پرسودترین بازار هفته اول آبان 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 156
  • 0
  پرسودترین بازار هفته اول آبان 1401

  با توجه به سطح بالای تورم و آسیب‌های اقتصادی آن، توصیه ما این است که متنوع‌سازی را در سرمایه گذاری رعایت کنید. در واقع بهتر است بخشی از دارایی خود را در گزینه‌های کم‌ریسکی مانند صندوق‌های درآمد ثابت قرار دهید و بخش دیگر را در گزینه‌هایی مانند صندوق طلا سرمایه گذاری کنید.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه گذاری با افت و خیز همراه بودند. در این هفته، دلار با افزایش روبرو شد و همگام با آن طلا هم رشد کرد. از سوی دیگر، بازار سهام در این بازه زمانی وضعیت خوبی نداشت و به کانال پایین‌تر افت کرد. در این مطلب به بررسی تحولات بازارهای سرمایه گذاری هفته اول آبان 1401 می‌پردازیم و پرسودترین بازار را نیز معرفی خواهیم کرد.

  تحولات دلار در هفته جاری

  در هفته‌ جاری بهای دلار در بازار آزاد با افزایش روبرو شد. قیمت دلار که در پایان هفته پیش 32 هزار و 620 تومان بود، در این هفته به کانال 33 هزار تومانی وارد شد و در همین عدد هفته را به پایان برد. به این ترتیب، بهای دلار در مقایسه با پایان هفته پیش 1.2 درصد رشد کرده است. رشد قیمت دلار که همگام با افزایش ابهامات در آینده برجام رخ می‌دهد، می‌تواند روی قیمت برخی دارایی‌ها مانند طلا تاثیر بگذارد.

  افت بازار سهام به کانال 1.2 میلیون تومانی

  این هفته سایه‌های نااطمینانی در بورس بسیار گسترده بود. در هفته‌ای که سپری شد، بازار سهام وضعیت خوبی نداشت. شاخص کل بورس که در پایان هفته پیش عدد یک میلیون و 310 هزار واحدی را نشان می‌داد، در پایان این هفته به یک میلیون و 241 هزار واحد افت کرد. این اعداد و ارقام به معنای آن است که شاخص کل بازار در این هفته 5.3 درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر، نگاهی به شاخص هم وزن نشان می‌دهد که این شاخص نیز افت زیادی را تجربه کرده است. این شاخص که در پایان هفته پیش 378 هزار و 594 واحد بود، در پایان این هفته به 361 هزار و 360 واحد رسید. به این ترتیب، شاخص هم وزن بازار سهام در این هفته 4.55 درصد افت کرده است.

  مقایسه افت شاخص کل و شاخص هم وزن نشان می‌دهد که گرچه هر دو بازار بازدهی منفی داشته‌اند، وضعیت شاخص کل بدتر بوده است. این به معنای آن است که شرکت‌های بزرگ‌تر در این هفته وضعیت بدتری در مقایسه با شرکت‌های کوچک‌تر بورسی داشته‌اند.

  کارنامه طلا در هفته نخست آبان

  در بالا اشاره کردیم که قیمت دلار در این هفته با افزایش همراه بود. همین موضوع روی بهای فلز زرد هم تاثیر گذاشت. در هفته جاری، قیمت هر گرم طلای 18 عیار 21 هزار تومان بالا رفت و به یک میلیون و 362 هزار تومان رسید. به این ترتیب، قیمت هر گرم طلا در هفته جاری 1.6 درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر، هر سکه امامی نیز 124 هزار تومان نسبت به پایان هفته قبل گران‌تر شد و دوباره به کانال 15 میلیون تومانی بازگشت. هر سکه امامی در حال حاضر 15 میلیون و 18 هزار تومان معامله می‌شود و در این هفته 0.8 درصد رشد داشته است.

  افزایش قیمت طلا در داخل در شرایطی رخ می‌دهد که قیمت جهانی این فلز گرانبها نیز بالا رفته است. هر اونس طلا در این هفته 34 دلار افزایش یافت و به هر اونس 1662 دلار رسید. به این ترتیب قیمت جهانی طلا نیز در این بازه زمانی 2.1 درصد رشد داشته است.

  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته اول آبان 1401

  همان طور که دیدیم، در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه گذاری عملکرد متفاوتی داشتند. بازار سهام در این هفته هم با افت قابل توجهی روبرو شد اما طلا صعود کرد. هنوز اخبار چندانی از مذاکرات احیای برجام وجود ندارد و تورم ماهانه مهر ماه نیز نشانه‌هایی مبتنی بر رشد بیشتر قیمت‌ها داشت. با همه این حرف‌ها هنوز گمانه‌زنی‌هایی در مورد احتمال مذاکرات در میانه آبان مطرح است. با توجه به سطح بالای تورم و آسیب‌های اقتصادی آن، توصیه ما این است که متنوع‌سازی را در سرمایه گذاری رعایت کنید. به این ترتیب، بخشی از دارایی خود را در گزینه‌های کم‌ریسکی مانند صندوق درآمد ثابت کیان یا صندوق ندای ثابت کیان قرار دهید و بخشی دیگر را در سرمایه گذاری‌های پرریسک‌تری مانند صندوق سکه طلا کیان قرار دهید. به این ترتیب برای دو احتمال برجام و عدم احیای آن آماده شده‌اید و ریسک خود را کم کرده‌اید. برای این که بدانید چقدر از سرمایه خود را در طلا و چقدر را در صندوق‌های درآمد ثابت سرمایه گذاری کنید به یک اصل مهم توجه کنید؛ یعنی روحیه خود و میزان ریسک‌پذیری یا ریسک‌گریزی‌تان را بشناسید. برای این کار می‌توانید از آزمون ریسک‌سنجی هم استفاده کنید.

  تازه‌ترین‌ها