پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم شهریور 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 159
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم شهریور 1400

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه‌گذاری با افت همراه بودند. اصلی‌ترین دلیل این افت را می‌توان کاهش قیمت دلار در بازارهای داخلی دانست. قیمت دلار که در پنجشنبه هفته گذشته و در پی اخباری مربوط به احتمال صدور قطعنامه در شورای حکام افزایش یافته بود، در این هفته و با دیدار مقامات آژانس بین‌المللی اتمی از ایران افت کرد. همان طور که گفتیم نوسان قیمت دلار در این هفته عامل اساسی افت بازارها در هفته اخیر بود. در ادامه، بازدهی بازارها را در هفته چهارم شهریور ماه 1400 مورد بررسی قرار خواهیم داد و پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری را در این هفته معرفی می‌کنیم.

  افت و خیز دلار در کانال 27 هزار تومانی

  همان طور که اشاره کردیم، پنجشنبه هفته گذشته دلار به قیمت 27 هزار و 910 تومان رسیده بود. با این حال، پس از انتشار اخبار مثبت در خصوص همکاری‌های هسته‌ای با آژانس بین‌المللی اتمی، قیمت دلار افت کرد و در این هفته تا 27 هزار تومان نیز رسید و سپس کمی بالا رفت. در پنجشنبه این هفته قیمت هر دلار در بازار آزاد 27 هزار و 520 تومان است. به این ترتیب در یک هفته اخیر قیمت دلار با افت 1.4 درصدی همراه بوده است. به نظر می‌رسد تا رسیدن خبر قطعی از آینده توافق یا عدم آن، دلار در محدوده 27 تا 28 هزار تومان معامله شود.

  عقب‌نشینی بورس به کانال 1.4 میلیونی

  در این هفته بازار سهام با افت روبرو بود و شاخص کل بازار افتی 38 هزار واحدی را در مقایسه با پایان هفته قبل تجربه کرد. به این ترتیب بازار سهام در این هفته شاهد افت 2.47 درصدی بود. از سوی دیگر شاخص کل بازار سهام نیز در این هفته بیش از 15 هزار واحد کاهش یافت و به حدود 450 هزار واحدی رسید. این کاهش به معنای افت 3.22 درصدی شاخص هم وزن در یک هفته اخیر است.

  بیشتر بخوانید: صندوق سهامی چیست؟

  افت فلز زرد در یک هفته اخیر

  در یک هفته اخیر، قیمت طلا در بازارهای داخلی با کاهش روبرو بود. بهای فلز زرد که در پایان هفته قبل حدود یک میلیون و 183 هزار تومان بود، در این هفته 34 هزار تومان کاهش یافت و به یک میلیون و 149 هزار تومان رسید. به این ترتیب، قیمت طلا در یک هفته اخیر با افت 2.9 درصدی روبرو شد.

  در این هفته قیمت سکه امامی نیز با افت همراه شد. بهای هر سکه که در پایان هفته قبل به 12 میلیون و 204 هزار تومان رسیده بود، در این هفته دوباره به زیر 12 میلیون تومان بازگشت. هر سکه امامی در پایان هفته جاری به 11 میلیون و 798 هزار تومان رسید که 3.33 درصد در مقایسه با هفته قبل ارزان‌تر شده است.

  بیشتر بخوانید: در شرایط افت دلار کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

  نگاهی به قیمت جهانی طلا

  قیمت طلا در بازارهای داخلی در شرایطی با افت روبرو بود که قیمت جهانی طلا نیز در 7 روز اخیر ارزان‌تر شده است. قیمت جهانی طلا که 7 روز قبل به 1794 دلار رسیده بود، پس از یک هفته به 1783 دلار افت کرد. کاهش 11 دلاری قیمت جهانی طلا به معنی افت 0.6 درصدی بهای فلز زرد در بازارهای بین‌المللی است. بنابراین افت طلا در این هفته ناشی از دو اهرم کاهش قیمت دلار در بازارهای داخلی و افت قیمت طلا در بازارهای جهانی بوده است.

  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم شهریور 1400

  اگر نگاهی به بازدهی ذکر شده برای بازارها بیاندازیم خواهیم دید که بازارهای بالا همگی در این هفته شاهد افت بودند. در چنین شرایطی که سایه افت دلار بر بازارها سنگینی می‌کند، صندوق‌های درآمد ثابت تبدیل به گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری می‌شوند. متنوع‌سازی سرمایه‌گذاری و استفاده از گزینه‌های درآمد ثابت در کنار سایر سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند در شرایطی که بازارها دچار چنین افتی می‌شوند، به کمک سرمایه‌گذارها بیایند.

  تازه‌ترین‌ها