پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته آخر مهر ماه

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 159
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته آخر مهر ماه

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه‌گذاری با کمی رشد روبرو بودند. دلار در این هفته تا حدودی روند صعودی داشت و بازار سهام نیز با وجود تمام افت و خیزهایی که در طول هفته تجربه کرد، بازدهی هفتگی مثبتی را ثبت کرد. بازارهای دیگر نیز همین وضعیت را تجربه کردند. در ادامه به تحولات بازارها در هفته‌ای که گذشت می‌پردازیم و به این اشاره می‌کنیم که اگر در هر یک از گزینه‌ها سرمایه‌گذاری کرده بودیم، در طول یک هفته چقدر سود یا زیان می‌کردیم.

  بیشتر بدانید: سرمایه‌گذاری چیست؟

  تحولات دلار در هفته نهایی مهر ماه

  در هفته‌ای که گذشت، بهای دلار در بازار آزاد تا حدودی افزایش یافت. دلار که در پنجشنبه گذشته به قیمت 27 هزار و 200 تومان معامله می‌شد، در پایان این هفته به 27 هزار و 420 تومان رسید. این افزایش نسبتا کم به معنای آن است که دلار در این هفته بازدهی 0.8 درصد عایدی داشته است. همان طور که تحولات قیمت دلار در هفته‌های اخیر نشان داده است، به نظر می‌رسد تا زمانی که خبر موثق و جدی از آینده مذاکرات برجام نرسد دلار در محدوده 27 تا 28 هزار تومانی در نوسان باشد. پس از آن سمت و سوی بازارها با دقت بیشتری مشخص خواهد شد، هرچند از تورم و تاثیر آن بر بازارها نیز نباید غافل شد.

  بازار سهام در هفته آخر هفتمین ماه سال

  بازار سهام در هفته آخر مهر افت و خیزهایی داشت. در اولین روز هفته بازار شروع خوبی داشت و حدود 40 هزار واحد رشد کرد، اما دو روز بعد را آرام گذراند. سه‌شنبه بار دیگر شاخص کل رشد کرد اما در آخرین روز هفته با عقبگرد بازار رشد سه‌شنبه خنثی شد. با این حال، در این هفته شاخص کل بورس حدود 39 هزار واحد رشد کرد که به معنی بازدهی 2.8 درصدی آن در یک هفته اخیر است. اما این رشد سویه دومی هم داشت. اگر به شاخص هم وزن بازار نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که 4485 واحد رشد کرده است. یعنی شاخص هم وزن در هفته جاری تنها 1.14 درصد افزایش یافته که کمتر از رشد شاخص کل است. این موضوع به ما می‌گوید برندگان این هفته بازار سهام به طور کلی سهامداران شرکت‌های بزرگ بوده‌اند.

  بیشتر بخوانید: کارنامه بورس در هفتمین ماه سال 1400

  درخشش کم رنگ فلز زرد

  در این هفته قیمت طلا نیز از قیمت دلار تبعیت کرد و اندکی در مقایسه با هفته گذشته افزایش داشت. هر گرم طلای 18 عیار که در پنجشنبه هفته گذشته در بازارهای داخلی به قیمت یک میلیون و 142 هزار تومان معامله می‌شد، در پایان این هفته 7400 تومان افزایش یافت. به این ترتیب طلا در این هفته بازدهی حدودا 0.65 درصدی را به ثبت رساند. از سوی دیگر، قیمت هر سکه امامی که در پایان هفته گذشته 11 میلیون و 716 هزار تومان بود، در آخر این هفته 51 هزار تومان افزایش یافت و به 11 میلیون و 769 هزار تومان رسید. این افزایش به معنای آن است که قیمت هر سکه امامی در این هفته حدود 0.45 درصد رشد داشته است.

  پرسودترین بازار هفته آخر مهر ماه 1400

  در بالا بازدهی هفتگی بازارهای مختلف را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که اگر در بازارهای گوناگون سرمایه‌گذاری می‌کردیم در این هفته چقدر عایدی داشتیم. مقایسه بازدهی‌های بالا نشان می‌دهد شاخص کل بورس از سایر گزینه‌ها بیشتر رشد کرده است، یعنی به طور کلی سهامداران شرکت‌های بزرگ را می‌توان برندگان این هفته رقابت بازارها دانست.

  تازه‌ترین‌ها