پرسودترین بازار هفته اول آذر ۱۴۰۱

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 161
  • 0
  پرسودترین بازار هفته اول آذر ۱۴۰۱
  سکه امامی تک فروشی که در هفته گذشته به قیمت 16 میلیون و 325 هزار تومان خرید و فروش می‌شد، در پایان این هفته با افزایش 329 هزار تومانی به 16 میلیون و 654 هزار تومان رسید.

  در هفته‌‌ای که گذشت بازارهای سرمایه گذاری تغییرات چندانی نداشتند. با این حال شاخص هم وزن بازار سهام توانست به رشد خود ادامه دهد. قیمت طلا نیز در آخرین روز هفته با افزایش همراه بود. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در این هفته می‌پردازیم و پرسودترین بازار را نیز معرفی خواهیم کرد.

  افت و خیز کم دلار در هفته اول آذر

  در هفته‌ای که گذشت، بهای دلار در بازار آزاد تفاوت چندانی پیدا نکرد. قیمت این ارز معتبر که در پایان هفته گذشته به قیمت 35 هزار و 250 تومان معامله می‌شد، در این هفته رشد خاصی را تجربه نکرد و در نهایت به قیمت 35 هزار و 300 تومان رسید. این تغییرات قیمت به معنای آن است که دلار در این هفته تنها 0.14 درصد بازدهی داشته است. البته به نظر می‌رسد با توجه به مشخص نشدن سرانجام برجام، بازار بتواند در هفته‌های آینده از اخبار آن تاثیر بپذیرد.

  شروع خوب آذر برای شرکت‌های کوچک بورسی

  در هفته‌ای که گذشت بازار سهام شرایط متفاوتی داشت. شاخص کل بازار که در پایان هفته پیش حدود یک میلیون و 414 هزار واحد قرار داشت، در این هفته با افت روبرو شد و تا پایان هفته به یک میلیون و 410 هزار واحد رسید. این افت اندک به معنای آن است که شاخص کل بازار سهام در این هفته 0.2 درصد کاهش داشته است.

  این در حالی است که شاخص هم وزن در این هفته با رشد روبرو شده است. شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل 401 هزار و 466 واحد بود، در پایان این هفته با افزایش 5836 واحدی به 407 هزار و 302 واحد رسید. این افزایش به معنای آن است که شاخص هم وزن در این هفته 1.45 درصد رشد داشته است.


  اگر رشد شاخص کل و شاخص هم وزن را با هم مقایسه کنیم، مشخص می‌شود که شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی به طور کلی در این هفته بازدهی خوبی نداشته‌اند و افت کرده‌اند. این در حالی است که شرکت‌های کوچک‌تر بورسی به طور کلی بازدهی مثبتی ثبت کرده‌اند. بنابراین در این هفته برخی شرکت‌های کوچک بورسی را می‌توان برندگان بزرگ این روزهای بازار به حساب آورد.

  درخشش کم‌رمق طلا در هفته اول آذر

  در این هفته قیمت طلا در بازارهای داخلی با افزایش روبرو بود. بهای هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته پیش حدودا یک میلیون و 486 هزار تومان بود، در پایان این هفته 17800 تومان افزایش یافت و به حدود یک میلیون و 503 هزار تومانی رسید. در واقع، قیمت هر گرم طلا در این هفته 1.2 درصد افزایش پیدا کرد. این افزایش در حالی رخ می‌دهد که سکه امامی نیز در هفته جاری گران‌تر شده است. سکه امامی تک فروشی که در هفته گذشته به قیمت 16 میلیون و 325 هزار تومان خرید و فروش می‌شد، در پایان این هفته با افزایش 329 هزار تومانی به 16 میلیون و 654 هزار تومان رسید. به این ترتیب هر سکه امامی در این هفته بازدهی 2 درصدی داشته است.


  افزایش بهای سکه و طلا در شرایطی صورت می‌گیرد که قیمت جهانی طلا در این هفته اندکی کاهش داشته است. بهی هر اونس طلا در روز پنجشنبه این هفته نسبت به پنجشنبه هفته پیش 0.25 درصد افت کرده است و در حال حاضر حدود 1756 دلار معامله می‌شود.

  پرسودترین بازار هفته اول آذر 1401

  در این مطلب به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در هفته جاری پرداختیم. همان طور که از مقایسه آمار و ارقام بالا مشخص است، در این هفته سکه امامی و شرکت‌های کوچک بورسی بیشترین بازدهی را داشته‌اند و پرسودترین بازار هفته اول آذر 1401 به حساب می‌آیند.

  با توجه به این که هنوز عواملی مانند احیای برجام نامشخص مانده‌اند، یکی از استراتژی‌های سرمایه گذاری مناسب به خصوص برای کسانی که با بازارها آشنایی زیادی ندارند این است که بخشی از دارایی خود را در صندوق‌های کم‌ریسک مانند صندوق درآمد ثابت کیان یا صندوق ندای ثابت کیان قرار دهند و بخشی دیگر از دارایی را نیز در صندوق‌هایی مانند صندوق سکه طلا کیان، صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان سرمایه گذاری کنند. برای این که میزان روحیه ریسک پذیر یا ریسک گریز و سطح آن را بشناسید، می‌توانید از آزمون سنجش ریسک استفاده کنید و از نتایج آن در سرمایه گذاری خود استفاده کنید.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها