پرسودترین بازار سرمایه گذاری اول دی 1402

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 204
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه گذاری اول دی 1402

  شاخص کل که در پایان هفته قبل روی عدد 2 میلیون و 210 هزار واحد قرار داشت، در این هفته با کاهش 1.48 درصدی همراه بود و به 2 میلیون و 177 هزار واحد رسید.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه گذاری بازدهی متفاوتی داشتند. قیمت دلار در بازار آزاد با رشد روبرو شد و کانال 50 هزار تومانی را پس گرفت. قیمت سکه نیز هم راستا با قیمت دلار افزایش قابل توجهی را تجربه کرد. از سوی دیگر، بازار سهام افت داشت و شاخص کل در بازه زمانی یک هفته‌ای کاهش 1.48 درصدی را تجربه کرد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در هفته جاری می‌پردازیم و پرسودترین بازار هفته اول دی ماه را نیز معرفی می‌کنیم.

  دلار کانال 50 هزار تومانی را پس گرفت

  قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته با رشد روبرو بود. بهای هر دلار که در چهارشنبه هفته قبل به 49 هزار و 730 تومان رسیده بود، در این هفته مسیر روبه رشدی را تجربه کرد و به 50 هزار و 80 تومان رسید. تغییرات قیمت دلار روی بازارهای دارایی دیگر مانند قیمت طلا نیز تاثیر گذاشت. در ادامه به این تحولات اشاره خواهیم کرد. بازده هفتگی دلار در هفته اول دی ماه ماه 1402 برابر با 0.7 درصد بود.

  کاهش شاخص کل و شاخص هم وزن بورس در هفته اول دی ماه

  بورس در این هفته با کاهش روبرو بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته قبل به دو میلیون و 210 هزار واحد رسیده بود، در انتهای این هفته به دو میلیون و 177 هزار واحد کاهش یافت. به این ترتیب، شاخص کل در هفته جاری کاهش 1.48 درصدی را در این هفته تجربه کرد. علاوه بر شاخص کل، شاخص هم وزن نیز در هفته اول زمستان 1402 با کاهش روبرو بود. شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل حدود 761 هزار واحد قرار داشت، در این هفته با کاهش 0.8 درصدی همراه بود و به 755 هزار واحد رسید.

  مقایسه بازدهی شاخص کل و شاخص هم وزن در هفته اول دی ماه ماه گویای این است که سهام شرکت‌های کوچک بورسی در مقایسه با شرکت‌های بزرگ و شاخص‌ساز کاهش قیمت کمتری داشته‌اند.

  نوسان قیمت سکه در کانال 29 میلیون تومانی

  در این هفته قیمت طلا و سکه با کاهش همراه شد. بهای هر گرم طلای 18 عیار از دو میلیون و 463 هزار تومان در چهارشنبه هفته گذشته به دو میلیون و 491 هزار تومان در چهارشنبه هفته اول دی افزایش یافت. به این ترتیب، هر گرم طلای 18 عیار در این هفته 1.1 درصد افزایش قیمت داشته است. با افزایش قیمت طلا، قیمت سکه نیز افزایش یافت. بهای سکه در این هفته از 29 میلیون و 147 هزار تومان به 29 میلیون و 547 هزار تومان تا ساعت 16 روز چهارشنبه هفته اول دی ماه رسیده است. به این ترتیب هر سکه امامی 1.37 درصد افزایش قیمت داشته است.

  بازدهی هفتگی صندوق درآمد ثابت کیان

  در این هفته نیز بازدهی صندوق درآمد ثابت کیان رشد مداوم خود را ادامه داد. این صندوق در هفته آخر آذر ماه بازدهی 0.46 درصدی داشت.

  بازدهی بازارهای مختلف در هفته اول دی 1402

  در نمودار زیر بازدهی بازارهای مختلف در هفته اول دی ماه 1402 نشان داده شده است. این بازارها شامل بورس، درآمد ثابت کیان، سکه امامی و دلار هستند.

  بازدهی بازارهای مختلف در هفته اول دی ماه 1402
  بازدهی بازارهای مختلف در هفته اول دی ماه 1402

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته اول دی 1402

  در این مطلب به بررسی تحولات بازارهای مختلف سرمایه گذاری پرداختیم و بازدهی هر یک را نیز محاسبه کردیم. همان طور که از مقایسه بازدهی بازارهای بالا مشاهده می‌شود، پرسودترین بازار هفته اول دی ماه سکه امامی و دلار بوده‎‎اند. درست است که سکه امامی در این هفته بازدهی بهتری در مقایسه با سایر بازارها داشت، اما بهتر است هنگام سرمایه گذاری به متنوع‌سازی دارایی در گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری دست زد.