پرسودترین بازار هفته اول تیر 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 197
  • 0
  پرسودترین بازار هفته اول تیر 1401

  قیمت سکه امامی در بازه هفتگی با رشد اندکی همراه شد. قیمت هر سکه امامی که در پایان هفته پیش به 15.6 میلیون تومان رسیده بود، در روزهای ابتدایی این هفته کاهش یافت

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف، عملکرد متفاوتی را پشت سر گذاشتند. در این هفته، چشم‌انداز جدیدی برای مذاکرات ایجاد شد که البته عملا چندان موثر واقع نشد. قیمت دلار در بازار آزاد نیز تا حدودی پایین رفت. با این حال، باید منتظر خبرهای بیشتر از فرجام مذاکرات ماند. افت قیمت دلار روی بازار طلا نیز تاثیر گذاشت. در ادامه تحولات بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف را در هفته اول تیر ماه مورد بررسی قرار می‌دهیم، بازدهی آنها را ذکر می‌کنیم و پرسودترین بازار این هفته را معرفی خواهیم کرد.

  تحولات دلار در بازار آزاد

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار در بازار آزاد دچار نوساناتی بود. قیمت این ارز که در پایان پنجشنبه هفته قبل در بازار به قیمت 31 هزار و 880 تومان معامله می‌شد، در طول هفته با افت روبرو شد و تا کانال 30 هزار تومانی پایین رفت. در این هفته زمزمه‌هایی از ادامه مذاکرات در قطر نیز اعلام شد. با این حال، این مذاکرات نتیحه خاصی در پی نداشت. به همین دلیل هم در پایان هفته بهای دلار در بازار دوباره رو به افزایش گذاشت و در نهایت هفته را در کانال 32 هزار تومانی و قیمت 32 هزار و 120 تومانی به انتها رساند. به این ترتیب، در این بازه زمانی یک هفته‌ای، قیمت دلار 0.75 درصد رشد یافت.

  افت بازار سهام در هفته اول تابستان

  در هفته اول تیر ماه، یعنی در بازه پایان یک تیر ماه تا هشتم تیر ماه سال جاری، بازار سهام با افت روبرو بود. در این بازه زمانی شاخص کل بازار سهام از یک میلیون و 533 هزار واحد به حدود یک میلیون و 514 هزار واحد افت کرد. به این ترتیب، شاخص کل در این یک هفته 1.3 درصد کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که شاخص هم وزن نیز در همین بازه زمانی از 422 هزار واحد به 421 هزار واحد کاهش یافت. به این ترتیب شاخص هم وزن نیز در همین مدت 0.2 درصد با افت همراه بوده است. مقایسه افت شاخص کل و هم وزن نشان می‌دهد در این هفته شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی با افت همراه بوده‌اند. این در حالی است که شرکت‌های کوچک‌تر و متوسط تقریبا ثابت مانده‌‍اند. یکی از دلایل این اتفاق می‌تواند گمانه‌زنی‌های برجام در این هفته و تشدید احتمال رکود جهانی بوده است.

  افت و خیزهای طلا در روزهای نخستین تابستان

  قیمت طلا در این هفته تابع نوسانات دلار در بازار آزاد بود. بهای هر گرم طلای 18 عیار در بازار داخلی، در روزهای ابتدایی هفته با افت همراه بود و حتی تا یک میلیون و 337 هزار تومان هم کاهش پیدا کرد. اما با نزدیک شدن به انتهای هفته قیمت طلا در بازار رو به افزایش گذاشت و در نهایت در پایان پنجشنبه به یک میلیون و 434 هزار تومان رسید. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که هر گرم طلای 18 عیار در این هفته 0.72 درصد کاهش داشته است.

  از سوی دیگر، قیمت سکه امامی در بازه هفتگی با رشد اندکی همراه شد. هر سکه امامی که در پایان هفته پیش به قیمت 15 میلیون و 559 هزار تومان رسیده بود، در روزهای ابتدایی این هفته همگام با افت قیمت دلار کاهش یافت. بهای هر سکه در میانه هفته حتی تا 14 میلیون و 222 هزار تومان هم رسید اما مجددا در انتهای هفته افزایش پیدا کرد و در نهایت به 15 میلیون و 602 هزار تومان رسید. به این ترتیب، در این هفته قیمت هر سکه امامی با رشد 0.28 درصدی همراه بوده است.

  تغییرات قیمت طلا در بازار داخلی در شرایطی صورت می‌گیرد که قیمت طلا در بازار جهانی با افت همراه بوده است. بهای هر اونس طلا که در پایان پنجشنبه گذشته حدود 1827 دلار بود، در پایان این هفته به 1807 دلار رسید. این افت 20 دلاری به معنای افت 1.08 درصدی قیمت جهانی طلا در یک هفته اخیر است. به نظر می‌رسد اقدامات بانک‌های مرکزی کشورهایی مانند آمریکا و بالا بردن نرخ بهره توسط آنها روی افت قیمت جهانی در کوتاه مدت تاثیر گذاشته باشد.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته اول تیر ماه

  همان طور که از مقایسه بازدهی بازارهای مختلف در بالا مشخص می‌شود، سکه و دلار بالاترین رشد را در این هفته داشته‌اند. در هفته نخست تیر ماه 1401، قیمت دلار در روزهای ابتدایی هفته کاهش پیدا کرد و همین موضوع روی بازارهای دیگر هم تاثیر گذاشت. فرجام مذاکرات برجام می‌تواند سمت و سوی بازارها را مشخص کند.

  تازه‌ترین‌ها