پرسودترین بازار هفته دوم آبان 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 181
  • 0
  پرسودترین بازار هفته دوم آبان 1401

  قیمت فلز زرد در این هفته رشد چشمگیری داشته است. قیمت طلا عموما به دو عامل بستگی دارد. یکی قیمت جهانی طلا و دیگری نرخ برابری دلار و ریال.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه گذاری روزهای پرماجرایی را تجربه کردند. دلار در این هفته شاهد رشد چشمگیری بود و قیمت سکه نیز افزایش پیدا کرد. بازار سهام نیز این هفته را با رشد پشت سر گذاشت. در ادامه نگاهی به تحولات بازارها در هفته دوم آبان ماه می‌اندازیم و پرسودترین بازار سرمایه گذاری این هفته را معرفی می‌کنیم.

  خیز دلار به کانال ۳۵ هزار تومان

  مهمترین اتفاق این هفته را می‌توان رشد دلار در بازار آزاد دانست. نرخ هر دلار که در پایان پنجشنبه هفته گذشته به قیمت 33 هزار تومان معامله می‌شد، در این هفته خیز بلندی برداشت و به کانال ۳۵ هزار تومانی هم وارد شد. در حال حاضر هر دلار در بازار آزاد ۳۵ هزار و ۵۰ تومان معامله می‌شود که در مقایسه با هفته قبل ۲۰۵۰ تومان رشد داشته است.

  به این ترتیب، دلار در هفته جاری شاهد رشد ۶.۲ درصدی بوده است. این افزایش چشمگیر دلار باعث رشد قیمت طلا نیز شد. باید منتظر ماند و دید در روزهای آینده روند احیای برجام چه تغییری خواهد کرد و روی قیمت دلار چه تاثیری خواهد گذاشت.

  صعود شاخص کل در کانال 1.2 میلیون واحدی

  بازار سهام در هفته‌ای که گذشت با رشد همراه بود. شاخص کل بازار که در پایان هفته گذشته به عدد یک میلیون و 241 هزار واحد افت کرده بود، در پایان این هفته به یک میلیون و 283 هزار واحد افزایش یافت. به این ترتیب، شاخص کل در هفته قبل 3.4 درصد رشد داشته است.

  از سوی دیگر، شاخص هم وزن نیز در این هفته با رشد همراه بود. این شاخص در این هفته 4390 واحد افزایش یافت و رشد کمی را تجربه کرد. در واقع، شاخص هم وزن در این هفته 1.2 درصد رشد داشته است. مقایسه رشد شاخص هم وزن و شاخص کل گویای این است که رشد شاخص هم وزن کمتر از شاخص کل بوده است.

  در واقع، شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی بوده‌اند که در رشد شاخص کل نقش داشته‌اند. با این حال، هنوز سایه نااطمینانی روی سر بازار سنگینی می‌کند.

  طلا همچنان درخشان در میانه پاییز

  نگاهی به بازار طلا نشان می‌دهد قیمت فلز زرد در این هفته رشد چشمگیری داشته است. قیمت طلا عموما به دو عامل بستگی دارد. یکی قیمت جهانی طلا و دیگری نرخ برابری دلار و ریال. در این هفته همان طور که اشاره کردیم، قیمت دلار در برابر ریال افزایش قابل توجهی پیدا کرد. همگام با این رشد، بهای سکه و طلا در بازار داخلی بالا رفته است. هر گرم طلای 18 عیار در این هفته 31 هزار تومان در مقایسه با هفته قبل افزایش یافت و به یک میلیون و 393 هزار تومان به ازای هر گرم رسید. در واقع، هر گرم طلا در این هفته شاهد بازدهی 2.3 درصدی بوده است. از سوی دیگر، سکه امامی نیز همین روند صعودی را تجربه کرد. بهای هر سکه امامی در این هفته 930 هزار تومان افزایش یافت و به 16 میلیون و 50 هزار تومان رسید. به این ترتیب، هر سکه امامی در این هفته شاهد رشد 6.6 درصدی بوده است.

  این رشد قیمت با وجود افت قیمت جهانی طلا ایجاد شده است. قیمت هر اونس طلا که تا پنجشنبه به قیمت 1662 دلار نیز رسیده بود، با تصمیم فدرال رزرو مبنی بر افزایش نرخ بهره در آمریکا، روند نزولی طی کرد و به 1630 دلار رسید. به این ترتیب، قیمت جهانی طلا در بازه 7 روزه حدود 32 دلار کاهش یافته و ۱.۹ درصد افت کرده است.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته دوم آبان 1401

  در این مطلب به بررسی بازده بازارهای سرمایه گذاری در هفته جاری پرداختیم. همان طور که دیده می‌شود پرسودترین بازار این هفته را می‌توان سکه امامی و دلار دانست. با این حال، نباید فراموش کرد این گزینه‌ها همراه با ریسک هستند و ممکن است دچار حباب شوند. در شرایط فعلی بازارها و شرایط اقتصادی با نااطمینانی زیادی روبرو هستند. توصیه ما در این شرایط این است که اقدام به متنوع‌سازی در سرمایه گذاری کنید. برای این منظور، می‌توانید دارایی خود را به گزینه‌های مختلف تخصیص دهید. به عنوان مثال اگر قصد دارید در طلا سرمایه گذاری کنید، می‌توانید بخشی از دارایی خود را در صندوق‌ سکه طلا کیان قرار دهید و اگر ریسک‌گریز هستید یا می‌خواهید در این شرایط ریسک سرمایه گذاری شما کمتر شود، بخشی دیگر از دارایی خود را در صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت کیان یا صندوق ندای ثابت کیان جای دهید. به این ترتیب می‌توانید برای سناریوهای مختلف آینده دست کم تا حدودی آماده باشید.