پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم پاییز

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 106
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم پاییز

  در این هفته کدام بازار بیشترین عایدی را به ما می‌داد؟ در ادامه برای پاسخ دادن به این پرسش به بررسی تغییر و تحولات بازارها در هفته دوم می‌پردازیم و پرسودترین بازار هفته دوم پاییز را معرفی می‌کنیم.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای مختلف چند روزی تعطیل بودند. مهمترین تحولات و اتفاقات هفته دوم پاییز 1400 را می‌توان انتخاب رییس بانک مرکزی، گمانه‌زنی‌هایی در خصوص احیای مذاکرات و افت دلار به کانال 27 هزار تومان در روز چهارشنبه دانست. اما در این هفته کدام بازار بیشترین عایدی را به ما می‌داد؟ در ادامه برای پاسخ دادن به این پرسش به بررسی تغییر و تحولات بازارها در هفته دوم می‌پردازیم و پرسودترین بازار هفته دوم پاییز را معرفی می‌کنیم.

  افت دلار به کانال 27 هزار تومانی

  همان طور که گفتیم در هفته‌ای که گذشت، بهای دلار در بازار آزاد با افت همراه شد. قیمت هر دلار که در پنجشنبه هفته گذشته بین 28 هزار و 330 تا 28 هزار و 500 تومان معامله می‌شد، تا روز چهارشنبه هفته جاری به 28 هزار تومان هم رسید اما در بعدازظهر چهارشنبه وارد کانال 27 هزار تومانی شد. برخی از تحلیلگران این اتفاق را ناشی از گمانه‌زنی در خصوص برگزاری مذاکرات و برخی دیگر نیز آن را به دلیل رویکرد احتمالی رییس جدید بانک مرکزی می‌دانند. در آخرین ساعات روز چهارشنبه، قیمت دلار به 27 هزار و 850 تومان نیز رسید.

  بیشتر بخوانید: تورم نیمه اول 1400 با قدرت خرید مردم چه کرد؟

  رشد آرام پاییزی بورس

  بازار سهام این هفته پاییزی را نیز آرام و با بازدهی مثبت سپری کرد. شاخص کل بازار در آخرین روز کاری هفته از یک میلیون و 488 هزار واحد گذشت که در مقایسه با هفته گذشته 51 هزار واحد رشد کرده است. شاخص هم وزن نیز در این هفته 6489 واحد افزایش یافت. به این ترتیب، شاخص کل بازار سهام 3.57 درصد و شاخص هم وزن 1.54 درصد رشد کردند.

  بیشتر بخوانید: چرا صندوق سهامی بخریم؟

  افت کم‌رمق طلا

  امروز هر گرم طلای 18 عیار در بازارهای داخلی به قیمت یک میلیون و 160 هزار تومان معامله شد. این قیمت در مقایسه با هفته گذشته حدود 4 هزار تومان ارزان‌تر شده است. در واقع افت هفتگی دلار روی بازار طلا موثر بوده اما در بازاری مانند سهام که انتظارات خریداران و فروشندگان کمی زودتر شکل می‌گیرد، افت دلار تاثیری نگذاشته است. این به معنای آن است که واکنش بازاری مانند طلا به نوسانات دلار سریع‌تر است، در حالی که در بازاری مانند سهام انتظارات از آینده نقش بزرگی دارد. به هر صورت، با توجه به تعطیلی پنجشنبه، هر گرم طلای 18 عیار این هفته را با افت اندک 0.36 درصدی به پایان برده است.

  بیشتر بدانید: سرمایه‌گذاری چیست؟

  قیمت هر سکه امامی نیز در این هفته با افت همراه بود. هر سکه امامی که در پایان هفته قبل به قیمت 11 میلیون و 864 هزار تومان معامله می‌شد، در پایان چهارشنبه این هفته به قیمت 11 میلیون و 751 هزار تومان رسید. به این ترتیب، بهای هر سکه امامی نیز در این بازه زمانی 0.95 درصد افت کرد.

  پرسودترین بازار هفته دوم پاییز 1400

  نگاهی به بازارهای مختلف در این هفته نشان می‌دهد تنها بورس و گزینه‌های درآمد ثابت توانسته‌اند عایدی مثبتی ثبت نمایند. در این میان، شاخص کل بورس با رشد 3.57 درصدی هفتگی صدرنشین بازارها محسوب می‌شود. با این حال، تجربه ناخوشایند عده‌ای از اتفاقات یک سال اخیر بورس موجب می‌شود از این پتانسیل استفاده نکنند. توصیه ما برای افرادی که وقت کمی برای تحلیل بازار دارند یا دانش آنها از بازار کم است، استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند آوای سهام کیان و آهنگ سهام کیان است.

  تازه‌ترین‌ها