پرسودترین بازار هفته آخر سال 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 108
  • 0
  پرسودترین بازار هفته آخر سال 1401

  بهای هر گرم طلای 18 عیار که در هفته قبل به 2 میلیون و ۲۷۹ هزار تومان رسیده بود، در انتهای هفته جاری به 2 میلیون و ۳۱۵ هزار تومان صعود کرد.

  در آخرین هفته سال 1401 بازارهای سرمایه گذاری عملکرد متفاوتی داشتند. دلار در این هفته افت کرد و با کاهش قیمت همراه بود. با این حال، قیمت طلا و سکه امامی رشد کرد و بازار سهام نیز صعود اندکی را تجربه کرد. در این مطلب به بررسی تحولات بازارهای سرمایه گذاری در هفته آخر سال 1401 می‌پردازیم و بازدهی هر یک از بازارها را نیز بررسی خواهیم کرد. در نهایت، پرسودترین بازار هفته آخر 1401 را معرفی می‌کنیم.

  افت دلار به کانال ۴۶ هزار تومانی

  در این هفته قیمت دلار با کاهش زیادی همراه بود. بهای هر دلار بازار آزاد که در پایان هفته پیش به قیمت 49 هزار و 800 تومان معامله می‌شد، در این هفته افت کرد و به ۴۶ هزار و ۵۰۰ تومان افت کرد. به این ترتیب، قیمت دلار در هفته جاری ۶.۶ درصد کاهش یافته است. این افت قیمت روی دارایی‌های دیگری مانند طلای گرمی نیز تاثیر گذاشت. یکی از عوامل مهم در افت قیمت دلار هفته جاری، سیگنال‌های مربوط به بهبود روابط سیاسی و رفع برخی مشکلات پیش آمده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود.

  بازگشت بازار سهام به کانال 1.8 میلیون واحدی

  در این هفته بازار سهام رشد خوبی را شاهد بود. شاخص کل بازار سهام که در هفته قبل وارد کانال 1.8 میلیونی شده بود، در این هفته یک بار به کانال 1.7 میلیونی عقب‌نشینی کرد اما بعد دوباره به سطح 1.8 میلیون واحد بازگشت. در پایان این هفته شاخص کل بازار سهام به حدود یک میلیون و 821 هزار واحد رسید که در مقایسه با هفته پیش حدود 0.2 درصد رشد کرده است. این در حالی است که شاخص هم وزن بازار سهام در این هفته از حدود 545 هزار واحد به بیش از 554 هزار واحد رسیده است. این به معنی آن است که شاخص هم وزن بازار سهام در این هفته 1.56 درصد افزایش پیدا کرده است.

  مقایسه رشد شاخص هم وزن و شاخص کل نشان می‌دهد در این هفته رشد شاخص هم وزن بالاتر از شاخص کل بوده است. در واقع، به طور کلی در هفته جاری بازدهی شرکت‌های کوچک‌تر بورسی بزرگ‌تر از شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی بوده است.

  کاهش قیمت طلا با افت فشار دلار

  همان طور که اشاره کردیم، در این هفته قیمت دلار در بازار آزاد با کاهش همراه بود اما برخلاف هفته‌های قبل این موضوع باعث نشد قیمت سکه در بازار افت کند. بهای هر گرم طلای 18 عیار که در هفته قبل به 2 میلیون و ۲۷۹ هزار تومان رسیده بود، در انتهای هفته جاری به 2 میلیون و ۳۱۵ هزار تومان صعود کرد. به این ترتیب، قیمت هر گرم طلای 18 عیار در این هفته حدود ۱.۵۷ درصد افزایش داشته است.

  بهای سکه امامی نیز در این هفته با افزایش روبرو شد. هر سکه امامی که در پایان هفته قبل 27 میلیون و 505 هزار تومان معامله می‌شد، در این هفته به 28 میلیون و ۸۰۱ هزار تومان رسیده است. به این ترتیب، سکه امامی در هفته جاری سکه امامی ۳.۹۵ درصد رشد داشته است.

  اصلی‌ترین عامل رشد طلا در این هفته را می‌توان رشد قیمت جهانی فلز زرد و احتمال پیش آمدن یک بحران اعتباری در جهان دانست. قیمت هر اونس طلا در ۷ روز اخیر بیش از ۸۹ دلار بالا رفته و در حال حاضر حدود ۱۹۲۰ دلار معامله می‌شود. در واقع، اونس طلا در این بازه زمانی ۴.۸۷ درصد بالا رفته است.

  پرسودترین بازار هفته آخر سال 1401

  همان طور که اشاره کردیم، در این هفته قیمت دلار در بازار آزاد با افت روبرو بود. با این حال، قیمت طلا به دلیل رشد قابل توجه قیمت جهانی آن روندی صعودی طی کرد. پرسودترین بازار هفته آخر سال ۱۴۰۱ نیز سکه است چرا که قیمت آن بیش از سایر گزینه‌ها صعود کرده است.