پرسودترین بازار هفته اول خرداد 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 172
  • 0
  پرسودترین بازار هفته اول خرداد 1401

  با توجه به انتشار گزارش‌های شرکت‌های بورسی در روزهای جاری، وضعیت بورس در هفته آتی می‌تواند به شدت به آینده برجام و گزارش‌های شرکت‌های بورسی ارتباط داشته باشد.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه‌گذاری شاهد تغییرات چندانی نبودند. قیمت دلار در این هفته تفاوت زیادی پیدا نکرد و همین موضوع یکی از عواملی بود که باعث شد بازارهای دیگر هم تقریبا ثبات داشته باشند. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف می‌پردازیم و پرسودترین بازار هفته اول خرداد ماه را نیز معرفی می‌کنیم.

  تحولات قیمت دلار در بازار آزاد

  در هفته‌ای که سپری شد، قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش اندکی همراه بود. بهای هر دلار که در پایان هفته گذشته به قیمت 30 هزار و 180 تومان معامله می‌شد، تا پایان چهارشنبه این هفته به 30 هزار و 240 تومان افزایش یافت. با این حال از اواخر روز چهارشنبه با انتشار اخباری منفی در خصوص آینده برجام، بار دیگر قیمت دلار در بازار آزاد افزایش یافت. در پایان این هفته و در حال حاضر دلار به قیمت 30 هزار و 440 تومان معامله می‌شود که در مقایسه با هفته پیش 0.86 درصد رشد داشته است. باید منتظر هفته آینده ماند و دید این اخبار چه تاثیری روی بازارهای مختلف به ویژه بورس خواهد گذاشت.

  افت اندک بورس در آغاز خرداد

  در این هفته شاخص کل بورس هم با افت همراه بود. این شاخص در پایان هفته قبل حدود یک میلیون و 595 هزار واحد بود اما در پایان این هفته به یک میلیون و 564 هزار واحد رسید. به این ترتیب، در هفته‌ای که گذشت، شاخص کل بورس 1.9 درصد افت کرد. البته برخی از تحلیلگران حدس می‌زدند که با توجه به رشد هفته‌های اخیر بورس و رسیدن آن به سطح 1.6 میلیون واحدی احتمال اصلاح وجود دارد. با توجه به این که گزارش‌های شرکت‌های بورسی در روزهای جاری در حال انتشار هستند، وضعیت بورس در هفته بعد می‌تواند به شدت به آینده برجام و گزارش‌های شرکت‌های بورسی ارتباط داشته باشد. این در حالی است که شاخص هم وزن بورس هم در این بازه زمانی حدود 6 هزار واحد افت کرده و به حدود 437 هزار واحد رسیده است. این آمار و ارقام نشان می‌دهد شاخص هم وزن هم در این هفته با افت 1.3 درصدی روبرو بوده است.

  افت بیشتر شاخص کل در مقایسه با شاخص هم وزن به ما می‌گوید که شرکت‌های شاخص‌ساز و بزرگ بورسی در این هفته بیش از شرکت‌های کوچک‌تر و متوسط افت کرده‌اند. البته همان طور که گفتیم با توجه به گزارش‌های شرکت‌ها و گمانه‌زنی‌ها از آینده برجام این موضوع می‌تواند تغییر کند.

  رشد اندک طلا در هفته جاری

  در هفته اخیر قیمت طلا در بازار داخلی با رشد همراه بود. این افزایش قیمت را می‌توان ناشی از رشد دلار در بازار آزاد دانست. بهای هر گرم طلای ۱۸ عیار در این هفته ۳۳ هزار تومان رشد کرد و در انتهای هفته جاری به یک میلیون و ۳۸۹ هزار تومان رسید. این افزایش به معنای آن است که هر گرم طلا در این هفته ۲.۴ درصد رشد داشته است. هر سکه امامی هم در این هفته ۴۳۹ هزار تومان رشد کرد و به قیمت ۱۴ میلیون و ۵۳۱ هزار تومان معامله شد. هر سکه در این هفته ۳.۱ درصدی نصیب سرمایه گذاران خود کرد.

  این در حالی است که هر اونس طلا در بازار جهانی با ۶ دلار رشد در طول یک هفته همراه بود و ۰.۳۲ درصد در این مدت بالا رفت. بنابراین رشد طلا در ایران در این هفته را باید ناشی از افزایش دلار و گمانه زنی در خصوص تورم آتی دانست.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته اول خرداد 1401

  در بالا بازدهی بازارهای مختلف را در این هفته بررسی کردیم. همان طور که دیدیم بهترین بازار این هفته سکه بوده است. با این حال همچنان باید منتظر آینده برجام و انتظارات تورمی ماند.