پرسودترین بازار هفته اول آبان 1402

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 276
  • 0
   پرسودترین بازار هفته اول آبان 1402

  در هفته اول آبان ماه 1402 صندوق با درآمد ثابت کیان پرسودترین بازار بوده است.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه گذاری بازدهی متفاوتی داشتند. در این هفته، سکه امامی با رشد همراه بود. دلار هم با افت و خیز روبرو شد. بورس نیز وضعیت دوگانه‌ای داشت. شاخص کل با رشد روبرو شد اما شاخص هم وزن افت کرد. در ادامه به بررسی تحولات بازارهای مختلف می‌پردازیم و بازدهی هر بازار را نیز محاسبه می‌کنیم. در نهایت نیز پرسودترین بازار هفته اول آبان ماه را معرفی خواهیم کرد.

  کاهش قیمت دلار در هفته اول آبان ماه

  در هفته اول آبان ماه قیمت دلار آمریکا کمی کاهش پیدا کرد. در چهارشنبه هفته گذشته قیمت دلار در بازار آزاد 51 هزار و 300 تومان معامله شده بود، این در حالی است که در این هفته قیمت دلار به 51 هزار و 150 تومان رسید. با این حساب، قیمت دلار در هفته اول آبان ماه نسبت به هفته قبل کاهش حدودا 0.29 درصدی نشان می‌دهد.

  افت شاخص کل در هفته اول آبان

  در هفته جاری بورس با افت روبرو شد. در پایان معاملات روز چهاشنبه این هفته، شاخص کل روی عدد 2 میلیون و 2 هزار واحد متوقف شد. این در حالی است که شاخص کل بازار سهام در پایان هفته چهارم مهر ماه روی عدد 2 میلیون و 23 هزار واحد بسته شده بود. با توجه به این اعداد می‌توان دریافت که شاخص کل بازار سهام در هفته گذشته 1.06 درصد کاهش یافته است.

  این موضوع در حالی است که در هفته اول آبان ماه شاخص هم‌وزن بازار کاهش کمتری نسبت به شاخص کل بازار داشته است. شاخص هم‌وزن در این هفته با کاهش 0.92 درصدی روبرو شد و به عدد 676 هزار و 725 واحد رسید. با توجه به میزان کاهش شاخص کل و شاخص هم‌وزن بازار سهام می‌توان دریافت که در هفته جاری، به طور کلی قیمت سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و شاخص ساز افت بیشتری نسبت به سهام شرکت‌های کوچک‌تر داشته‌اند.

  رشد قیمت سکه در هفته اول آبان

  قیمت سکه در دو هفته گذشته رشد ملایمی داشت و در هفته اول آبان ماه به دلیل رشد قیمت جهانی طلا از 29 میلیون و 340 هزار تومان هم عبور کرد. این در حالی است که قیمت سکه امامی در چهارشنبه هفته گذشته در بازار آزاد حدود 29 میلیون و 251 هزار تومان معامله شده بود. در نتیجه قیمت سکه در هفته اول آبان ماه نسبت به هفته چهارم مهر رشد 0.3 درصدی را تجربه کرده است.

  صندوق درآمد ثابت چقدر سود داد؟

  صندوق درآمد ثابت کیان در هفته گذشته به بازدهی آهسته و پیوسته خود ادامه داد. در انتهای این هفته صندوق درآمد ثابت کیان با رشد 0.45 درصدی نسبت به چهارشنبه هفته گذشته روبرو شد.

  بازدهی بازارهای مختلف در هفته اول آبان 1402 (درصد)
  بازدهی بازارهای مختلف در هفته اول آبان 1402 (درصد)

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته اول آبان 1402

  همان طور که گفتیم در هفته اول آبان ماه 1402 بهای دلار کاهش یافت. قیمت سکه نیز در این هفته با افزایش روبرو بود و 0.3 درصد نسبت به هفته گذشته افزایش پیدا کرد. شاخص کل و شاخص هم وزن بازار سهام نیز شاهد افت بودند. در این میان، صندوق درآمد ثابت کیان رشد خود را ادامه داد و در پایان معاملات روز چهارشنبه نسبت به هفته گذشته رشد 0.45 درصدی را تجربه کرد. صندوق درآمد ثابت کیان بهترین گزینه این هفته در میان بازارهای مورد بررسی ما است. به طور کلی در شرایط فعلی، می‎توان گزینه‌های سرمایه گذاری مختلفی را در نظر گرفت و اقدام به متنوع‌سازی سرمایه کرد.