پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته آخر آذر 1402

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 166
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته آخر آذر 1402

  شاخص کل که در پایان هفته قبل حدود 2 میلیون و 158 هزار واحد قرار داشت، در این هفته با افزایش 2.42 درصدی همراه بود و از مرز 2 میلیون و 210 هزار واحد عبور کرد.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه گذاری بازدهی متفاوتی داشتند. قیمت دلار در بازار آزاد با کاهش روبرو شد و کانال 50 هزار تومان را از دست داد. قیمت سکه نیز هم راستا با قیمت دلار کاهش قابل توجهی را تجربه کرد. از سوی دیگر، بازار سهام رشد چشمگیری داشت و شاخص کل در بازه زمانی یک هفته رشد 2.42 درصدی را تجربه کرد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در هفته جاری می‌پردازیم و پرسودترین بازار هفته آخر آذر را نیز معرفی می‌کنیم.

  دلار کانال 50 هزار تومانی را از دست داد

  قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته با کاهش روبرو بود. بهای هر دلار که در چهارشنبه هفته قبل به 50 هزار و 330 تومان رسیده بود، در این هفته کاهش قابل توجهی را تجربه کرد و به 49 هزار و 730 تومان رسید. کاهش قیمت دلار روی بازارهای دارایی دیگر مانند قیمت طلا نیز تاثیر گذاشت. در ادامه به این تحولات اشاره خواهیم کرد. بازده هفتگی دلار در هفته آخر آذر ماه 1402 برابر با 1.19- درصد بود.

  رشد شاخص کل و شاخص هم وزن بورس در هفته آخر آذر

  بورس در این هفته با رشد روبرو بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته قبل به دو میلیون و 158 هزار واحد رسیده بود، در انتهای این هفته به دو میلیون و 210 هزار واحد افزایش یافت. به این ترتیب، شاخص کل در هفته جاری بازدهی 2.42 درصدی را در این هفته تجربه کرد. علاوه بر شاخص کل، شاخص هم وزن نیز در هفته آخر پاییز 1402 با رشد روبرو بود. شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل حدود 752 هزار واحد قرار داشت، در این هفته با افزایش 1.23 درصدی همراه بود و از مرز 761 هزار واحد عبور کرد.

  مقایسه بازدهی شاخص کل و شاخص هم وزن در هفته آخر آذر ماه گویای این است که شرکت‌های کوچک بورسی در مقایسه با شرکت‌های بزرگ و شاخص‌ساز بازدهی کمتری داشته‌اند.

  نوسان قیمت سکه در کانال 29 میلیون تومانی

  در این هفته قیمت طلا و سکه با کاهش همراه شد. بهای هر گرم طلای 18 عیار از دو میلیون و 449 هزار تومان در چهارشنبه هفته گذشته به دو میلیون و 454 هزار تومان در چهارشنبه هفته آخر آذر افزایش یافت. به این ترتیب، هر گرم طلای 18 عیار در این هفته 0.2 درصد افزایش قیمت داشته است. این در حالی است که قیمت سکه با کاهش همراه بوده است. بهای سکه در این هفته از 29 میلیون و 297 هزار تومان به 29 میلیون و 147 هزار تومان تا ساعت 16 روز چهارشنبه هفته چهارم آذر رسیده است. به این ترتیب هر سکه امامی 0.51 درصد کاهش داشته است.

  بازدهی هفتگی صندوق درآمد ثابت کیان

  در این هفته نیز بازدهی صندوق درآمد ثابت کیان رشد مداوم خود را ادامه داد. این صندوق در هفته آخر آذر ماه بازدهی 0.48 درصدی داشت.

  بازدهی بازارهای مختلف در هفته آخر آذر 1402

  در نمودار زیر بازدهی بازارهای مختلف در هفته آخر آذر ماه 1402 نشان داده شده است. این بازارها شامل بورس، درآمد ثابت کیان، سکه امامی و دلار هستند.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته پایانی آذر 1402

  در این مطلب به بررسی تحولات بازارهای مختلف سرمایه گذاری پرداختیم و بازدهی هر یک را نیز محاسبه کردیم. همان طور که از مقایسه بازدهی بازارهای بالا مشاهده می‌شود، پرسودترین بازار هفته آخر آذر ماه شاخص هم وزن و شاخص کل بازار سهام بوده‎‎اند. درست است که شاخص کل در این هفته بازدهی بهتری در مقایسه با سایر بازارها داشت، اما بهتر است هنگام سرمایه گذاری به متنوع‌سازی دارایی در گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری دست زد.