پرسودترین بازارهای سرمایه گذاری هفته آخر دی 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 158
  • 0
  پرسودترین بازارهای سرمایه گذاری هفته آخر دی 1401

  رشد قیمت دلار در این هفته روی بهای دارایی‌های دیگر مانند طلا نیز تاثیر گذاشت. بهای هر گرم طلای 18 عیار در این هفته حدود 7 درصد رشد کرد.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه گذاری بار دیگر شاهد رشد بودند. قیمت دلار بازار آزاد در این هفته افزایش قابل توجهی یافت و همگام با آن بهای طلا نیز در بازار داخلی بالا رفت. بورس هم در این هفته صعودی بود. در ادامه به بررسی تحولات بازارهای سرمایه گذاری در هفته آخر دی ماه می‌پردازیم و بازدهی بازارهای سرمایه گذاری را نیز مقایسه می‌نماییم. در نهایت هم پرسودترین بازار هفته آخر دی ماه را معرفی خواهیم کرد.

  تحولات دلار در هفته آخر دی ماه

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش همراه شد. بهای هر دلار که در پایان هفته قبل به 41 هزار و 150 تومان افزایش یافته بود، در این هفته با افزایش 1700 تومانی به 42 هزار و 850 تومان رسید. این رشد قیمت به معنای آن است که بهای دلار در بازار آزاد 4.13 درصد بالا رفته است. این افزایش قیمت دلار روی سایر بازارهای دارایی مانند طلا نیز تاثیر گذاشت. رشد بهای دلار در این هفته ناشی از اخبار سیاسی و دشوارتر شدن احیای برجام در روزهای اخیر بوده است.

  رشد بازار سهام در هفته پایانی دی ماه

  در این هفته بازار سهام نیز با رشد روبرو بود و در کانال 1.6 میلیون واحدی به پیش رفت. شاخص کل بازار سهام در این هفته 37 هزار واحد بالا رفته و از یک میلیون و 689 هزار واحد فراتر رفت. این میزان افزایش شاخص کل به معنای آن است که در هفته جاری شاهد 2.24 درصد بوده است. از طرفی شاخص هم وزن نیز در این هفته با رشد همراه شد. این شاخص که در پایان هفته قبل 504 هزار و 205 واحد بود، در پایان این هفته به 526 هزار و 187 رسید. به این ترتیب، شاخص هم وزن در هفته اخیر 4.36 درصد رشد داشته است. مقایسه رشد شاخص کل و شاخص هم وزن نشان می‌دهد شاخص کل در مقایسه با شاخص هم وزن کمتر رشد داشته است. این موضوع به معنی آن است که در این هفته، به طور کلی شرکت‌های کوچک بورسی بازدهی بهتری در مقایسه با شرکت‌های بزرگ بورسی داشته‌اند.

  رکوردشکنی سکه و عبور از مرز 23 میلیون تومانی

  همان طور که اشاره کردیم، رشد قیمت دلار در این هفته روی بهای دارایی‌های دیگر مانند طلا نیز تاثیر گذاشت. بهای هر گرم طلای 18 عیار در بازار داخلی که در پایان هفته پیش حدود یک میلیون و 909 هزار تومان بود، در این هفته 6.5 درصد رشد کرد و به حدود 2 میلیون و 34 هزار تومان افزایش یافت. این در حالی است که قیمت سکه طلا نیز در بازار رشد قابل توجهی را شاهد بود. بهای هر سکه امامی تک فروشی در این هفته نسبت به پنجشنبه گذشته 2 میلیون و ۴۰۱ هزار تومان بالاتر رفت و به 23 میلیون و ۶۷۲ هزار تومان رسید. این رشد به معنای آن است که قیمت سکه امامی در طول یک هفته ۱۱.۲۹ درصد رشد داشته است.

  در این هفته قیمت نیم سکه 14 درصد رشد کرد و به 13 میلیون و 830 هزار تومان رسید، بهای ربع سکه ۲۳.۳ درصد بالا رفت و به 9 میلیون و 520 هزار تومان رسید و قیمت سکه گرمی هم 13.6 درصد رشد کرد و به 5 میلیون تومان رسید. این افزایش یک نکته مهم را هم نشان می‌دهد: حباب سکه‌های کوچک در شرایط رشد دلار به شدت چشمگیر است و با هر خبر مثبتی امکان خالی شدن حباب آن وجود دارد و می‌تواند سرمایه گذار را به دردسر بیندازد.

  بخش کوچکی از رشد قیمت طلا در این هفته نیز به بالا رفتن بهای طلای جهانی برمی‌گردد. قیمت هر اونس طلا در بازه 7 روز اخیر حدود 12 دلار بالا رفت و به 1908 دلار رسید. در این مدت قیمت جهانی طلا 0.6 درصد رشد کرده است.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته آخر دی 1401

  در بالا به بررسی تحولات بازارهای مختلف سرمایه گذاری در هفته جاری پرداختیم. بازدهی بازارهای گوناگون را نیز در این مدت بررسی کردیم. نتایج نشان می‌دهند که در این هفته سکه بالاترین بازدهی را در میان بازارهای مختلف داشته است. در این میان سکه‌های کوچک دچار حباب زیادی شده‌اند و سکه امامی همچنان معقول‌تر است. با این حال، اگر قصد سرمایه گذاری در سکه را دارید و سرمایه شما برای خرید سکه امامی که حباب پایینی دارد کم است، می‌توانید از صندوق‌های طلا مانند صندوق سکه طلا کیان استفاده کنید. سرمایه گذاری در این صندوق‌ها باعث می‌شود شما با حداقل نیم میلیون تومان در سکه‌ای با حباب پایین سرمایه گذاری کرده باشید. به طور کلی بهتر است در این شرایط به متنوع‌سازی سرمایه خود دست بزنید و صندوق‌های سهامی مانند صندوق شاخصی هم وزن کیان یا صندوق آوای سهام کیان را نیز در نظر داشته باشید.