پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته اول خرداد 1402

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 435
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته اول خرداد 1402

  در صورتی که هفته بعد تحولات و گشایش‌هایی در حوزه سیاسی صورت گیرد، ممکن است قیمت طلا و دلار هم تحت تاثیر قرار گیرد.

  در هفته اول خرداد ماه بازارهای سرمایه گذاری کارنامه متفاوتی داشتند. در این هفته، دلار و سکه با رشد روبرو شدند اما و شاخص کل نیز با صعود همراه شد. در ادامه به بررسی تحولات بازارهای سرمایه گذاری در هفته اول خرداد ماه می‌پردازیم و بازدهی هر بازار را نیز محاسبه می‌کنیم. در نهایت نیز پرسودترین بازار هفته اول خرداد 1402 را معرفی می‌کنیم.

  افت و خیز دلار در محدوده 51 هزار تومانی

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار در بازار آزاد با افت و خیز همراه بود. قیمت دلار که در هفته قبل به 51280 تومان رسیده بود، در طول هفته بین کانال‌های 51 و 52 هزار تومانی جابجا شد. در نهایت در اواخر روز چهارشنبه دلار به نیمه کانال 51 هزار تومانی بازگشت. در حالی که قیمت دلار در بازار آزاد در چهارشنبه در محدوده 52 هزار تومان بود، خبرهایی مبنی بر سفر سلطان عمان به ایران قیمت دلار را در بازار کاهش داد.

  رشد بازار سهام پس از اصلاح اردیبهشت

  در این هفته، بازار سهام با رشد روبرو شد. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته پیش در حدود دو میلیون و 321 هزار واحد قرار داشت، در پایان این هفته به نزدیکی دو میلیون و 346 هزار واحد افزایش یافت. این اعداد و ارقام به معنای آن است که شاخص کل در این مدت حدود 1.1 درصد رشد داشته است. این در حالی است که شاخص هم وزن در همین مدت شاهد رشد بیشتری بود. شاخص هم وزن بازار سهام که در پایان هفته قبل به 765 هزار واحد رسیده بود، در پایان این هفته به 792 هزار و 905 واحد رسید. به این ترتیب، شاخص هم وزن در این مدت 3.6 درصد بازدهی داشته است.

  بیشتر بودن بازدهی شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل این موضوع را نشان می‌دهد که شرکت‌های کوچک بورسی در این مدت بازدهی بهتری در مقایسه با شرکت‌های بزرگ‌تر داشته‌اند.

  رشد سکه امامی در هفته اول خرداد ماه

  در هفته اول خرداد ماه، قیمت طلا در بازار داخلی افزایش یافت. قیمت طلا که در پایان چهارشنبه هفته گذشته دو میلیون و 517 هزار تومان بود، در این هفته با افزایش 0.8 درصدی به دو میلیون و 536 هزار تومان رسید. این در حالی است که قیمت هر سکه امامی که در پایان چهارشنبه هفته قبل 30 میلیون و 451 هزار تومان بود، در چهارشنبه این هفته به 32 میلیون و 51 هزار تومان رسید. به این ترتیب، سکه امامی در این هفته بازدهی 5.25 درصدی را تجربه کرد.

  رشد قیمت سکه در ایران در حالی صورت گرفته است که قیمت جهانی طلا در این هفته حدود 24 دلار کاهش داشت و به نزدیکی 1960 دلار به ازای هر اونس رسید.

  بازدهی آهسته و پیوسته صندوق‌های درآمد ثابت

  صندوق درآمد ثابت کیان در این هفته 0.46 درصد سود عاید سرمایه گذاران خود کرد و به این ترتیب سود آهسته و پیوسته خود را ادامه داد.

  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته اول خرداد 1402

  همان طور که از مقایسه بازدهی بازارهای مختلف برمی‎آید، در این هفته سکه امامی بهترین بازدهی را در میان گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری تجربه کرد. البته قیمت سکه و دلار به هم ارتباط دارد و به این ترتیب، در صورتی که هفته بعد تحولات و گشایش‌هایی در حوزه سیاسی صورت گیرد، ممکن است قیمت طلا و دلار هم تحت تاثیر قرار گیرد. در شرایطی که نااطمینانی در حوزه‌هایی بالا است، سرمایه گذاران می‌توانند اقدام به متنوع‌سازی سرمایه گذاری کنند و دارایی خود را در گزینه‌های مختلف تقسیم کنند. برای این منظور افراد می‌توانند ابتدا اقدام به ارزیابی ریسک کرده و برحسب نتایج و میزان ریسک‌پذیری یا ریسک‌گریزی خود، بخشی از دارایی خود را در سهام یا صندوق‌های سهامی مانند آهنگ سهام کیان یا آوای سهام کیان قرار دهند، بخشی دیگر را در طلا یا صندوق طلا مانند صندوق طلای کیان جای دهند و بخشی دیگر را نیز در صندوق‌های درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت کیان بگذارند. این کار می‌تواند ریسک سرمایه گذاری افراد را پایین بیاورد.

  تازه‌ترین‌ها