پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته دوم آذر 1402

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 273
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته دوم آذر 1402

  شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل حدود 706 هزار واحد قرار داشت، در این هفته با افزایش 2.04 درصدی همراه بود و از مرز 720 هزار واحد عبور کرد.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه گذاری شاهد رشد بودند. قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش اندکی روبرو شد ولی در کانال 50 هزار تومانی باقی ماند. قیمت سکه نیز کمی افزایش بود. بورس نیز صعود کرد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در هفته جاری می‌پردازیم و پرسودترین بازار هفته دوم آذر را نیز معرفی می‌کنیم.

  تثبیت دلار در کانال 50 هزار تومانی

  قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته با افزایش کمی روبرو بود. بهای هر دلار که در چهارشنبه هفته قبل به 50120 تومان رسیده بود، در این هفته رشد کمی را تجربه کرد و به 50350 تومان رسید. رشد اندک قیمت دلار روی بازارهای دارایی دیگر مانند قیمت طلا نیز تاثیر گذاشت. در ادامه به این تحولات اشاره خواهیم کرد. بازده هفتگی دلار در هفته دوم آذر ماه 1402 برابر با 0.46 درصد بود.

  رشد بورس در روز پایانی هفته

  سرمایه گذاری در بورس در این هفته با رشد روبرو بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته قبل به دو میلیون و 22 هزار واحد رسیده بود، در انتهای این هفته از مرز دو میلیون و 60 هزار واحد فراتر رفت. به این ترتیب، شاخص کل بازدهی 1.88 درصدی را در این هفته تجربه کرده است. شاخص هم وزن نیز در این هفته با رشد روبرو بود. شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل حدود 706 هزار واحد قرار داشت، در این هفته با افزایش 2.04 درصدی همراه بود و از مرز 720 هزار واحد عبور کرد. درست است که هم شاخص کل و هم شاخص هم وزن در هفته دوم آذر ماه با رشد روبرو بوده‌اند اما بیشتر بودن رشد شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل گویای این است که شرکت‌های کوچک‎‌تر بورسی در این هفته به طور کلی بازدهی بهتری در مقایسه با شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی داشته‌اند.

  بازگشت سکه به کانال 29 میلیون تومانی

  در این هفته قیمت طلا و سکه نیز با افزایش همراه شد. بهای هر گرم طلای 18 عیار از دو میلیون و 414 هزار تومان در چهارشنبه هفته گذشته به دو میلیون و 460 هزار تومان در چهارشنبه هفته دوم آذر افزایش یافت. به این ترتیب، هر گرم طلای 18 عیار در این هفته 1.9 درصد بازدهی داشته است. این در حالی است که قیمت سکه نیز با افزایش همراه بوده است. بهای سکه در این هفته از 28 میلیون و 700 هزار تومان به 29 میلیون و 208 هزار تومان تا ساعت 16 روز چهارشنبه هفته دوم آذر رسیده است. به این ترتیب هر سکه امامی 1.77 درصد رشد داشته است.

  بازدهی هفتگی صندوق درآمد ثابت کیان

  در این هفته نیز بازدهی صندوق درآمد ثابت کیان رشد مداوم خود را ادامه داد. این صندوق در هفته دوم آذر ماه بازدهی 0.46 درصدی داشت.

  پرسودترین بازار هفته دوم آذر 1402
  پرسودترین بازار هفته دوم آذر ماه 1402

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته دوم آذر 1402

  در این مطلب به بررسی تحولات بازارهای مختلف سرمایه گذاری پرداختیم و بازدهی هر یک را نیز محاسبه کردیم. همان طور که از مقایسه بازدهی بازارهای بالا مشاهده می‌شود، پرسودترین بازار هفته دوم آذر ماه شاخص هم وزن و شاخص کل بازار سهام بوده‎‎اند. درست است که بورس این هفته بازدهی بهتری در مقایسه با سایر بازارها داشت، اما بهتر است هنگام سرمایه گذاری به متنوع‌سازی دارایی در گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری دست زد.