه کنیم، خواهیم دید که شاخص کل در این هفته بیش از شاخص هم وزن رشد کرده است. این موضوع به معنای آن است که به طور کلی شرکت‌های بزرگ بورسی در هفته دوم پاییز بیش از شرکت‌های کوچک عایدی نصیب سهامداران خود کرده‌اند.