پالایشی یکم همچنان در ضرر

  • اشتراک‌گذاری
  • 76
  • 0
پالایشی یکم همچنان در ضرر

با توجه به صعود صندوق دارا یکم در ماه‌های اول پذیره نویسی و در زمان بازگشایی نماد آن، بسیاری از سرمایه گذاران در حوزه بورس با همان دیدگاه، بعد از گذشت چند ماه و با اعلام عرضه پالایشی یکم به سراغ این صندوق آمدند. گزارش‌های ضد و نقیض بسیاری به گوش می‌رسید. عده‌ای از بورس بازان توصیه می‌کردند که تا هفته آخر پذیره نویسی باید صبر کرد و بعد اقدام به خرید کرد. خرید پالایشی‌یکم به این صورت بود که اگر شما ۲ میلیون تومان برای خرید دارا یکم خرج کرده‌اید، برای خرید دومین صندوق ETF دولتی می‌توانید تا سقف ۳ میلیون تومان برای خرید اختصاص دهید و اگر اصلا دارا یکم نخریده‌اید می‌توانید تا ۵ میلیون تومان در پالایشی‌یکم سرمایه گذاری کنید. متاسفانه این صندوق همچنان با ضرر رو به رو است و حتی با تخفیف ۳۰ درصدی که برای خرید واحدهای سرمایه گذاری آن در نظر گرفته شد، کسانی که اقدام به خرید واحدهای این صندوق کرده‌اند، امروز در حالی که ۳۰ درصد تخفیف داده شده را از روی سرمایه‌شان از دست داده‌اند، در حال لمس ضرری ۱۷ درصدی در صندوق پالایشی یکم خود هستند.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

صندوق هنوز باز نشده است

با این که صندوق پالایشی یکم هنوز بسته است و کسی از خریداران آن نمی‌تواند اقدام به خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری خود کند، زیان این صندوق به ۸۵۰ هزار تومان رسیده است. این بدان معنا است که اگر در زمان پذیره نویسی این صندوق یعنی حدود ۲ تا ۳ ماه پیش، شخصی می‌خواست اقدام به خرید پالایش یکم کند باید ۵ میلیون تومان برای این کار کنار می‌گذاشت؛ در حالی که در این روزها می‌توان با ۴ میلیون ۱۵۰ هزار تومان به راحتی صندوق پالایش یکم را البته در صورت باز شدن از آن خود کرد. نکته دیگر در این رابطه این است که ممکن است تا زمان بازگشایش این صندوق این میزان ارزش، باز دچار نوساناتی شود و ارزش آن بالا برود و یا نزول کند.

خبرهای بازگشایی دومین ETF دولتی

صندوق پالایشی یکم به عنوان دومین صندوق قابل معامله ETF دولتی که چند ماه پیش پذیره نویسی شد همچنان بسته و غیر قابل معامله است. اما در این میان، خبرهایی از بازگشایی آن از طرف معاون خصوصی سازی به گوش می‌رسد. همه می‌دانیم که صندوق پالایشی یکم از سهام پالایشی مانند شتران، شپنا، شبریز و شبندر تشکیل شده است. حسن علائی می‌گوید که به خاطر افزایش سرمایه دو سهم شتران و شپنا که در این صندوق هستند، ممکن است دارایی صندوق با جوایزی همراه باشد که در ارزش آن تاثیرات مثبتی داشته باشد و تا زمانی که این افزایش سرمایه تصویب شود، امکان دارد که در بازگشایی نماد صندوق پالایش یکم تاخیر ایجاد شود. این طور که از گفته‌های معاون واگذاری سهام و بنگاه‌ها در سازمان خصوصی سازی بر می‌آید می‌توان امیدوار بود که در هفته پیش رو، نماد دومین صندوق پالایش یکم باز شود.

بیشتر بخوانید: پالایشی یکم ارزان است؟ چرا پالایشی یکم دیر باز شد؟

ارتباط بازگشایی صندوق با جو بازار

این سوال در ذهن بسیاری از سرمایه گذاران صندوق پالایشی یکم شکل گرفته که آیا تاخیر بازگشایی این صندوق با جو بازار ارتباطی دارد؟ در جواب باید گفت که خیر. با توجه به گفته‌های معاون خصوصی سازی، دلایل به تاخیر افتادن این بازگشایی تنها به فعالیت‌ها و مصوبه‌های خود صندوق مربوط است و ارتباطی به جو بازار، چه مثبت و چه منفی، ندارد.

اجازه بازگشایی پالایشی یکم

پالایشگاه‌های تهران، اصفهان، تبریز و بندرعباس، چهار پالایشگاهی هستند که در صندوق پالایشی یکم بازیگران اصلی به حساب می‌آیند. پذیره نویسی این صندوق در روزهای آخر شهریور به پایان رسید. هنوز عده‌ای هستند که با توجه به شرایط بازار بورس و جو آن نگران نامعلوم بودن بازگشایی این صندوق هستند اما باید گفت که هر صندوقی بنا بر مفاد قوانین خود باید در تاریخ مذکور، البته با کمی تغییر، بازگشایی شود و صندوق پالایش یکم نیز از این قاعده مستثنی نیست و دراولین روزهای ماه جاری برای خریداران و سرمایه گذاران آن بازگشایی نماد می‌شود. اما باید با تکیه بر گفته‌های مدیر این صندوق در نظر داشت که مسئولیت بازگشایی آن به عهده سازمان خصوصی سازی نیز هست و نماد باید به دست این سازمان بازگشایی شود.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها