پرسودترین بازار هفته اول دی ۱۴۰۱

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 205
  • 0
  پرسودترین بازار هفته اول دی ۱۴۰۱
  سکه امامی تک فروشی که در پایان هفته قبل حدود ۱۹ میلیون تومان معامله می‌شد، در این هفته تا 22 میلیون و 825 هزار تومان هم بالا رفت اما در حال حاضر در حدود ۲۲ میلیون و 700 هزار تومان قرار دارد.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه گذاری شاهد رشد قابل توجهی بودند. دلار در این هفته به شدت بالا رفت و قیمت سکه نیز در بازار افزایش چشمگیری پیدا کرد. بورس نیز روزهای مثبتی را پشت سر گذاشت و به خصوص در چهارشنبه شاهد بازاری سبز بود. در ادامه مطلب به مرور تحولات بازارهای سرمایه گذاری در هفته‌ای که سپری شد می‌پردازیم و بازدهی هر یک از بازارها را نیز محاسبه می‌نماییم. در پایان هم پرسودترین بازار هفته اول دی ماه را معرفی خواهیم کرد.

  رشد چشمگیر دلار در هفته اول دی ماه

  در هفته‌ای که سپری شد، قیمت دلار در بازار آزاد به شدت افزایش یافت. قیمت هر دلار که در پایان هفته پیش حدود 40 هزار و 150 تومان معامله می‌شد، در این هفته تا نیمه کانال 44 هزار تومانی هم رسید. با این حال در پنجشنبه بهای دلار بازار آزاد کمی کاهش پیدا کرد و اکنون در حدود ۴۲ هزار و ۷۸۰ تومان معامله می‌شود.

  این رشد قابل توجه نشان می‌دهد که دلار در هفته اول دی ماه ۶.۵ درصد رشد داشته است که رقم قابل توجهی است. از جمله دلایل این رشد قیمت را می‌توان نااطمینانی‌های اقتصادی، چشم‌انداز نامشخص از آینده برجام و افزایش تورم انتظاری دانست. رشد دلار روی سایر بازارها نیز تاثیر قابل توجهی گذاشت.

  عبور شاخص کل بازار از 1.6 میلیون واحد

  در هفته‌ای که گذشت، بازار سهام نیز رشد خوبی را شاهد بود. شاخص کل بازار سهام در پایان این هفته بیش از 151 هزار واحد نسبت به هفته پیش افزایش یافت و به حدود یک میلیون و 647 هزار واحد رسید. این رشد قابل توجه به معنی آن است که در هفته اول دی ماه شاخص کل بازار سهام 10.1 درصد رشد داشته است. از سوی دیگر، شاخص هم وزن بازار سهام نیز در این هفته افزایش قابل توجهی داشت. این شاخص با افزایش حدودا 35 هزار واحدی در مقایسه با هفته پیش به 480 هزار و 681 واحد رسید که در مقایسه با هفته پیش 7.8 درصد رشد نشان می‌دهد.


  مقایسه آمار و ارقام رشد شاخص کل و شاخص هم وزن نشان می‌دهد که در هفته‌ای که دلار رشد خوبی داشت، موتور بورس هم روشن شد و به طور کلی شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی رشد بهتری در مقایسه با شرکت‌های کوچک‌تر داشتند.

  رشد خیره کننده سکه در هفته اول دی ماه

  همان طور که اشاره کردیم در این هفته قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش قابل توجهی روبرو بود. این رشد روی قیمت سکه و طلا هم اثر گذاشت و علاوه بر آن پای بسیاری از مردم را به این بازار باز کرد. قیمت هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته قبل به یک میلیون و هشتصد هزار تومان معامله می‌شد، در این هفته به دو میلیون تومان هم رسید اما در حال حاضر حدود یک میلیون و ۹۱۵ هزار تومان قرار دارد. این به معنای آن است که هر گرم طلای 18 عیار در این هفته شاهد رشد ۶.۴ درصدی بوده است.

  از طرف دیگر، سکه امامی تک فروشی نیز که در پایان هفته قبل حدود ۱۹ میلیون تومان معامله می‌شد، در این هفته تا 22 میلیون و 825 هزار تومان هم بالا رفت اما در حال حاضر در حدود ۲۲ میلیون و 700 هزار تومان قرار دارد. به این ترتیب، هر سکه امامی در یک مدت هفته حدود ۱۹.۴ درصد بازدهی داشته است. البته این سطح قیمت و خرید افراد موجب افزایش حباب سکه به خصوص در قطعات کوچک‌تر شده است و در صورت افت قیمت دلار می‌تواند شاهد افت نسبتا قابل توجهی هم باشد.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته اول دی 1401

  در بالا به بررسی بازدهی بازارهای مختلف سرمایه گذاری در این هفته پرداختیم. همان طور که می‌توان ملاحظه کرد سکه در این هفته بیشترین رشد را داشته است. با این حال، حباب را در مورد آن نباید فراموش کرد. یکی از گزینه‌هایی که می‌توان در چنین شرایطی به آن فکر کرد و با پول کم نیز قابلیت سرمایه گذاری دارد، صندوق سکه طلا کیان است. با این حال، برای یک سرمایه گذاری مناسب در شرایط رشد دلار یا افزایش انتظارات تورمی بهتر است اصل متنوع‌سازی سرمایه گذاری را رعایت کرد و علاوه بر آن به نوع شخصیت خودمان یعنی ریسک‌گریز یا ریسک پذیر بودن هم توجه داشت.


  به عنوان مثال برای افرادی که کاملا ریسک گریز هستند، بهترین گزینه‌ها صندوق‌های درآمد ثابتی مانند صندوق درآمد ثابت کیان یا صندوق ندای ثابت کیان است که ریسکی مشابه بانک‌ها دارند و بازدهی آنها هم بهتر از سپرده‌های بانکی است. اما برای افراد ریسک پذیر و حتی ناآشنا به بازارهای مالی گزینه‌هایی مانند صندوق آوای سهام کیان، صندوق آهنگ سهام کیان، صندوق شاخصی هم وزن کیان و صندوق سکه طلا کیان وجود دارند که بازدهی بالاتری در شرایط تورمی دارند اما ریسک آنها نیز بیشتر از صندوق‌های درآمد ثابت است. حتی افراد ریسک پذیر هم در شرایط نامطمئن بهتر است بخشی از دارایی خود را در صندوق‌های درآمد ثابت قرار دهند تا ریسک سرمایه گذاری خود را کمتر کرده باشند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها