پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته اول آذر 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 235
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته اول آذر 1400

  دیروز (چهارشنبه) در پی انتشار خبرهای مربوط به آینده احیای برجام، دلار وارد کانال 29 هزار تومانی شد. در پایان پنجشنبه این هفته بهای دلار در بازار آزاد 29110 تومان معامله شد که نسبت به پنجشنبه هفته گذشته رشد 3.3 درصدی نشان می‌دهد. با این حال، همه بازارها به صورت لحظه‌ای از رشد دلار تبعیت نکردند.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه‌گذاری شاهد اتفاقات مهمی بودند. مهمترین این رویدادها را می‌توان صعود دلار به کانال 29 هزار تومانی دانست. رشد قیمت دلار که در پی انتشار خبرهایی در خصوص آینده مذاکرات رخ داد، بر بازارهای گوناگون اثری متفاوت گذاشت. در ادامه به بررسی بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری در هفته اول آذر 1400 می‌پردازیم و پرسودترین آنها را معرفی می‌نماییم.

  ورود دلار به کانال 29 هزار تومانی

  روز چهارشنبه دلار بار دیگر به سقف خود از ابتدای سال جاری رسید. در پی انتشار خبرهای نه چندان مثبت در خصوص آینده احیای برجام، دلار وارد کانال 29 هزار تومانی شد و در بالاترین سطح خود به 29300 تومان هم رسید. در پنجشنبه این هفته بهای دلار در بازار آزاد 29110 تومان معامله شد که نسبت به پنجشنبه هفته گذشته رشد 3.3 درصدی یافته است. با این حال، همه بازارها به صورت لحظه‌ای از رشد دلار تبعیت نکردند. بورس در این هفته همچنان با نااطمینانی روبرو بود، اما طلا از این افزایش استقبال کرد.

  ورود قرمز بورس به آخرین ماه پاییز

  همان طور که گفتیم بورس در این هفته هم بازدهی منفی تجربه کرد. شاخص کل این بازار مهم کشور در پایان هفته جاری به یک میلیون و 394 هزار واحد رسید که در مقایسه با هفته گذشته افت 1.18 درصدی داشته است. از سوی دیگر، شاخص هم وزن نیز همین روند را دنبال کرد و در پایان هفته به 383 هزار واحد نزول کرد. بر این اساس، شاخص هم وزن بورس نیز در طول هفته جاری 0.85 درصد افت کرده است. مقایسه افت شاخص کل و هم وزن به ما نشان می‌دهد که در هفته اول آذر 1400، شرکت‌های کوچک‌تر بورسی کمتر از شرکت‌های بزرگ زیان کرده‌اند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد با توجه به افزایش قیمت دلار در روز پایانی هفته بتوانیم به مرور شاهد صعود بازار سهام باشیم. این اتفاق تا حدودی در گرو کمرنگ شدن سایه‌های نااطمینانی در بورس است.

  بیشتر بخوانید: پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری 8 ماه ابتدایی سال

  پیروی طلا از رشد قیمت دلار

  در هفته جاری طلا برخلاف بورس در بازار داخلی با رشد قیمت روبرو شد. البته باید بگوییم که قیمت طلا نسبت به بازارهایی مانند سهام سریع‌تر با افزایش دلار همگام می‌شود، در حالی که بورس به انتظارات ارتباط دارد. در پایان این هفته و با توجه به پیشروی دلار به کانال 29 هزار تومانی، قیمت هر گرم طلای 18 عیار به حدود یک میلیون و 250 هزار تومان رسید که در مقایسه با پنجشنبه هفته گذشته 0.8 درصد رشد کرده است. قیمت هر سکه امامی نیز در بازار به 12 میلیون و 571 هزار تومان رسیده که در مقایسه با پایان هفته گذشته 0.74 درصد رشد کرده است.

  رشد قیمت طلا در بازار داخلی در شرایطی صورت می‌گیرد که قیمت هر اونس طلا نسبت به هفته گذشته افت زیادی یافته است. بهای هر اونس طلا در حال حاضر در بازارهای جهانی حدود 1792 دلار است که در مقایسه با هفته پیش 3.5 درصد افت کرده است. با این حساب، رشد قیمت طلا در داخل به واسطه رشد دلار در بازار آزاد صورت گرفته است.

  بیشتر بخوانید: نکات مهم تورمی آبان ماه

  پرسودترین سرمایه‌گذاری هفته اول آذر

  همان طور که از مقایسه آمار و ارقام مشخص است، یشترین بازدهی در هفته اول آذر 1400 متعلق به دلار بوده است. پس از آن نیز طلا و سکه قرار دارند. با این حال، ممکن است در هفته آینده بر اساس خبرهای مذاکرات تغییراتی در بازارها رخ دهد. در صورت باقی‌ماندن دلار در این سطوح رشد بازار سهام در هفته‌های آینده چندان هم دور از انتظار نخواهد بود.