سرمایه+>سرمایه‌گذاری>پاییز در بازارها چگونه گذشت؟/ گزینه‌های جذاب سرمایه‌گذاری در فصل سوم سال>

پاییز در بازارها چگونه گذشت؟/ گزینه‌های جذاب سرمایه‌گذاری در فصل سوم سال

  • اشتراک‌گذاری
  • 18
  • 0

  پاییز نقطه مهمی در بازارهای سرمایه بود. برگزاری انتخابات آمریکا و پیامدهای سیاسی-اقتصادی آن، بسیاری از مردم را نسبت به این اتفاق حساس کرده بود. نتیجه این انتخابات که در میانه آبان برگزار شد، احتمال بازگشت به برجام را در میان فعالان اقتصادی بالا برده بود. هرچند هنوز هم گره‌هایی در بازگشت به برجام وجود دارد. با این حال، تغییر گمانه‌زنی‌ها از آینده روابط ایران و کشورهای دیگر و احتمال برداشته شدن تحریم‌های ایران در کنار مواردی همچون آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران در کشورهای دیگر به خصوص در شرق آسیا، پیامدهای مستقیمی روی بازارهای دارایی و قیمت آنها گذاشته است. سهام و طلا در فصل پاییز افت کردند، اما در آخرین ماه پاییزی، رشد نشان داده‌اند. تنها گزینه‌هایی که در کل فصل پاییز رشد داشت، سهام شرکت‌های کوچک‌تر، صندوق‌های درآمد ثابت و برخی صندوق‌های سهام بوده‌اند.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  بورس تهران در دو نیمه متفاوت

  بورس تهران در نیمه نخست پاییز روزهای خوبی را پشت سر نگذاشت. تداوم اصلاح بورس تا نیمه نخست آبان منجر به کاهش شاخص کل بورس تا عدد یک میلیون و ۲۱۲ هزار واحد شد. در واقع از ابتدای پاییز تا ۲۰ آبان، بازار سهام نزدیک به یک چهارم ارزش (۲۴ درصد) خود را از دست داد. با این حال در ۴۰ روز بعد بازار رشد کرده است. روی هم رفته، در ماه آذر بازار سهام شاهد رشد حدودا ۷ درصدی بود اما در فصل پاییز، به دلیل افت شدید ۵۰ روز ابتدایی آن، در مجموع بازار سهام ۹٫۸ درصد کاهش یافته است. اما نکته جالبی در خصوص بازار سهام وجود دارد.

  شاخص هم‌وزن برخلاف شاخص کل در فصل پاییز رشد کرده است. این شاخص در فصل پاییز ۷٫۷ درصد رشد کرده است. این موضوع به معنی چرخش سرمایه‌گذاران به سوی سهام شرکت‌های کوچک‌تر در پاییز است. همچنین شاخص هم‌وزن سهام در ماه آذر ۱۷٫۴ درصد رشد داشته است.

  ترمز مسکن کشیده شد

  آمارهای منتشر شده از قیمت مسکن نشان می‌دهد که در آبان ماه ترمز رشد قیمت مسکن کشیده شده است. در آبان ماه قیمت مسکن در شهر تهران به ۲۷ میلیون و ۱۹۳ هزار تومان به ازای هر متر مربع رسید که نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش ۱۱۸ درصدی نشان می‌دهد. با این حال قیمت مسکن نسبت به مهر ۱۳۹۹ تنها ۱٫۸ درصد رشد کرده بود. مقایسه این رشد نشان دهنده از شتاب افتادن رشد قیمت مسکن است. شواهد میدانی حاکی از این است که در ماه آذر نیز روند آبان ماه طی شده است. در پایان تابستان متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۴ میلیون و ۲۸۸ هزار تومان بود.

  طلا در دو ماجرای مختلف: سقوط در پاییز، صعود در آذر

  بررسی‌های سرمایه پلاس از قیمت طلا نشان می‌دهد که هر گرم طلای ۱۸ عیار در فصل پاییز ۷٫۲ درصد کاهش داشته است. در پایان تابستان قیمت طلا یک میلیون و ۲۲۶ هزار تومان بود که در پایان پاییز به یک میلیون و ۱۳۷ هزار تومان رسید. علاوه بر این در آذر ماه قیمت هر گرم طلا ۲٫۱۶ درصد افزایش یافته است. هر سکه امامی نیز در فصل پاییز با رسیدن از ۱۳ میلیون تومان به ۱۱ میلیون و ۹۳۸ هزار تومان، ۸٫۵ درصد کاهش یافته است. با این حال، در آذر ماه قیمت هر سکه امامی ۱٫۶ درصد رشد کرده است.

  دلار در مسیر کاهش؟

  در پایان تابستان قیمت دلار حدودا ۲۷ هزار و ۱۵۰ تومان بود. این در حالی است که در پایان پاییز به ۲۵ هزار و ۶۴۰ تومان رسید. این موضوع به معنی کاهش ۵٫۶ درصدی دلار در فصل پاییز است. در ماه آذر دلار از ۲۶ هزار تومان کار خود را آغاز کرده بود. یعنی در این ماه دلار ۱٫۴ درصد کاهش یافته است.

  بازدهی صندوق‌ها در پاییز

  صندوق‌های طلا

  در فصل پاییز وضعیت صندوق‌های طلا چندان جالب نبود. کاهش ارزش دلار در بازار در کنار کاهش قیمت جهانی در هفته‌های اخیر منجر به کاهش ۹ تا ۱۰ درصدی آنها شده است. بازدهی آذر ماه صندوق‌های طلا نیز ۲٫۱۶ تا ۲٫۳۱ درصد بوده است.

  صندوق‌های درآمد ثابت

  صندوق‌های درآمد ثابت در فصل سوم سال بیشتر حدود ۳ تا ۴ درصد بازدهی داشته‌اند. در آذر ماه نیز بازدهی بیشتر این صندوق‌ها بین ۱٫۵ تا ۲٫۶ درصد بوده است.

  صندوق‌های سهام

  بازدهی سه ماهه بیشتر صندوق‌های سهام منفی اما عموما بهتر از شاخص کل بورس است. با این حال، بازدهی برخی صندوق‌ها خصوصا آنهایی که در سهام کوچک‌تر سرمایه‌گذاری کرده بودند، مثبت بوده است. همچنین در آذر ماه، این صندوق‎‌ها به جز پالایشی یکم و مالی یکم مثبت بوده‌‎اند و عموما بازدهی بالاتری نسبت به بورس داشته‌اند. میانگین بازدهی این صندوق‌ها در آذرماه حدود ۹ درصد بوده است.

  بیشتر بخوانید: بهترین بازار سرمایه‌گذاری هفته اول تیر 1400

  جمع‌بندی

  مقایسه بازدهی بازارها در فصل پاییز یک نکته مهم را نشان می‌دهد. صندوق‌های درآمد ثابت در مواقعی که ریسک در بازارها بالاست، گزینه مناسب و کم‌خطری هستند و بازدهی خود را حفظ می‌کنند. از سوی دیگر، وقتی بازار شروع به رونق گرفتن می‌کند، صندوق‌های سهام به گزینه جذابی تبدیل می‌شوند که عموما بیش از شاخص بورس نیز بازدهی به دست می‌آورند.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...