پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته اول مهر 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 117
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته اول مهر 1400

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه‌گذاری با رشد روبرو شدند. در این میان افزایش قیمت دلار در پی تحولات اخیر بسیار مهم است. این ارز معتبر در هفته جاری به کانال 28 هزار تومان وارد شد. همگام با افزایش قیمت دلار، بازارهای سرمایه‌گذاری نیز تا حدودی تاثیر پذیرفتند. در ادامه به بازدهی بازارها در نخستین هفته پاییز اشاره می‌کنیم.

  عبور دلار از مرز 28 هزار تومان

  در این هفته بازار دلار شاهد تحولات مهمی بود. با انتشار خبرهایی در مورد مباحثات ایران، آژانس و برخی کشورها در خصوص مسایل هسته‌ای و گمانه‌زنی‌ها در مورد سخت‌تر شدن مسیر دستیابی به توافق، قیمت دلار به بالاترین میزان خود در سال 1400 رسید. در یک هفته اخیر بهای دلار از 27 هزار و 670 تومان در پایان پنجشنبه قبل به 28 هزار و 500 تومان هم رسید، اما در نهایت در 28 هزار و 350 تومان به کار خود پایان داد. این عدد به معنای رشد 2.5 درصدی دلار در یک هفته اخیر است. این روند در هفته جاری روی بازارها اثر گذاشت و از آنجا که در روز پنجشنبه هم به رشد ادامه داد، در صورت عدم افت می‌تواند روی بورس هفته آتی نیز تاثیر بگذارد.

  بیشتر بخوانید: تورم نیمه اول 1400 با قدرت خرید مردم چه کرد؟

  رشد بورس در هفته نخست پاییز

  شاخص کل بورس نیز در هفته اول پاییز با افزایش همراه بود. این شاخص که در پایان هفته قبل به کانال 1.3 میلیون واحدی افت کرده بود، در این هفته بار دیگر وارد کانال 1.4 میلیون واحدی شد. به این ترتیب، بورس با رسیدن به عدد یک میلیون و 437 هزار واحد رشد 3.6 درصدی را در هفته جاری ثبت کرد تا در هفته نخست پاییز سبزپوش باشد. از سوی دیگر، شاخص هم وزن بازار سهام نیز به حدود 427 هزار و 800 واحد رسید و رشد حدودا 1.28 درصدی را برای این هفته ثبت کرد.

  افزایش بهای فلز زرد در هفته اول مهر ماه

  پس از بورس و دلار نوبت به طلا می‌رسد. امروز پنجشنبه 8 مهر ماه، قیمت هر گرم طلای 18 عیار در بازارهای داخلی به حدود یک میلیون و 165 هزار تومان رسید. این در حالی است که در هفته گذشته قیمت هر گرم طلا 8 هزار و 300 تومان ارزان‌تر بود. به این ترتیب، هر گرم طلای 18 عیار در این هفته با رشد 0.72 درصدی همراه بوده است. این در حالی است که هر سکه امامی نیز 11 میلیون و 864 هزار تومان معامله می‌شود که در مقایسه با هفته قبل تغییری نداشته است. همان طور که می‌بینیم قیمت سکه و طلا به رغم رشد، همگام با رشد دلار حرکت نکرده است. به این ترتیب باید منتظر روز شنبه و تحولات بازار طلا ماند.

  بیشتر بخوانید: بهترین سرمایه‌گذاری نیمه اول سال کدام بازار بود؟

  اما افت قیمت جهانی طلا نیز در این میان تا حدودی نقش داشته است. قیمت جهانی فلز زرد در 7 روز گذشته با افت 0.63 درصدی همراه بود و به حدود 1757 دلار به ازای هر اونس رسیده است.

  پرسودترین بازار هفته نخست مهر 1400

  در بالا مروری بر بازدهی بازارهای مختلف در هفته اول پاییز داشتیم. آمار و ارقام به ما می‌گویند شاخص کل بورس بیشترین بازدهی را در این هفته داشته است. به عبارت دیگر سهامداران برخی شرکت‌های بزرگ بورسی را می‌توان کسانی دانست که در این هفته بیشترین عایدی را کسب کرده‌اند. پس از شاخص کل نیز دلار و شاخص هم وزن قرار دارند.

  تازه‌ترین‌ها