پرسودترین بازار هفته آخر بهمن ۱۴۰۱

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 255
  • 0
  پرسودترین بازار هفته آخر بهمن ۱۴۰۱

  بهای هر دلار که در پایان پنجشنبه هفته قبل به قیمت 45 هزار و 140 تومان رسیده بود، در این هفته با رشدی قابل توجه وارد کانال 47 هزار تومانی شد و تا نیمه‌های آن نیز پیش رفت.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه گذاری شاهد عملکرد متفاوتی بودند. دلار بازار آزاد در این هفته رشد چشمگیری داشت و وارد کانال 47 هزار تومانی نیز شد. قیمت سکه و طلا نیز در این هفته شاهد صعود بود.با این حال بورس با افت مواجه شد. در ادامه به تحولات بازارهای سرمایه گذاری در هفته اخیر می‌پردازیم و بازدهی هر یک را نیز ذکر می‌کنیم. در نهایت هم پرسودترین بازار هفته آخر بهمن را معرفی خواهیم کرد.

  رشد قابل توجه دلار در هفته آخر بهمن

  در هفته جاری قیمت دلار در بازار آزاد افزایش چشمگیری داشت. بهای هر دلار که در پایان پنجشنبه هفته قبل به قیمت 45 هزار و 140 تومان رسیده بود، در این هفته با رشدی قابل توجه وارد کانال 47 هزار تومانی شد و تا نیمه‌های آن نیز پیش رفت. در حال حاضر قیمت هر دلار در بازار آزاد 47 هزار و ۵۵۰ تومان است که در مقایسه با هفته پیش ۵.۳ درصد رشد نشان می‌دهد. تداوم نااطمینانی‌های اقتصادی، عدم پیشرفت در مذاکرات احیای برجام و تشدید انتظارات تورمی از جمله عوامل رشد قیمت دلار در هفته جاری به شمار می‌آیند. قیمت طلا نیز در واکنش به این رشد دلار در هفته جاری با افزایش همراه بود. باید منتظر ماند و دید در هفته آتی بانک مرکزی چه اقداماتی در پیش خواهد گرفت و آیا اخبار جدیدی در خصوص مذاکرات منتشر خواهد شد یا خیر.

  افت بورس در هفته رشد دلار

  در هفته جاری، بورس تهران وضعیت خوبی را تجربه نکرد. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته قبل حدود یک میلیون و 558 هزار واحد بود، در این هفته با افت همراه شد و به کمتر از یک میلیون و 524 هزار و 795 واحد رسید. این به معنای آن است که شاخص کل بازار سهام در هفته جاری 2.1 درصد افت کرده است. اگر نگاهی نیز به شاخص هم وزن بیندازیم، می‌بینیم که این شاخص که در پایان هفته قبل حدود 485 هزار واحد بود به کمتر از 475 هزار واحد نزول کرده است. این به معنای آن است که شاخص هم وزن بازار سهام نیز در این هفته 2.2 درصد کاهش یافته است.


  مقایسه افت شاخص کل و شاخص هم وزن نشان می‌دهد که اگرچه هر دو شاخص در این هفته با افت همراه بوده‌اند، اما شاخص هم وزن اندکی بیشتر کاهش یافته است. به این ترتیب، شرکت‌های کوچک‌تر بورسی به طور کلی کمی بیش از شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی افت داشته‌اند.

  درخشش فلز زرد با اهرم دلاری

  همان طور که در بالا اشاره کردیم، قیمت دلار در این هفته افزایش قابل توجهی داشت. بهای هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته قبل به حدود دو میلیون و 112 هزار تومان رسیده بود، در پایان این هفته به حدود دو میلیون و ۲۰۲ هزار تومان افزایش یافت. به این ترتیب، هر گرم طلای 18 عیار در این هفته ۴.۳ درصد رشد داشته است. از سوی دیگر، سکه امامی نیز در این هفته با افزایش قیمت همراه بود. هر سکه امامی تک فروشی که در پایان هفته قبل به قیمت 24 میلیون و 668 هزار تومان معامله می‌شد، در انتهای این هفته با افزایش 2 میلیون و 956 هزار تومانی به 27 میلیون و ۶۱۷ هزار تومان رسید. سکه امامی در این هفته حدود 12 درصد رشد داشته است.


  این در حالی است که نیم سکه در یک هفته اخیر ۶.۳ درصد رشد کرده و با افزایش ۹۰۰ هزار تومانی به 15 میلیون و ۲۳۰ هزار تومان رسیده است. ربع سکه نیز 750 هزار تومان گرانتر شده و دوباره به 10 میلیون تومان رسیده است. یعنی 8 درصد در یک هفته اخیر گرانتر شده است. سکه گرمی نیز در حال حاضر 5 میلیون و 210 هزار تومان است که نسبت به هفته پیش 300 هزار تومان بیشتر شده است. سکه گرمی در هفته جاری 6.1 درصد رشد داشت.


  رشد قیمت طلا در داخل در شرایطی رخ می‌دهد که بهای جهانی طلا در این هفته با افت روبرو بود. در 7 روز اخیر، قیمت هر اونس طلا 20 دلار معادل با حدود یک درصد کاهش داشته و در حال حاضر در نزدیکی 1840 دلار معامله می‌شود. در واقع، با این توضیح رشد قیمت طلا در داخل را باید ناشی از رشد دلار و تورم انتظاری دانست. البته حباب سکه‌های طلا نیز با توجه به رشد قابل توجه آنها بیشتر شده است.

  پرسودترین بازار هفته آخر بهمن 1401

  در این مطلب بازارهای سرمایه گذاری مختلف را بررسی کردیم. همان طور که از مقایسه بازدهی بازارها مشخص است، پرسودترین بازار این هفته سکه امامی بوده است. در شرایطی که قیمت دلار رشد می‌کند، تقاضا برای خرید طلا در ایران نیز بالا می‌رود. در این شرایط حباب سکه‌های طلا نیز بزرگ‌تر می‌شود و برای قطعات کوچک به 50 درصد هم می‌رسد. یعنی پولی که شما می‌پردازید، دوبرابر طلای به کار رفته در آن است.

  در شرایط فعلی یکی از گزینه‌های ممکن که امکان خربد با حداقل 500 هزار تومان را هم دارد، صندوق طلای کیان است. با این کار شما بخشی از گواهی سپرده سکه طلا را خریداری کرده‌اید. البته نباید فراموش کرد که در این شرایط نااطمینانی در بازارها زیاد است و می‌توان بسته به شخصیت سرمایه گذاری بخشی از دارایی خود را نیز در صندوق‌های درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت کیان و صندوق ندای ثابت کیان قرار داد تا ریسک سرمایه گذاری پایین‌تر بیاید.