پرسودترین بازار هفته آخر بهمن 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 138
  • 0
  پرسودترین بازار هفته آخر بهمن 1400
  طلا در این هفته دو اهرم برای صعود داشت. یکی از آنها افزایش قیمت دلار در بازار داخلی بود و دیگری مشکلات روسیه و اوکراین. هفته آینده برای طلا مهم است چرا که احتمالا تصمیم‌گیری برای برجام روشن‌تر می‌شود و تکلیف تنش‌های بین‌المللی هم بیشتر مشخص می‌گردد.

  در هفته جاری بازارهای سرمایه‌گذاری عملکرد متفاوتی داشتند. دلار به کانال 27 هزار تومانی رفت و بار دیگر به 26 هزار تومان افت کرد، بورس افت کمی داشت و بهای طلا همزمان با تنش‌های مربوط به جنگ در اروپا افزایش یافت. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری هفته آخر بهمن می‌پردازیم و پرسودترین بازار را نیز معرفی می‌کنیم.

  تحولات دلار در هفته جاری

  در این هفته، قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش نسبت به پایان هفته گذشته روبرو بود. هر دلار که در پایان هفته گذشته به قیمت 26 هزار و 500 تومان معامله می‌شد، در اواسط این هفته بار دیگر به کانال 27 هزار تومان بازگشت و تا محدوده 27 هزار و 400 تومانی هم رسید. با این حال با نزدیک شدن به اواخر هفته، دلار مسیری نزولی طی کرد و به کانال 26 هزار تومان برگشت. در حال حاضر قیمت دلار در بازار آزاد به 26 هزار و 180 تومان رسیده که در مقایسه با هفته قبل 1.2 درصد افت کرده است. مهمترین دلایل این نوسان اخبار برجامی بوده‌اند. به نظر می‌رسد تا زمانی که سرنوشت نهایی برجام مشخص نشود، دلار در بازار آزاد در همین محدوده حرکت کند. با این حال، عصر پنجشنبه اخبار مثبتی در خصوص تهیه پیش نویس احیای برجام به گوش رسید که روی قیمت دلار تاثیر منفی گذاشت.

  افت ارتفاع بورس در هفته آخر بهمن

  در هفته‌ای که گذشت، شاخص کل بورس تغییر چندانی نداشت. پنجشنبه هفته پیش، شاخص کل بورس حدود یک میلیون و 284 هزار واحد بود که در پایان این هفته حدود 2 هزار واحد افت کرد و به یک میلیون و 282 هزار واحد رسید. به این ترتیب در این هفته شاخص کل بازار سهام با افت 0.1 درصدی روبرو شد که افت کمی است. از سوی دیگر، شاخص هم وزن نیز در این هفته حدود هزار واحد کاهش یافت و از 326 هزار واحد به 325 هزار واحد رسید. این کاهش به معنای آن است که شاخص هم وزن حدود 0.3 درصد افت کرده است. مقایسه این افت نشان می‌دهد در هفته جاری، شرکت‌های کوچک بورسی کمی بیشتر از شرکت‌های بزرگ بورسی زیان دیده‌اند، با این حال، به طور کلی زیان بورس در این هفته چندان نبود.

  رشد دو طرفه طلا در بازارهای داخلی و خارجی

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت طلا در بازارهای جهانی و داخلی با افزایش روبرو بود. افزایش قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته و زمزمه‌های جنگ روسیه و اوکراین دو عاملی بودند که قیمت طلا را در داخل و بازار جهانی افزایش دادند. در واقع طلا در این هفته با دو عامل صعودی روبرو بود. هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته قبل به قیمت یک میلیون و 164 هزار تومان معامله می‌شد، در این هفته به یک میلیون و 205 هزار تومان رسید، یعنی 3.5 درصد رشد کرد. هر سکه امامی نیز که در پایان هفته قبل به قیمت 11 میلیون و 629 هزار تومان معامله می‌شد، در این هفته 319 هزار تومان گران‌تر شد و به 11 میلیون و 948 هزار تومان رسید. در واقع سکه امامی در این هفته 2.7 درصد رشد کرد.

  اما نکته جالب در بازار جهانی رخ داد. جایی که قیمت هر اونس طلا در این هفته 3.76 درصد رشد کرد و از حدود 1830 دلار به 1899 دلار افزایش پیدا کرد. با توجه به این که هنوز زمزمه‌های جنگ در اروپا جریان دارد، قیمت جهانی طلا بسته به اتفاقات پیش رو می‌تواند تغییر کند. از سوی دیگر، با توجه به شرایط فعلی برجام به نظر می‌رسد به زمان تصمیم‌گیری اساسی نزدیک شده باشیم. همین موضوع می‌تواند برای قیمت دلار و طلا در ایران تعیین کننده باشد. بنابراین احتمالا هفته آینده برای طلا هفته مهمی خواهد بود.

  پرسودترین بازار هفته آخر بهمن

  در این مطلب به بررسی بازده بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف پرداختیم. همان طور که می‌توان دید، در این هفته طلا با توجه به وقایع جهانی بازدهی مثبتی داشت و آن را می‌توان پرسودترین بازار به شمار آورد. با این حال، توصیه ما این است که با توجه به نزدیک شدن زمان تصمیم‌گیری برای برجام، سبدی از دارایی‌های مختلف داشته باشید تا ریسک سرمایه‌گذاری خود را کمتر کنید. وزنی که به هر یک از گزینه‌های موجود در سبد می‌دهید با توجه به ریسک‌پذیری و ریسک‌گریزی شما متفاوت است و بهتر است ابتدا اقدام به سنجش ریسک خود کنید. در نهایت این که اگر برجام احیا شود، صندوق‌های درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت کیان و صندوق ندای ثابت کیان گزینه خوبی حداقل برای سرمایه‌گذاری در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت خواهند بود.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها