سرمایه+>موفقیت>۵ سوال اساسی در مورد ویروس کرونای جهش یافته>

۵ سوال اساسی در مورد ویروس کرونای جهش یافته

  • اشتراک‌گذاری
  • 14
  • 0

در چند روز اخیر خبری شنیدیم که به خاطر اهمیت و استرسی که داشت، کمی مایوس کننده به نظر می‌رسید. خبر از این قرار بود که نمونه‌هایی از ویروس کرونا جهش یافته در بریتانیا در میان مبتلایان این ویروس دیده شده است. نمی‌توان گفت که می‌شود آسوده خاطر با این پدیده شومی که یک سال دامن همه کشورها را آلوده کرده و حالا جهش هم یافته برخورد کرد. یک سال تحقیق روی ویروس کرونا و کشف واکسن آن به دست شرکت‌های داروسازی بزرگ و از طرفی، یادگیری راه‌های مقابله با این ویروس تا حدی ما را به آینده و شکست کوید ۱۹ امیدوار کرده بود که یک باره سر و کله نوع جهش یافته پیدا شد. آیا این ویروس خطرناک‌تر است؟ واکسن بر آن تاثیرگذار است؟ این سوالاتی است که در ذهن همه وجود دارد. در ادامه به ۵ سوال بسیار مهمی که در مورد این ویروس جدید وجود دارد، می‌پردازیم.

ویروس کرونا جهش یافته

آیا ویروس کرونا جهش یافته خطرناک تر است؟

در پاسخ به این سوال که البته مهم‌ترین آن نیز هست باید گفت که دانشمندان این حوزه همچنان در حال مطالعه نمونه‌های یافت شده هستند و هنوز هیچ منبعی اطلاعات موثقی در این مورد که آیا این نوع جهش یافته پرخطرتر از نوع اولیه هست یا خیر منتشر نشده است. مقامات دولتی بریتانیا به عنوان کشوری که در حال حاضر، میزبان ویروس کرونا جهش یافته هستند هم هنوز گزارشاتی در باب خطرناک‌تر بودن این نوع نداده‌اند. تنها ادعایی که تا به امروز از طرف سازمان غذا و دارو بریتانیا مطرح شده این است که نوع جهش یافته ویروس کرونا می‌تواند از ۴۰ تا ۷۰ درصد مسری‌تر از نوع اولیه آن باشد.

یافته ها در مورد ویروس جهش یافته کرونا چیست؟

تازه‌های علمی می‌گویند که ویروس کرونا جهش‌یافته به نسبت نوع اولیه خود ۲۳ بار جهش داشته است که هفت بار از ۲۳ جهش ایجاد شده در شاخک‌های پروتئینی این ویروس اتفاق افتاده است. جالب است بدانمی که کاربرد اصلی این شاخک‌های پروتئینی این است که ویروس به کمک آن‌ها می‌تواند به سلول‌های انسان راه پیدا کند. با توجه به نمونه‌های مشاهده شده انتظار می‌رود که این نوع جهش یافته در بریتانیا حکم فرما شده است. تا ۶ دسامبر، گونه جهش یافته در کم‌تر ۶۲ درصد از نمونه‌ها مثبت کوید-۱۹ در لندن مشاهده شده است.

جهش ژنتیکی ویروس چگونه اتفاق می‌افتد؟

باید گفت که جهش ژنتیکی در هر نوع ویروس، اتفاقی کاملا طبیعی است. همان‌طور که می‌توان جهش ژنتیکی را در موجودات دیگر از جمله انسان مشاهده کرد. ویروس کرونا جهش یافته نیز از این قاعده مستثنی نیست. سرعت تغییر ژنتیکی در ویروس نسبت به سایر موجودات زنده بیش‌تر است. دلیل این سرعت این است که اگر ویروس به سرعت تغییر ژنتیکی ندهد، نمی‌تواند به حیات خود با همان الگوریتم سابق در ساختارش ادامه دهد. البته گفتنی است که بسیاری از این جهش‌ها در انواع ویروس‌ها تقریبا بی اثر هستند. اما ممکن است در مواردی، حتی یک عامل جهش در ژنتیک تاثیرات خاص خود را به دنبال داشته باشد!

چرا ویروس کرونا جهش یافته متفاوت است؟

ناشناخته بودن همیشه دلیلی برای ترسیدن در ذات انسان بوده است. انواع ویروس کرونا از آغاز شیوع با علائم و نشانه‌هایی همراه بوده که دانشمندان و محققین با توجه به آن علائم می‌توانستند موجودیت این ویروس را در بدن بیمار تشخیص بدهند. اما نوع جهش یافته این ویروس در بریتانیا همچنان ناشناخته است و تعداد جهش‌های ژنتیکی آن غیر طبیعی به نظر می‌رسد.

آیا واکسن بر نوع ویروس کرونا جهش یافته بی اثر است؟

اطلاعاتی در دست نیست اما دلیلی هم ندارد که مضطرب شویم. نکته‌ای که در مورد واکسن‌های کوید-۱۹ معتبر و تایید شده در جهان باید دانست این است که این واکسن‌ها ابعاد گسترده‌ای ایمن سازی را در بر می‌گیرند؛ به این معنی که با تزریق این واکسن‌ها، جهش‌های اخیر ویروس کرونا نمی‌تواند مشکلات قابل توجه‌ای را برای افراد واکسینه شده به وجود بیاورد.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...