پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری مرداد ماه 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 1047
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری مرداد ماه 1400

  مرداد 1400 برای بازارهای سرمایه‌گذاری ماه خوبی بود. اگر در مرداد سرمایه‌گذاری نکرده‌اید، نه‌تنها فرصت کسب سود در بازارها را از دست داده‌اید، بلکه به دلیل تورم از ثروت واقعی شما کم هم شده است. ابتدای مرداد در گزارشی اشاره کردیم که افزایش نرخ تورم ماهانه سیگنالی برای سرمایه‌گذاری است و فرصتی برای سرمایه‌گذاری مناسب وجود دارد. عده‌ای به این توصیه عمل کرده و عده‌ای دیگر چنین کاری نکرده‌اند. با این حساب، شاید برای کسانی که سرمایه‌ای نقدی دارند و سرمایه‌گذاری نکرده‌‎اند، این سوال پیش بیاید که اگر در مرداد سرمایه‌گذاری کرده بودند، کدام بازار عایدی بیشتری می‌داد و این سود چقدر بود و اگر به توصیه ما در خصوص سرمایه‌گذاری عمل کرده‌اید، در بازارهای مختلف چقدر سود به دست آمده است. در این مطلب قصد داریم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم و در واقع، پرسودترین بازار برای سرمایه‌گذاری در مرداد 1400 را معرفی کنیم.

  مهمترین تحولات مرداد 1400 و نرخ دلار

  مهمترین موضوعی که در مرداد ماه بر بازارهای سرمایه‌گذاری تاثیر گذاشت، افزایش قیمت دلار و صعود آن به میانه کانال 27 هزار تومانی بود. این افزایش قیمت دلار تا حدودی ناشی از آن است که گمانه‌زنی‌ها در خصوص احیای برجام کمی مبهم‌تر شده است. همین موضوع به انتظارات تورمی دامن زده و پیش‌بینی‌های افزایش تورم در ماه‌های آینده را تشدید کرده است. دلار در مرداد ماه شاهد رشد 11.45 درصدی بود و از 24 هزار و 620 تومان به 27 هزار و 440 تومان رسید. افزایش قیمت دلار در بازار آزاد روی سایر سرمایه‌گذاری‌ها نیز موثر بود. هنوز مذاکرات بر سر احیای برجام ادامه دارد و در مورد زمان دستیابی به آن نتیجه مشخصی وجود ندارد. این مساله برای آینده بازارها اهمیت زیادی دارد. در ادامه به بررسی میزان رشد بازارها در مرداد 1400 می‌پردازیم و برنده بازارها را معرفی می‌کنیم.

  بورس و دو ماه رشد متوالی

  بورس مرداد ماه را هم با رشد خوبی پشت سر گذاشت تا برای دومین ماه متوالی صعود قابل توجهی داشته باشد و توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند. بازار سهام از رشد قیمت دلار در بازار آزاد تاثیر زیادی پذیرفته است. شاخص کل بورس که در انتهای تیر ماه حدود یک میلیون و 311 هزار واحد بود، در پایان مرداد به یک میلیون و 515 هزار واحد افزایش یافت. صعود 204 هزار واحدی در طول یک ماه به معنی آن است که شاخص کل در مرداد ماه 15.6 درصد رشد کرده است. البته اگر نگاهی به شاخص هم وزن بازار سرمایه بیندازیم، خواهیم دید که از انتهای تیر تا پایان مرداد این شاخص 8.2 درصد رشد کرده و از 403 هزار واحد به 436 هزار واحد رسیده است. با این حساب شرکت‌های بزرگ بورسی عایدی بسیار خوبی در مرداد داشته و به سهامداران خود در این یک ماه سود خوبی داده‌اند.

  بیشتر بخوانید: صندوق سهامی چیست؟

  چطور از سرمایه‌گذاری در بازار سهام سود ببریم؟

  با وجود رشد مثبت بورس در دو ماه اخیر، هنوز بسیاری از سرمایه‌گذاران نوپا از ورود به آن ترس دارند. این ترس تا حدودی ریشه در اتفاقات سال گذشته دارد. با این حال، اگر وضعیت فعلی ادامه یابد و تغییرات چشمگیری در روابط سیاسی صورت نگیرد، تورم انتظاری بالا می‌ماند و فرصت ورود به موقع به بازار سهام از دست می‌رود. نکته مهمی که برای سرمایه‏‎‌گذاران تازه‌کار پیشنهاد می‌کنیم آن است که به جای ورود مستقیم به بازار سرمایه اقدام به خرید واحدهای صندوق سهامی معتبر کنند. برخی از این صندوق‌ها با وجود این که شاخص کل اکنون حدود 14 درصد پایین‌تر از پایان مرداد 99 است، باز هم بازدهی سالانه مثبتی دارند. یعنی حتی اگر در شرایطی که بسیاری زیان دیده‌اند به جای ورود مستقیم به بازار سهام در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرده بودید، الان سود برده بودید. صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان از جمله این صندوق‌ها هستند.

  به یاد داشته باشید برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی برای مدت 3 تا 5 ساله سرمایه‌گذاری کنید. هرچند صندوق‌های سهامی خالی از ریسک نیستند اما در بلندمدت این صندوق‌ها سودهای بسیار خوبی داشته‌اند.

  درخشش دوباره طلا در بازار داخلی

  در مرداد ماه 1400 قیمت طلا و سکه نیز بار دیگر با رشد همراه بود. افزایش قیمت دلار در مرداد موجب شد طلا نیز رشد خوبی را پشت سر بگذارد. در پایان مرداد ماه امسال بهای هر گرم طلای 18 عیار در مقایسه با ماه قبل 101 هزار تومان افزایش یافت و به رقم یک میلیون و 155 هزار تومان رسید. با این حساب، قیمت طلا در این یک ماه 9.6 درصد رشد کرده است. از سوی دیگر، قیمت سکه امامی نیز در پایان مرداد ماه 1400 به 12 میلیون و 112 هزار تومان رسید که نسبت به پایان تیر ماه یک میلیون و 514 هزار تومان افزایش یافته است. در واقع، قیمت سکه امامی در این یک ماه 14.3 درصد رشد کرده است. از آنجا که قیمت جهانی طلا در یک ماه اخیر حدود 1.4 درصد کاهش یافته و به 1781 دلار رسیده، عامل رشد طلا در بازار داخلی را می‌توان افزایش قیمت دلار در برابر ریال دانست.

  سوددهی بازارهای مختلف در مرداد 1400 چقدر بود؟ (برحسب درصد)

  معرفی پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری مرداد 1400

  از مقایسه ارقام مربوط به رشد بازارهای سرمایه‌‎گذاری مختلف در مرداد 1400 می‌توانیم نتیجه بگیریم که به ترتیب شرکت‌های بزرگ بورسی و پس از آن سکه امامی پرسودترین بازارهای سرمایه‌گذاری بوده‌اند. با این حال برای سرمایه‌گذاران تازه‌کار توصیه ما این است که به جای ورود مستقیم به بازار سهام از طریق خرید صندوق‌های سهامی اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

  تازه‌ترین‌ها