نکات مهم گزارش تورمی آبان ماه

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 143
  • 0
  نکات مهم گزارش تورمی آبان ماه

  گزارش تورمی مرکز آمار نشان می‌دهد اگر پول خود را از آغاز سال 1400 نقد نگه داشته‌اید، پس از گذشت هشت ماه از سال، یک چهارم قدرت خرید آن را از دست داده‌اید. این موضوع اهمیت پیدا کردن گزینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد، زیرا گزینه‌های کم بازده نمی‌توانند در تورم شدید به خوبی از دارایی شما محافظت کنند.

  بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم کشور در هشتمین ماه سال 2.5 درصد بوده است. این میزان تورم اگر چه نسبت به تورم ماه‌های اخیر کمتر است، اما همچنان مقدار قابل توجهی محسوب می‌شود. پیش از این تورم ماهانه در چهار ماه تیر تا مهر 1400 بالای 3 درصد بود. همچنین بر اساس این گزارش، تورم نقطه‌ای به 35.7 درصد رسیده است. در ادامه به بررسی نرخ تورم و نکات مهم آن در این ماه می‌پردازیم.

  مفهوم تورم ماهانه و نقطه‌ای

  همان طور که در بالا اشاره کردیم، تورم ماهانه آبان 2.5 درصد اعلام شده است. این به معنای آن است که به طور متوسط قیمت کالاها و خدمات مورد استفاده عموم 2.5 درصد گران‌تر از مهر ماه شده است. از سوی دیگر، اگر نگاهی به نرخ تورم نقطه‌ای بیندازید، به عدد 35.7 درصد برمی‌خورید. این به معنای آن است که قیمت کالاها و خدماتی که آبان امسال مورد استفاده قرار می‌دادید، در مقایسه با آبان سال گذشته 35 درصد افزایش یافته است. به این ترتیب، امسال نیز شاهد تورم بالایی در کشور خواهیم بود.

  مروری بر وضعیت تورم از ابتدای سال

  اگر بخواهیم وضعیت تورم را از ابتدای سال 1400 بررسی کنیم، خواهیم دید افزایش سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات به 25.1 درصد رسیده است. این موضوع دو نتیجه در پی دارد. یکی این که به طور متوسط کالاها و خدماتی که مردم در سبد خانوار مورد استفاده قرار می‌دادند، در مقایسه با آغاز امسال 25 درصد گران‌تر شده است. نکته دوم که برای سرمایه‌گذاری مهمتر به نظر می‌رسد، این است که اگر پول خود را از آغاز سال نقد نگه داشته بودید، پس از گذشت هشت ماه از سال یک چهارم قدرت خرید آن را از دست داده بودید. این موضوع اهمیت پیدا کردن گزینه‌های سرمایه‌گذاری مناسب را نشان می‌دهد، زیرا گزینه‌های کم بازده نمی‌توانند در تورم شدید به خوبی از دارایی شما محافظت کنند. در ادامه با نکته‌های دیگری از این گزارش تورمی آشنا می‌شوید.

  بیشتر بخوانید: بهترین روش های سرمایه گذاری با پول کم در سال 1400

  شتاب بیشتر تورم خوراکی‌ها

  بر اساس همین گزارش، نرخ تورم خوراکی‌ها در آبان ماه 3.1 درصد بوده که نسبت به ماه قبل کاهش یافته اما همچنان مقدار بالایی دارد. در افق یک ساله (یعنی از آبان 99 تا آبان 1400) نیز تورم خوراکی‌ها 46.4 درصد اعلام شده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای کالاهای غیرخوراکی و خدمات در آبان ماه 2.1 درصد و برای افق یک ساله 30.2 درصد است. اهمیت نرخ تورم خوراکی به دلیل تاثیر شدید آن بر مخارج خانوار و میزان پس‌انداز آنها اهمیت زیادی دارد.

  دو نکته مهم دیگر در مورد تورم آبان ماه

  اگر گزارش مرکز آمار را بررسی کنید، خواهید دید تورم نقطه‌ای خانوارهای شهری 35.3 درصد و تورم نقطه‌ای برای خانوارهای روستایی 37.4 درصد است. یعنی نرخ تورم برای خانوارهای روستایی بالاتر از شهری است. همچنین تورم ماهانه آبان برای خانوارهای شهری 2.4 درصد و برای خانوارهای روستایی 2.7 درصد است. نکته دوم آن است که میزان تورم خوراکی برای دهک‌های کم درآمد بسیار بالا است و این موضوع تاثیرات اقتصادی و مالی به دنبال دارد.

  راهکاری مقابله با تورم گسترده

  همان طور که دیدیم تورم امسال هم بسیار بالا است. شکل‌گیری تورم تا حدود زیادی به مسایل اقتصاد کلان کشور ارتباط دارد. با این حال، در بعد فردی یک کار می‌توان برای تخفیف آثار تورمی بر میزان سرمایه انجام داد. می‌شود با یک سرمایه‌گذاری مناسب، سپری برای مقابله با تورم برای خود ایجاد کنیم.

  تازه‌ترین‌ها