صدرنشینی شاخص هم وزن در رقابت میان بازارها

پرسودترین بازار اردیبهشت 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 386
  • 0
  پرسودترین بازار اردیبهشت 1401
  با توجه به شرایط تورمی فعلی، اگر پولی دارید و آن را به صورت نقدی نگه می‌دارید، حدود یک سوم آن در طول یک سال از بین می‌رود. اگر هم در گزینه نامناسبی سرمایه‌گذاری کنید، تا حدودی بهتر است اما باز هم در واقع سرمایه شما ممکن است بر اثر تورم آسیب ببیند.

  در ماهی که سپری شد، بازارهای سرمایه‌گذاری با رشد خوبی همراه شدند. دلار در این ماه با رشد همراه بود و طلا را نیز با خود بالا برد. افزایش نااطمینانی‌ها در خصوص احیای برجام و اقداماتی که در این ماه موجب افزایش انتظارات تورمی شدند، روی بازارها تاثیر داشتند. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف از جمله طلا، بورس و دلار می‌پردازیم و بهترین بازار را از نظر بازدهی در اردیبهشت 1401 معرفی خواهیم کرد.

  تحولات قیمت دلار در اردیبهشت 1401

  بهای دلار در دومین ماه سال، بار دیگر به کانال 30 هزار تومانی بازگشت. بهای دلار در آخرین روز فروردین 1401 به حدود 27 هزار و 740 تومان رسیده بود اما در آخرین روز اردیبهشت، قیمت دلار به 30 هزار و 350 تومان افزایش یافت. البته در طول ماه دلار در بازار آزاد حتی تا 31 هزار تومان هم بالا رفته بود، اما در این نقطه ماندگار نشد. این آمار و ارقام نشان می‌دهد که دلار در این یک ماه شاهد رشد 9.4 درصدی بوده است. این افزایش برای یک ماه مقدار قابل توجهی است.

  بورس در مرز 1.6 میلیون واحد

  در یک ماه اخیر بازار سهام هم با رشد خوبی همراه بود. شاخص کل این بازار که در پایان فروردین ماه به یک میلیون و 512 هزار واحد رسیده بود، در پایان اردیبهشت ماه امسال به یک میلیون و 580 هزار واحد رسید. با این حال، در اواخر ماه جاری بازار سهام تا 1.6 میلیون واحد هم بالا رفته بود. به این ترتیب، شاخص کل بازار سهام در یک ماه اخیر 4.46 درصد افزایش یافته است. از سوی دیگر، شاخص هم وزن بازار سهام نیز در اردیبهشت ماه با رشد روبرو بود. شاخص هم وزن در آخرین روز اردیبهشت از 440 هزار واحد فراتر رفت. این در حالی است که در پایان فروردین ماه این رقم حدود 401 هزار واحد بود. به این ترتیب، شاخص هم وزن بازار سهام در دومین ماه از سال 1401 بازدهی معادل با 9.65 درصد داشت؛ یعنی بالاتر از رشد دلار.

  نتایج حاصل از این مقایسه نشان می‌دهند که در دومین ماه سال 1401 سهام شرکت‌های کوچک‌تر بورسی بیش از سهام شرکت‌های بزرگ‌تر رشد کرده‌اند. در واقع، وضعیت شرکت‌هایی که مدت‌ها با افت روبرو بودند، در اردیبهشت ماه کمی تغییر کرد و رشد آنها بهتر از شاخص‌سازها یا همان شرکت‌های مهم و معتبر بورسی بود. وضعیت دلار، تورم انتظاری و برجام می‌تواند روی آینده بورس و سهم‌های مختلف تاثیر بگذارد.

  پرش طلا با اهرم دلار

  علاوه بر این موارد، طلا نیز در اردیبهشت ماه با رشد همراه بود. قیمت هر گرم طلای 18 عیار که در پایان فروردین 1401 به قیمت یک میلیون و 308 هزار تومان معامله می‌شد، در پایان اردیبهشت ماه به حدود یک میلیون و 356 هزار تومان رسید. این مقایسه نشان می‌دهد قیمت طلای گرمی در دومین ماه سال رشد 3.7 درصدی را تجربه کرده است. قیمت هر سکه امامی هم در این بازه زمانی با افزایش قابل توجهی روبرو بوده است. قیمت هر سکه امامی در این بازه زمانی از 13 میلیون و 110 هزار تومان در پایان فروردین 1401 به 14 میلیون و 92 هزار تومان رسید. این افزایش معادل 7.5 درصد بوده است. بنابراین سکه امامی بازدهی خوبی را در دومین ماه بهار به ثبت رسانده است.

  از سوی دیگر، قیمت جهانی هر اونس طلا در یک ماه گذشته با افت روبرو بوده است. در پایان فروردین ماه امسال قیمت هر اونس در بازار جهانی به 1954 دلار می‌رسید. این در حالی است که در آخرین روز از ماه اردیبهشت قیمت آن به 1847 دلار افت کرده است. به این ترتیب، قیمت جهانی طلا در این بازه زمانی یک ماهه 5.5 درصد افت کرده است. کنترل جنگ در اوکراین و افت وخامت وضعیت سیاسی در اروپا در این ماه از جمله عوامل کاهش قیمت جهانی طلا در این مدت بوده است. با این حساب، عامل اصلی افزایش قیمت طلا در بازار داخلی را می‌‎توان ناشی از افزایش قیمت دلار در بازار آزاد دانست.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری اردیبهشت 1401

  در بالا به بررسی بازدهی بازارهای مختلف در دومین ماه از فصل بهار 1401 پرداختیم. همان طور که از مقایسه آمار و ارقام برمی‌آید، پرسودترین بازار این ماه را می‌‎توان در شاخص هم وزن بورس جستجو کرد. در واقع، به نظر می‌رسد شرکت‌های کوچک‌تر بورسی که مدت‌های زیادی دچار افت شده بودند، در این ماه صعود کردند. پس از این بازار، دلار و سکه امامی بهترین رشد را داشتند. با توجه به طولانی شدن مذاکرات برجامی و بیشتر شدن انتظارات تورمی، اهمیت سرمایه‌گذاری در سال جاری هم بسیار احساس می‌شود. با توجه به شرایط تورمی فعلی، اگر پولی دارید و آن را به صورت نقدی نگه می‌دارید، حدود یک سوم آن در طول یک سال از بین می‌رود. اگر هم در گزینه نامناسبی سرمایه‌گذاری کنید، تا حدودی بهتر است اما باز هم در واقع سرمایه شما ممکن است بر اثر تورم آسیب ببیند. به همین دلیل هم شناخت راه‌های سرمایه‌گذاری اصولی بسیار مهم است.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها