بهترین بازار سرمایه گذاری هفته اول اسفند 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 307
  • 0
  بهترین بازار سرمایه گذاری هفته اول اسفند 1400

  آغاز عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین روی بازارهای سرمایه‌گذاری دنیا تاثیر گذاشته است. در این میان بهای فلزات قیمتی نیز افزایش پیدا کرده است.

  در هفته‌ای که گذشت، تحولات مهمی در جهان رخ داد که روی بازارها تاثیر زیادی گذاشت. دلار در هفته جاری با نوساناتی همراه بود و در روزهای ابتدایی هفته روندی کاهشی داشت اما در روزهای بعدی قیمت آن بار دیگر تا حدودی بالا رفت. بهای جهانی طلا نیز با تحولات اروپا به شدت افزایش یافت. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری در هفته اول اسفند می‌پردازیم و بهترین بازار را معرفی می‌کنیم.

  تحولات دلار در هفته جاری

  در این هفته دلار تحولات مختلفی را پشت سر گذاشت. از ابتدای هفته جاری با پدیدار شدن نشانه‌های بیشتری از احیای برجام و افزایش امیدوارها نسبت به آن، بهای دلار در بازار آزاد رو به کاهش گذاشت و حتی به نیمه کانال 25 هزار تومان هم افت کرد. با این حال، این افت خیلی طول نکشید و روز بعد دلار بار دیگر وارد کانال 26 هزار تومانی شد. با مطرح شدن بحث‌های جدید در این خصوص و گمانه‌زنی‌های بیشتر قیمت دلار کمی در کانال 26 هزار تومانی پیش رفته و در حال حاضر به 26 هزار و 340 تومان رسیده است. این به معنای آن است که دلار در این هفته با افزایش اندک 0.6 درصدی روبرو شده است.

  به نظر می‌رسد در روزهای آتی اخبار بیشتری در خصوص احیای برجام برسد و اگر حواشی جنگ اوکراین و روسیه روی این موضوع تاثیر نگذارد، در هفته آتی ممکن است تکلیف احیای برجام مشخص شود. در این شرایط قیمت دلار از آن تاثیر خواهد پذیرفت.

  هفته اول اسفند به کام شرکت‌های کوچک‌تر بورس

  در هفته‌ای که سپری شد، بورس رشد اندکی نسبت به هفته قبل تجربه کرد. شاخص کل که در پایان هفته قبل حدود یک میلیون و 282 هزار واحد بود در این هفته با 6 هزار واحد افزایش به یک میلیون و 288 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن نیز از 325 هزار واحد به 330 هزار واحد اوج گرفت. به این ترتیب، شاخص کل بازار سهام در این هفته 0.46 درصد و شاخص هم وزن 1.54 درصد رشد کردند. مقایسه میزان رشد شاخص کل و رشد شاخص هم وزن نشان می‌دهد که به طور کلی شرکت‌های کوچک بورسی بهتر از شرکت‌های بزرگ عایدی داشته و رشد کرده‌اند. با توجه به افت چشمگیر شاخص هم‌وزن در 11 ماه ابتدایی سال، این شرکت‌ها در صورت بهبود نااطمینانی موجود می‌توانند شاهد صعود خوبی باشند.

  رشد طلا با عملیات نظامی روسیه

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت طلا در جهان افزایش یافت. همان طور که در مطالب قبل هم بیان کرده‌ایم، بهای فلز زرد در ایران به دو عامل قیمت دلار در بازار داخلی و قیمت جهانی طلا ارتباط دارد. همان طور که در ابتدای متن اشاره کردیم، قیمت دلار در این هفته در مقایسه با هفته پیش اندکی افزایش یافت. در کنار این موضوع، حمله نظامی روسیه به اوکراین و افزایش تنش‌ها در اروپا و جهان نیز موجب رشد قیمت جهانی طلا شد. قیمت هر اونس طلا امروز تا 1974 دلار هم رسید اما در ادامه و پایان روز پنجشنبه به نزدیکی 1900 دلار بازگشت. این عوامل موجب شدند بازار طلا در ایران هم شاهد رشد قیمت باشد.

  در بازار داخلی، قیمت هر گرم طلای 18 عیار که در پایان پنجشنبه قبل به حدود یک میلیون و 205 هزار تومان رسیده بود، در پایان این هفته با افزایش 25200 تومانی به یک میلیون و 230 هزار تومان رسید. به این ترتیب در هفته اخیر طلای گرمی 2 درصد رشد داشته است. هر سکه امامی نیز در این هفته با افزایش 221 هزار تومانی همراه بود و به قیمت 12 میلیون و 169 هزار تومان معامله شد. در واقع سکه امامی در مقایسه با هفته پیش 1.8 درصد رشد داشته است.

  پرسودترین بازار هفته اول اسفند

  همان طور که از بازدهی بازارها برمی‌آید، پرسودترین بازارهای این هفته را می‌توان طلا و شاخص هم وزن دانست. اگر در هفته آینده تکلیف برجام مشخص شود و طرفین به توافق دست پیدا کنند، همگام با افت دلار عاملی برای کاهش طلا نیز پدیدار خواهد شد. البته نباید در این بین از شدت گسترش نااطمینانی و جنگ در جهان نیز غافل شد زیرا ممکن است جنگ روسیه و اوکراین تبعات ناخوشایند بیشتری در پی داشته باشد. از سوی دیگر، دستیابی به احیای برجام می‌تواند برخی سهام بورسی را رشد دهد. به این ترتیب، باید منتظر تحولات روزهای آتی بود و خبرها را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار داد.