پرسودترین بازار آخرین هفته شهریور 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 106
  • 0
  پرسودترین بازار آخرین هفته شهریور 1400

  در هفته آخر شهریور بازارها شاهد بازدهی‌های متفاوتی بودند. در هفته منتهی به اول مهر، قیمت دلار تقریبا ثابت ماند اما بورس به روند نزولی خود ادامه داد و سایر بازارها نیز نوسانات کمی داشتند. در ادامه نگاهی به بازدهی بازارهای مختلف در این هفته می‌پردازیم و برنده بازارها از لحاظ سوددهی را نیز معرفی می‌نماییم.

  نوسانات قیمت دلار در یک هفته اخیر

  در هفته‌ای که گذشت قیمت دلار در بازار نوسان زیادی نداشت. هر دلار که در پایان پنجشنبه هفته گذشته به 27 هزار و 520 تومان رسیده بود، در آخر این هفته (اول مهر ماه) به 27 هزار و 670 تومان رسید. این تغییرِ اندک دلار در هفته جاری روی بازار طلا نیز چنین اثر کوچکی داشت اما بورس را متاثر نکرد.

  ادامه حرکت نزولی بورس: ترس یا اصلاح؟

  بورس در ادامه مسیر نزولی خود که از هفتم شهریور آغاز شده است، این هفته نیز بازدهی منفی داشت. در پایان این هفته شاخص کل بازار سهام به رقم یک میلیون و 386 هزار واحد افت کرد که در مقایسه با هفته گذشته حدود 102 هزار واحد افت کرده است. به عبارت دیگر، بازدهی هفتگی بورس در این هفته 6.8- درصد بوده است. از سوی دیگر، شاخص هم وزن نیز در این هفته حدود 7.8 درصد افت داشت. برای این افت نسبتا قابل توجه در مدت یک هفته دلایلی برشمرده‌اند که از جمله آنها می‌توان به احتمال افزایش نرخ بهره و اخبار مربوط به فروش اوراق دولتی اشاره کرد. البته نباید فراموش کرد همچنان احیا و عدم احیای برجام سایه سنگین نااطمینانی را روی بازار انداخته است و می‌تواند در این افت دخیل باشد. عامل سوم نیز که از سوی برخی در خصوص افت هفته‌های اخیر مطرح می‌شود، گویای اصلاح بازار پس از حدود دو ماه رشد متوالی است.

  بیشتر بخوانید: در شرایط افت دلار کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

  رشد اندک سکه و طلا

  همان طور که در بالا اشاره کردیم، قیمت دلار در این هفته تغییر زیادی نداشت. این موضوع روی بازار طلا هم اثر مشابهی گذاشت. قیمت هر گرم طلای 18 عیار که در هفته گذشته در بازارهای داخلی بیش از یک میلیون و 151 هزار تومان بود، در این هفته به یک میلیون و 156 هزار تومان رسید. در واقع، طلا در یک هفته اخیر تنها حدود 0.4 درصد رشد کرده و عملا می‌شود گفت در یک هفته جاری ثابت بوده است. جالب است که همین رشد طلا نیز با افزایش نسبی قیمت دلار در روز پنجشنبه ایجاد شد.

  از سوی دیگر، قیمت سکه امامی در این هفته با اندکی رشد همراه بود. هر سکه امامی در پنجشنبه اول مهر ماه در بازارهای داخلی به 11 میلیون و 864 هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته قبل حدود نیم درصد رشد کرده است.

  علاوه بر این، قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی نیز در حال حاضر حدود 1773 دلار است که در مقایسه با 7 روز پیش 0.9 درصد رشد کرده است.

  بیشتر بخوانید: 4 نکته مهم گزارش تورمی مرداد 1400 / چرا باید جدی‌تر به سرمایه‌گذاری فکر کرد؟

  برنده بازارها در آخرین هفته شهریور ماه

  در بالا بازارها را در هفته‌ای که گذشت بررسی کرده و بازدهی آنها را نشان دادیم. به نظر می‌رسد در این هفته دلار، طلا و سکه امامی توانسته‌اند همگی بازدهی حدودا نیم درصدی را ثبت کنند. با رسیدن به این هفته پرونده بازارها در شهریور ماه بسته شد. یکی از عوامل اصلی که باید منتظر نتیجه آن بر بازارها در پاییز 1400 باشیم، موضوع احیای برجام و فرجام مذاکرات خواهد بود. این موضوع می‌تواند روی بازارهای دارایی تاثیر زیادی بگذارد.