پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته اول بهمن 1402

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 194
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته اول بهمن 1402

  این هفته بازارهایی مانند دلار و سکه امامی با رشد زیادی روبرو شدند. شاخص کل نیز که در پایان هفته قبل روی عدد 2 میلیون و 185 هزار واحد قرار داشت، در این هفته با کاهش 2.86 درصدی همراه بود و به 2 میلیون و 123 هزار واحد رسید.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه گذاری بازدهی متفاوتی داشتند. قیمت دلار در بازار آزاد با رشد روبرو شد و تا کانال 55 هزار تومانی صعود کرد. هم راستا با رشد قیمت دلار، قیمت سکه نیز رشد قابل توجهی را ثبت کرد. از سوی دیگر، بازار سهام در این هفته کاهش داشت و شاخص کل در بازه زمانی یک هفته‌ای افت 2.86 درصدی را تجربه کرد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در هفته جاری می‌پردازیم و پرسودترین بازار هفته اول بهمن ماه را نیز معرفی می‌کنیم.

  نوسان دلار در کانال 55 هزار تومانی

  قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته با رشد روبرو بود. بهای هر دلار که در چهارشنبه هفته قبل به 53 هزار و 250 تومان رسیده بود، در این هفته مسیر روبه رشدی را تجربه کرد و به 55 هزار و 400 تومان رسید. تغییرات قیمت دلار روی بازارهای دارایی دیگر مانند طلا نیز تاثیر گذاشت. در ادامه به این تحولات اشاره خواهیم کرد. بازده هفتگی دلار در اول بهمن ماه 1402 برابر با 4.04 درصد بود.

  افت شاخص کل و شاخص هم وزن بورس در هفته اول بهمن ماه

  بورس در این هفته نزولی بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته قبل به دو میلیون و 185 هزار واحد رسیده بود، در انتهای این هفته به دو میلیون و 123 هزار واحد کاهش یافت. به این ترتیب، شاخص کل در هفته جاری کاهش 2.86 درصدی را تجربه کرد. از سوی دیگر شاخص هم وزن در هفته اول بهمن 1402 با کاهش روبرو بود. شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل در حدود 762 هزار واحد بود، در این هفته با کاهش 4.51 درصدی همراه شد و به 727 هزار واحد رسید.

  مقایسه بازدهی شاخص کل و شاخص هم وزن در هفته اول بهمن ماه گویای این است که قیمت سهام شرکت‌های بزرگ و شاخص ساز بورسی کاهش کمتری نسبت به سهام شرکت‌های کوچک بورسی داشته‌اند.

  سکه طلا وارد کانال 32 میلیون تومانی شد

  در این هفته قیمت طلا و سکه با نوسان همراه بودند. بهای هر گرم طلای 18 عیار از دو میلیون و 700 هزار تومان در چهارشنبه هفته گذشته به دو میلیون و 761 هزار تومان در چهارشنبه هفته اول بهمن ماه افزایش یافت. به این ترتیب، هر گرم طلای 18 عیار در این هفته 2.28 درصد افزایش قیمت داشته است.

  در این هفته هم راستا با افزایش قیمت طلا، قیمت سکه نیز افزایش یافت. بهای سکه در این هفته از 31 میلیون و 251 هزار تومان به 32 میلیون و 944 هزار تومان تا ساعت 16 روز چهارشنبه هفته اول بهمن ماه رسیده است. به این ترتیب هر قطعه سکه امامی 5.42 درصد افزایش قیمت داشته است.

  بازدهی هفتگی صندوق درآمد ثابت کیان

  در این هفته نیز بازدهی صندوق بادرآمد ثابت کیان رشد مداوم خود را ادامه داد. این صندوق در هفته اول بهمن ماه بازدهی 0.47 درصدی داشت.

  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته اول بهمن 1402

  در نمودار زیر بازدهی بازارهای مختلف در هفته اول بهمن ماه 1402 نشان داده شده است. این بازارها شامل بورس، درآمد ثابت کیان، سکه امامی و دلار هستند.

  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته اول بهمن 1402
  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته اول بهمن 1402

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته اول بهمن 1402

  در این مطلب به بررسی تحولات بازارهای مختلف سرمایه گذاری پرداختیم و بازدهی هر یک را نیز محاسبه کردیم. همان طور که از مقایسه بازدهی بازارهای بالا مشاهده می‌شود، پرسودترین بازار هفته اول بهمن ماه دلار و سکه امامی بوده‎‎اند. درست است که سکه امامی در این هفته بازدهی بهتری در مقایسه با سایر بازارها داشت، اما بهتر است هنگام سرمایه گذاری به متنوع‌سازی دارایی در گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری دست زد.