پرسودترین بازار آخرین هفته سال 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 126
  • 0
  پرسودترین بازار آخرین هفته سال 1400
  قیمت جهانی هر اونس طلا که در هفته قبل به دلیل جنگ روسیه و اوکراین و تنش در اروپا به بیش از 2 هزار دلار رسیده بود، در این هفته به کانال 1900 دلاری بازگشت.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه‌گذاری عملکرد متفاوتی داشتند. دلار بار دیگر با افزایش قیمت همراه بود و تا نیمه کانال 26 هزار تومانی هم بالا رفت. بازار سهام نیز تا با افت اندکی روبرو شد. بهای طلا نیز نسبتا ثابت باقی ماند. مهمترین دلیل این نوسانات در بازارهای سرمایه‌گذاری، ابهام‌های موجود در مورد احیای برجام بوده‌اند. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای مختلف می‌پردازیم و پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری آخرین هفته سال را نیز معرفی می‌کنیم.

  تحولات دلار در بازار آزاد

  در هفته جاری، قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش همراه بود. در پنجشنبه هفته گذشته، بهای هر دلار در بازار آزاد 25 هزار و 850 تومان بود اما از روز بعد دلار وارد کانال 26 هزار تومانی شد و تا نیمه‌های آن پیش رفت. در دو روز ابتدایی هفته این رفت و آمد به کانال 26 هزار تومانی تکرار شد اما از روز دوم، بهای دلار در کانال 26 هزار تومانی تثبیت شد و حتی در روز سه‌شنبه به 26 هزار و 650 تومان رسید. در حال حاضر بهای هر دلار در بازار آزاد حدود 26 هزار و 280 تومان است که در مقایسه با پنجشنبه هفته قبل 1.7 درصد رشد کرده است. مهمترین دلیل این نوسانات اخبار مربوط به احیای برجام و مشکلات موجود بر سر راه آن بود. به نظر می‌رسد در روزهای آتی با اتمام مهلت مقرر خبرهای بیشتری در این باره به گوش برسد.

  افت اندک بورس

  در آخرین هفته سال، بورس دو واکنش متفاوت داشت. شاخص کل بورس که در پایان هفته گذشته به یک میلیون و 348 هزار واحد رسیده بود، در روز آغازین هفته با افت 15 هزار واحدی روبرو شد و به عدد یک میلیون و 333 هزار واحد عقب‌نشینی کرد. با این حال، در روزهای بعدی بازار وضعیت بهتری داشت و با صعود همراه بود. در پایان این هفته، شاخص کل کار خود را در یک میلیون و 345 هزار واحد خاتمه داد و به این ترتیب در مقایسه با هفته گذشته افت اندک 0.2 درصدی را پشت سر گذاشت.

  این در حالی است که شاخص هم‌وزن بازار در این هفته نه تنها افت نکرد، بلکه با صعود نیز همراه بود. شاخص هم‌وزن که در پایان هفته قبل به 342 هزار و 690 واحد رسیده بود، در روزهای آغازین هفته جاری تا 338 هزار و 735 واحد هم پایین رفت اما در نهایت، در پایان هفته به 342 هزار و 797 واحد افزایش یافت. به این ترتیب، در این یک هفته شاخص کل بازدهی مثبت اندک 0.03 درصدی ثبت کرد. مقایسه بازدهی شاخص کل و شاخص هم‌وزن نشان می‌دهد به طور کلی شرکت‌های کوچک‌تر بورسی در این هفته عملکرد بهتری نسبت به شرکت‌های بزرگ‌تر داشته‌اند. مهمترین دلیل افت و خیز بورس در روزهای اخیر، باز هم خبرهای برجامی و مشکلات آن بوده است. رسیدن به یک نتیجه مشخص در خصوص برجام می‌تواند برای بازار سهام و به خصوص برخی صنایع آن مفید باشد.

  قیمت طلا در گرو دلار و جنگ روسیه و اوکراین

  قیمت طلا در این هفته از دو عامل دلار و جنگ روسیه و اوکراین تاثیر پذیرفت. از یک سو با آرام‌تر شدن بازارها و اطمینان بیشتر از این که این نبرد احتمالا به مناطق دیگر دنیا گسترش نمی‌یابد، قیمت نفت و طلا با افت روبرو شد. از طرف دیگر دلار در بازار آزاد کمی بالا رفت. قیمت جهانی هر اونس طلا که در هفته قبل به دلیل جنگ روسیه و اوکراین و تنش در اروپا به بیش از 2 هزار دلار رسیده بود، در این هفته به کانال 1900 دلاری بازگشت و افت 3 درصدی را تجربه کرد. در حال حاضر قیمت هر اونس طلا حدود 1942 دلار است.

  برعکسِ قیمت جهانی، بهای طلا در بازار داخلی در این هفته با افزایش همراه بود. قیمت هر گرم طلای 18 عیار در بازار داخلی در آخرین هفته سال به یک میلیون و 229 هزار تومان رسید که در مقایسه با پنجشنبه هفته قبل 0.9 درصد رشد کرده است. به علاوه، بهای هر سکه امامی در بازار به 12 میلیون و 408 هزار تومان رسیده است که در مقایسه با پنجشنبه هفته پیش 1.6 درصد رشد نشان می‌دهد. در صورتی که احیای برجام به نتیجه برسد، دلار افت کرده و قیمت سکه و طلا در بازار داخلی می‌تواند با کاهش روبرو شود. برعکس، تاخیر در آن می‌تواند قیمت دلار و طلا را در بازارهای داخلی بالا ببرد.

  پرسودترین بازار آخرین هفته سال

  در بالا به بررسی بازدهی بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری پرداختیم. همان طور که مشاهده کردید، پرسودترین بازار آخرین هفته سال دلار و سکه امامی بوده‌اند. این اتفاق ناشی از مشکلات در احیای برجام است. با این حساب، اگر برجام به نتیجه برسد دلار و طلا احتمالا با افت روبرو خواهند شد و صندوق‌های درآمد ثابت و بخشی از بازار سهام سود خواهند کرد. اگر هم برجام به نتیجه نرسد، دلار و طلا گزینه‌هایی هستند که احتمالا با افزایش قیمت همراه خواهند شد. باید منتظر ماند و دید آیا در آخرین روزهای سال 1400 قفل مذاکرات گشوده می‌شود یا خیر.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها