پرسودترین بازار هفته آخر شهریور 1402

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 262
  • 0
  پرسودترین بازار هفته آخر شهریور 1402

  در این هفته با وجود کاهش قیمت دلار و سکه، شاخص هم وزن بازار اوراق بهادار رشد داشته است. این در حالی است که شاخص کل بازار روند نزولی را ثبت کرده است.

  در هفته‌ای که گذشت اغلب بازارهای سرمایه گذاری با افت روبرو بودند. در این هفته دلار در بازار آزاد با افت روبرو شد و قیمت طلا نیز با کاهش همراه شد. این در حالی است که بورس وضعیت دوگانه‌ای داشت. شاخص کل با افت روبرو شد اما شاخص هم وزن کمی صعود کرد. در ادامه به بررسی تحولات بازارها در هفته آخر شهریور 1402 می‌پردازیم و بازدهی هر بازار را نیز محاسبه می‌کنیم. در نهایت نیز پرسودترین بازار هفته آخر تابستان را معرفی خواهیم کرد.

  کاهش اندک قیمت دلار

  در این هفته قیمت دلار با افت روبرو بود. این ارز معتبر که در پایان هفته قبل به مرز 50 هزار تومان رسیده بود، در هفته چهارم شهریور ماه به 49 هزار تومان نزدیک شد. تا ساعت 16 روز چهارشنبه این هفته قیمت هر دلار در بازار آزاد به 49220 تومان رسید. این به معنای آن است که دلار در یک هفته با افت حدودا 1.36 درصدی روبرو بوده است. این کاهش قیمت دلار روی برخی دارایی‌های دیگر مانند طلا نیز اثرگذار بود که در ادامه شرح می‌دهیم.

  توقف شاخص کل در 2.1 میلیون واحد و رشد شاخص هم وزن

  در این هفته شاخص کل بورس با افت کمی روبرو بود. شاخص کل بازار سهام در این هفته افت 0.26 درصدی داشت اما توانست در کانال 2.1 میلیون واحد باقی بماند. در طول این هفته شاخص کل از حدود 2 میلیون و 126 هزار واحد به حدود 2 میلیون و 121 هزار واحد رسیده بود. این افت در حالی است که در این هفته شاخص هم‌وزن بازار سهام روند متفاوتی نسبت به شاخص کل بازار اوراق بهادار طی کرده است. در هفته پایانی تابستان 1402، این شاخص توانست با رشد بیش از 3000 واحدی به عدد 721 هزار واحد برسد. در نتیجه شاخص هم‌وزن بورس در هفته آخر شهریور ماه 1402 توانسته است رشد 0.52 درصدی را ثبت کند. این موضوع نشان دهنده این است که به طور کلی شرکت‌های کوچک بورسی در این هفته نسبت به شرکت‌های بزرگ و شاخص‌ساز از بازدهی بیشتری برخوردار بوده‌اند.

  افت سکه در هفته جاری

  در این هفته قیمت طلای گرمی در بازار داخلی با کاهش همراه بود. هر گرم طلای 18 عیار در هفته اخیر 0.74 درصد کاهش یافت و در حال حاضر به قیمت دو میلیون و 328 هزار تومان معامله می‌شود. این کاهش قیمت در حالی رخ می‌دهد که بهای سکه در بازه زمانی فوق با کاهش قیمت قابل توجهی روبه‌رو شده است. قیمت هر سکه که در چهارشنبه هفته قبل حدود 28 میلیون و 400 هزار تومان بود، در این هفته با حدود 747 هزار تومان کاهش همراه شد و به 27 میلیون و 555 هزار تومان رسید. این به معنای آن است که قیمت سکه امامی در هفته چهارم شهریور ماه 1402، کاهش 2.99 درصدی داشته است.

  صندوق های درآمد ثابت چقدر سود دادند؟

  در این هفته نیز صندوق‌های درآمد ثابت به رشد آهسته و پیوسته خود ادامه دادند. صندوق درآمد ثابت کیان در بازه یک هفته‌ای 0.42 درصد رشد داشت. زمانی که قیمت دلار در بازارها با افت روبرو می‌شود، صندوق‌های درآمد ثابت به یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه گذاری تبدیل می‌شوند.

  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته چهارم شهریور 1402

  در بالا به بررسی بازارهای مختلف پرداختیم و بازدهی هر یک را نیز ذکر کردیم. پرسودترین بازار این هفته در میان گزینه‌های مورد بررسی را می‌توان صندوق درآمد ثابت کیان و شاخص هم وزن دانست. یکی از راهکارهای سرمایه گذاری در چنین شرایطی آن است که دست به متنوع‌سازی سرمایه گذاری بزنیم و به این نحو علاوه بر مقابله با تورم امکان رشد بیش از تورم را نیز داشته باشیم.

  تازه‌ترین‌ها