پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم مهر 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 93
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم مهر 1400

  دلار آمریکا در این هفته روندی نزولی طی کرد. هر دلار که در پایان پنجشنبه گذشته حدود 27 هزار و 920 تومان بود، در پایان این هفته به 27 هزار و 110 تومان افت کرد. این کاهش قیمت به معنای آن است که دلار آمریکا در یک هفته اخیر حدود 2.9 درصد از ارزش خود را از دست داده است. این کاهش ارزش روی بازدهی سایر بازارها نیز اثر گذاشت.

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار در بازار آزاد کاهش یافت و همین موضوع باعث شد بازارهای سرمایه‌گذاری نیز با افت روبرو شوند. آنچه روی قیمت دلار در ایران تاثیر گذاشت، انتشار خبرهایی در خصوص هموار شدن راه مذاکرات احیای برجام بود. در ادامه بر بازدهی بازارهای سرمایه‌‌گذاری مروری خواهیم داشت و پرسودترین آنها را در هفته سوم مهر 1400 معرفی می‌کنیم.

  تحولات دلار در هفته سوم پاییز

  همان طور که گفتیم دلار آمریکا در این هفته روندی نزولی طی کرد. هر دلار که در پایان پنجشنبه گذشته حدود 27 هزار و 920 تومان بود، در پایان این هفته به 27 هزار و 110 تومان افت کرد. این کاهش قیمت به معنای آن است که دلار آمریکا در یک هفته اخیر حدود 2.9 درصد از ارزش خود را از دست داده است. این کاهش ارزش روی سایر بازارها نیز اثر گذاشت که در ادامه بیشتر به آنها می‌پردازیم.

  هفته افت شدید بازار سهام

  در هفته سوم مهر ماه، بازار سهام شاهد افت نسبتا زیادی بود و شاخص بار دیگر به 1.3 میلیون واحد بازگشت. شاخص کل که در پایان هفته گذشته به یک میلیون و 488 هزار واحد رسیده بود، در این هفته روندی نزولی را تجربه کرد و در پایان هفته در عدد یک میلیون و 397 هزار واحدی به کار خود خاتمه داد. یک محاسبه سرانگشتی ساده نشان می‌دهد شاخص کل بازار سهام در این هفته 6.1 درصد افت کرده است. از سوی دیگر، مروری بر شاخص هم وزن نیز نشان می‌دهد که این شاخص در یک هفته اخیر از 427 هزار واحد به 392 هزار واحد تنزل یافته است. این آمار و ارقام به معنی آن است که شاخص هم وزن در این بازه زمانی 8 درصد از ارزشش را از دست داده است. به این ترتیب، به طور کلی شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی زیان کمتری نسبت به شرکت‌های کوچک‌تر تجربه کرده‌اند.

  بیشتر بخوانید: معرفی یک بازار مناسب در صورت افت دلار

  سمت و سوی قیمت طلا در هفته سوم مهر 1400

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت هر گرم طلای 18 عیار در بازارهای داخلی با افت همراه شد. همگام با افت دلار، قیمت هر گرم طلا با 17 هزار و 300تومان کاهش در مقایسه با هفته قبل به یک میلیون و 142 هزار تومان رسید که نسبت به هفته قبل 1.5 درصد افت نشان می‌دهد. علاوه بر این، قیمت هر سکه امامی نیز در این هفته با 241 هزار تومان افت همراه بود. بهای سکه امای در روز پنجشنبه به 11 میلیون و 716 هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته گذشته 2.02 درصد افت نشان می‌دهد.

  افت قیمت طلا در بازارهای داخلی در شرایطی روی می‌دهد که بهای فلز زرد در بازارهای جهانی در این بازه زمانی افزایش یافته است. بهای هر اونس طلا در روز پنجشنبه با 35 دلار افزایش به 1798 دلار رسید که نسبت به هفته قبل 2 درصد رشد کرده است.

  بیشتر بدانید: سرمایه‌گذاری چیست؟

  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم مهر 1400

  در بالا بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف را مورد بررسی قرار دادیم. همان طور که دیده می‌شود، بازارهای سرمایه‌گذاری همگام با افت دلار در هفته گذشته روند نزولی طی کرده‌اند. در چنین شرایطی بهترین گزینه سرمایه‌گذاری گزینه‌های درآمد ثابت مانند صندوق‌های درآمد ثابت هستند. در واقع، زمانی که حدس بر آن است که قیمت دلار با ریزش روبرو می‌شود، بهترین گزینه صندوق درآمد ثابت است اما در شرایطی که انتظار بر رشد دلار باشد، بازارهایی مانند طلا و سهام رشد خوبی خواهند کرد. یک گزینه در شرایط نااطمینان این است که بر اساس شخصیت ریسک‌گریز یا ریسک‌پذیر خود اقدام به متنوع‌سازی سرمایه بزنیم تا ریسک سرمایه‌گذاری خود را پایین بیاوریم. البته تحولات اخیر نشان داده است تنها در صورتی دلار و بازارها تغییرات قابل توجهی خواهند داشت که دستیابی به احیای برجام عملی شود. این تغییرات قابل توجهی نیازمند چیزی بیش از خبرهای مثبت است.

  تازه‌ترین‌ها