پرسودترین بازار هفته اول بهمن 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 174
  • 0
  پرسودترین بازار هفته اول بهمن 1401

  در این هفته، طلا و دلار بالاترین بازدهی را در میان بازارهای مورد بررسی ما داشتند. هنگام رشد دلار، تقاضا برای خرید سکه بالا می‌رود و همین موضوع باعث حباب می‌شود.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه گذاری نوسان متفاوتی داشتند. در این هفته قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش روبرو شد و سکه نیز کمی بالاتر رفت. بورس نیز افت کرد. در ادامه به بررسی تحولات بازارهای مختلف در هفته جاری می‌پردازیم و بازدهی آنها را محاسبه می‌کنیم. در نهایت نیز پرسودترین بازار هفته اول بهمن را معرفی خواهیم کرد.

  تحولات دلار در هفته اول بهمن

  در هفته اول بهمن قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش روبرو شد. بهای هر دلار که در پایان هفته قبل به 42 هزار و 850 تومان رسیده بود، در پایان این هفته به 44450 تومان تومان هم رسید. این به معنای آن است که قیمت هر دلار در بازار آزاد در طول هفته جاری ۳.۷ درصد رشد داشته است. رشد دلار در شرایطی رخ می‌دهد که در ابتدای هفته گذشته بازار دلار التهاب کمتری را تجربه می‌کرد. با این حال، در اواخر هفته شرایط به نحوی پیش رفت که قیمت دلار روندی افزایشی طی کرد. نااطمینانی‌های اقتصادی در کنار دشوارتر شدن احیای برجام از جمله عوامل رشد قیمت دلار در بازار آزاد به حساب می‌آیند. رشد دلار در بازار آزاد که در اواخر این هفته شدت گرفت، روی قیمت طلا و سکه هم تاثیر گذاشت.

  افت بازار سهام در هفته جاری

  در این هفته وضعیت بازار سهام چندان جالب نبود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته قبل یک میلیون و 689 هزار واحد بود، در این هفته با افت 77 هزار واحدی به یک میلیون و 612 هزار واحد کاهش یافت. به این ترتیب، شاخص کل بازار سهام در این هفته 4.6 درصد افت کرده است. این در حالی است که نگاهی به شاخص هم وزن نشان می‌دهد که این شاخص هم افت کرده است. شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل 526 هزار و 187 واحد بود، در آخر هفته جاری به 512 هزار و 491 واحد رسید. این افت به معنای آن است که شاخص هم وزن در این مدت 2.6 درصد کاهش یافته است. همان طور که دیده می‌شود بازار سهام در این هفته شرایط مساعدی نداشت اما با توجه به رشد دلار در آخر هفته باید منتظر روز شنبه ماند و دید بازار سهام چه شرایطی را تجربه خواهد کرد. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد آن است که اگرچه بازار سهام با افت روبرو بوده اما شاخص هم وزن افت کمتری نسبت به شاخص کل تجربه کرده است. در واقع، شرکت‎های کوچک‌تر بورسی کمتر از شرکت‌های بزرگ بازار سهام افت کرده‌اند.

  رشد طلا و سکه با اهرم دلار

  در هفته‌ای که گذشت بازار طلا در داخل کشور شرایط متفاوتی را پشت سر گذاشت. در اواسط هفته، قیمت دلار کاهش یافت و بهای طلا و سکه نیز همگام با آن نزولی شد اما در اواخر هفته مجددا بهای دلار بالا رفت و قیمت سکه را نیز افزایش داد. علاوه بر این، قیمت جهانی طلا نیز در هفته اخیر رشد کرد. هر گرم طلای 18 عیار در این هفته به 2 میلیون و ۱۱۸ هزار تومان رسید که نسبت به هفته قبل ۸۴ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. این به معنای آن است که قیمت هر گرم طلای 18 عیار در یک هفته اخیر ۴.۱ درصد رشد کرده است.

  این افزایش قیمت روی بهای سکه امامی هم تاثیر گذاشت. قیمت هر سکه امامی تک فروشی در این هفته به 24 میلیون و ۳۵۹ هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته قبل ۶۸۷ هزار تومان گران‌تر شده است. این به معنای آن است که سکه امامی در این هفته ۲.۹ درصد رشد کرده است. این در حالی است که قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی نیز در هفت روز گذشته رشد داشت. هر اونس طلا در پایان این هفته به 1937 دلار رسید که در مقایسه با هفته پیش 5.4 دلار افزایش نشان می‌دهد. به این ترتیب، اونس هم در یک هفته گذشته رشد اندک 0.28 درصدی داشته است.

  پرسودترین بازار هفته اول بهمن 1401

  در هفته‌ای که سپری شد، دلار شاهد تغییراتی بود. در میانه هفته دلار افت کرد اما در انتهای همین هفته بار دیگر شاهد رشد بود. در مجموع در این هفته، سکه امامی و دلار بالاترین بازدهی را در میان بازارهای مورد بررسی ما داشته‌اند. نکته مهمی که در چنین شرایطی، یعنی هنگام رشد دلار دیده می‌شود، تقاضای شدید افراد برای خرید سکه است. در این وضعیت، بسیاری از کسانی که پول زیادی برای سرمایه گذاری ندارند، معمولا رو به خرید سکه‌های کوچک مانند ربع سکه یا یکه گرمی می‌آورند. اما این سکه‌ها با حباب بزرگی روبرو هستند و خرید آنها به صرفه نیست. به همین دلیل نیز بهترین راه برای سرمایه گذاری در سکه با پول کم خرید صندوق‌های طلا مانند صندوق سکه طلای کیان است. علاوه بر این، پتانسیل‌های بازار سهام با توجه به رشد دلار وجود دارد که می‌تواند در شنبه مورد توجه قرار گیرد. در این شرایط، با توجه به عملکرد شاخص هم وزن، برای افراد ناآشنا به بازار و تا حدودی ریسک‌پذیر، صندوق‌هایی مانند صندوق شاخصی هم وزن کیان گزینه دیگری هستند که باید به تحولات آنها توجه کرد و در موقع مناسب در آنها سرمایه گذاری کرد.